Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie Uciążliwy Banding

    Może ktoś pomoże
    Jak to jest z tym bandingiem na zdjęciach? Zawsze jak robię zdjęcia wieczorne i naprawdę delikatne obrabiam to na niebie po eksporcie do jpg wywala mi banding. Bez obróbki po exporciee na jpg też się pojawia ale mniejszy.
    Gdzieś popełniam błąd? czy to jest raczej normalne na D7100?
    Przy wieczornych zdjęciach zawsze staram się delikatnie nie doświetlać aby latarni ulicznych nie przepalić.
    Trochę jest to irytujące bo nie wiem jak się tego pozbyć


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_20210208_235827.JPG
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	48298
    Ostatnio edytowane przez misie0077 ; 09-02-2021 o 15:41

  2. #2

    Domyślnie

    Ale zdjęcia robisz w Nefach i z tego jotpeg czy od razu w jotpegach i je obrabiasz? Na niebie
    jest coś w rodzaju gradientu a ten jest bardzo wrażliwy na pasmowanie. Zwłaszcza przy
    odszumianiu. Bo to co ja widzę to nie jest banding a pasmowanie.

  3. #3

    Domyślnie

    Banding się zdarza w tych matrycach ale to na niebie to wina jpg. Pasma byłyby idealnie równolegle.
    W cieniach po rozjaśnieniu widać banding... co po polsku znaczy pasmowanie ale chodzi o co innego, tzn. tutaj jest banding ale nie z matrycy, tylko banding koloru.
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 09-02-2021 o 19:18

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    Banding się zdarza w tych matrycach ale to na niebie to wina jpg. Pasma byłyby idealnie równolegle.
    W cieniach po rozjaśnieniu widać banding... co po polsku znaczy pasmowanie ale chodzi o co innego, tzn. tutaj jest banding ale nie z matrycy, tylko banding koloru.
    Tak rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale właśnie to samo miałem na myśli.

  5. #5

    Domyślnie

    Obrabiając RAW tego efektu by nie było. Tu, na tym zdjęciu, dodatkowo wychodzi jeszcze zbyt duża kompresja JPG uwypuklająca ten "banding".

  6. #6

    Domyślnie

    Nie byłbym taki prędki z twierdzeniem, że to wina obróbki na jotpegu.
    Pamiętam kilka nocnych zdjęć z D5100, gdzie w Capture NX 2 na .nef nie widać było bandingu na niebie, a wyłaził on po zapisie do .jpg - w maksymalnej jakości, różne rozdziałki poziome (1024...1920) dla tego samego zdjęcia.
    Dziwne, ale miało miejsce.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misie0077 Zobacz posta
    czy to jest raczej normalne na D7100?
    Kiedyś modna była opinia, że D7100 kompletnie nie nadaje się do zdjęć nocnych - przy czym do głosu dochodziły coraz to inne jej warianty... Od wersji najbardziej wąskiej (i chyba jedynej, w której tkwiło ziarnko prawdy), że D7100 nie do końca spisuje się w astrofotografii ze szczególnym uwzględnieniem zdjęć Drogi Mlecznej, aż do najbardziej ekstremalnych opinii, że D7100 w nocy nie jest w stanie wykonać dobrego technicznie zdjęcia.

    Nie wierząc w te opinie zrobiłem kiedyś kilka zdjęć, i nawet gdzieś tu na forum dałem temu wyraz... O ile mnie pamięć nie myli gdzieś na moim flikrze (patrz stopka) też są jakieś nocne zdjęćia z D7100.

    Prawdę mówiąc nie wpatrywałem się i nie szukałem na nich na siłę jakiegoś bandingu, więc może Ty coś dostrzeżesz, ale jeśli nie - a będziesz miał ewentualne pytania odnośnie mojej obróbki nocnych obrazków - chętnie odpowiem w miarę możliwości. Jedno co rzuciło mi się w oczy na Twoim obrazku to to, że nic nie da się autorytatywnie powiedzieć, bo obrazek jest a) za mały, b) za mocno skompresowany.

    Nie wiem w czym tkwi błąd jaki opisujesz i jaki dostrzegasz u siebie, ale możliwości istotnie jest sporo: od samego zarania (np. złej ekspozycji), poprzez obróbkę, aż po samą końcówkę, czyli eksport po obróbce. Ale może jest pole do poprawy, trzeba tylko spokojnie dociec w którym miejscu i co poprawić.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #8

    Domyślnie

    To jest RAW wyeksportowany do jpg w max rozdzielczości z LR. Generalnie zawsze mi na takim niebie wychodza ciapki albo fale przy przejściu koloru. Podobnie jest gdy fotografuję zachód słońca gdzie słońce jest schowane już za horyzontem wtedy też wokół słońca w kierunku przejścia do ciemnego nieba wychodza fale. Taki efekt jak na linku

    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Banding_koloru

    Może faktycznie D7100 nie nadaje się na takie zdjęcia. Kiedyś posiadałem Canona G12 i po bardziej drastycznej obróbce nie wywalalo takich ciap ?

  9. #9

    Domyślnie

    Generalnie powstawaniu takich ciapek sprzyja odszumianie. Dlatego lepiej odszumianie
    wyłączyć. Zaleca się wręcz aby trochę poddać zaszumieniu przed obróbką. Ale lepiej, tak myślę,
    zrobić to tak. Wyeksportować z lightrooma TIFF 16 bitowy bez odszumianie do PS.
    Następnie dodać o ile będzie potrzebne trochę szumu, obrobić tonalnie i ew. teraz odszumić.
    Przekonwertować do jpega z małą kompresją i na tym koniec. Myślę że będzie lepiej.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misie0077 Zobacz posta
    To jest RAW wyeksportowany do jpg w max rozdzielczości z LR.
    Rozdzielczość jest kompletnie bez znaczenia. Co innego wymiary obrazka, jeszce coś innego to kompresja.





    Według mnie najlepiej byłoby po prostu powiesić tutaj tego (lub podobnego) RAWa i na pewno się znajdą ludzie, którzy spróbują go obrobić bez bandingu, a jeśli się pojawi spróbują użyć jakiejś techniki niwelującej...

    Ja tam przy nocnych zdjęćiach z D7100 nie narzekam na banding, ale może mam coś popsutego...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Banding w Photoshop
    By misie0077 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-07-2020, 19:57
  2. Nikon D7100 banding
    By Lukas1979 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-04-2018, 12:08
  3. Banding w gradientach 16 BIT
    By zaix in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-09-2012, 21:54
  4. Banding horyzontalny w D70? ;-)
    By Gobi in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-06-2006, 09:37
  5. Banding
    By admin in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-04-2006, 00:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •