Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28
  1. #11

    Domyślnie

    Hmmm. Być może właśnie to wina odszumiania bo faktycznie suwak odszumiania na połowie skali alei z drugiej strony po to ten suwak jest
    Potestuje porady a jak nic nie wykombinuje prześlę RAWa i się ktoś pobawi

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misie0077 Zobacz posta
    To jest RAW wyeksportowany do jpg w max rozdzielczości z LR. ...
    Rozdzielczość zdjęcia z d7100 wynosi 6000 x 4000 px. Zdjęcie zamieszczone tu ma 796 x 1200 px, jaka to max. rozdzielczość ? Nie wspomnę o bardzo dużej kompresji JPG (zdjęcie waży zaledwie 100 KB). Może zamieść ten plik RAW tu w wątku (można to zrobić jako załącznik) i zobaczymy co można uzyskać.

  3. #13

    Domyślnie

    Przypomnę tylko pokrótce, że to o czym dyskutujecie (ileś x ileś pixeli) to nie rozdzielczość, tylko wymiary. Podobnie jak z dywanem: nie kupuje się dywanu o rozdzielczości 3 x 2 metra, tylko o wymiarach 3 x 2 metra. W labie też nei zamawiacie odbitek o rozdzielczości 10 x 15 cm, tylko o takich wymiarach.

    Rozdzielczośći są u nas podawane zwyczajowo w jednostkach dpi (dot per inch) i przy eksporcie można sobie jakąś wybrać, co i tak nie ma najmniejszego znaczenia. Zupełnie inaczej niż wymiary i kompresja (o czym zresztą już wspominałem, ale co tam).
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Przypomnę tylko pokrótce, że to o czym dyskutujecie (ileś x ileś pixeli) to nie rozdzielczość, tylko wymiary. Podobnie jak z dywanem: nie kupuje się dywanu o rozdzielczości 3 x 2 metra, tylko o wymiarach 3 x 2 metra. W labie też nei zamawiacie odbitek o rozdzielczości 10 x 15 cm, tylko o takich wymiarach.

    Rozdzielczośći są u nas podawane zwyczajowo w jednostkach dpi (dot per inch) i przy eksporcie można sobie jakąś wybrać, co i tak nie ma najmniejszego znaczenia. Zupełnie inaczej niż wymiary i kompresja (o czym zresztą już wspominałem, ale co tam).
    Tak nie do końca bym się zgodził. Jakie zatem ma wymiary zdjęcie o bokach 6000 x 4000 px, jeżeli to są wymiary jak piszesz ? Lub jakie ma wymiary monitor o rozdzielczości 1920 x 1080 px ? Wymiary (fizyczne) z danej rozdzielczości w pionie i poziomie mogą być różne jak wiemy. Dpi to gęstość pikseli na calu długości. Myślę, wiemy o co chodzi i w potocznej mowie można użyć określenia rozdzielczość do dwu parametrów (w pionie i poziomie.) i to powie więcej niż przykładowo 300 dpi dla danego rozmiaru zdjęcia, czy powiedzmy 110 dpi dla monitora. Używamy słowa rozdzielczość do: FHD, UHD, itd. pomimo, że z dpi nie mają nic wspólnego.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 10-02-2021 o 18:48

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Tak nie do końca bym się zgodził. Jakie zatem ma wymiary zdjęcie o bokach 6000 x 4000 px, jeżeli to są wymiary jak piszesz ?
    Zadajesz takie pyatnie: jakie wymiary ma zatem dywan 3 x 2 metra, jeśli to są wymiary? Odpowiedź: ma mianowicie 3 x 2 metry.

    To samo jest z dowolną inną jednostką długości - centymetrami, milami, calami, pixelami, itd. Przy czym o ile ludzie nie mają problemu z wymiarami w jednostkach które znają z linijek (metry, milimetry, mile, itd), jak dochodzą do pixeli, to zaczynają się dziwnie gubić i szukać dodatkowych teorii.

    A sprawa jest prosta: jeśli jeden bok zdjęćia ma 6000 pixeli długości, a drugi ma długości 4000 pixeli - to długość tego boku nie jest rozdzielczością, tylko wymiarem. Długość na szerokość nie są jakąś mityczną rozdzielczością, tylko wymiarami: długość na szerokość. Podobnie jak z dywanem i odbitką w labie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #16

    Domyślnie

    2pompony, myślę obaj wiemy o co chodzi i masz oczywiście rację. Taki tylko cytacik z netu wrzucę:
    "Pojęcia rozdzielczości używa się także w innym kontekście. Na przykład gdy ktoś mówi o 6-megapikselowym aparacie cyfrowym, można usłyszeć, że maksymalna dostępna rozdzielczość zdjęć wynosi 3072 x 2048 pikseli. Po przemnożeniu tych wartości przez siebie uzyskamy wynik określający liczbę pikseli, z których składa się zdjęcie. Rzeczywiście przyjęło się mówić wówczas o rozdzielczości, choć oczywiście są to wartości określające liczbę pikseli na długości i szerokości, ..."
    Nie ma co tego roztrząsać dalej, bo nie jest to tematem wątka, choć padło z strony autora, że użył przy eksporcie max. rozdzielczości. Sądzę miał na myśli pion i poziom jak w cytacie (a nie dpi).
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 10-02-2021 o 19:17

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Nie ma co tego roztrząsać dalej, bo nie jest to tematem wątka, choć padło z strony autora, że użył przy eksporcie max. rozdzielczości. Sądzę miał na myśli pion i poziom jak w cytacie (a nie dpi).

    Ja zaś tak nie myślę, bo jak sam zauważyłeś (i ja też) dał malutkie zdjątko mówiąc że jest maxymalne. Jak nie mam twardych dowodów w postaci niedorzecznych wypowiedzi, rzadko rozpoczynam domysły od stwierdzenia, że mój rozmówca jest niespełna rozumu.








    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    2pompony, myślę obaj wiemy o co chodzi i masz oczywiście rację. Taki tylko cytacik z netu wrzucę:
    I tym sposobem, stosując cytaciki z netu dochodzimy do takich czarująco ścisłych stwierdzeń: mamy obrazek o rozdzielczości 6000 x 4000 pixeli o rozdzielczości 300 dpi



    Zatem

    rozdzielczość 6000 = rozdzielczość 300


    lub może

    rozdzielczość 6000 x 4000 = rozdzielczość 300




    I już tylko mimochodem wspomnę, że w miejsce 300 można wstawić dowolną liczbę, bo to tylko wartość logiczna.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #18

    Domyślnie

    To już na zakończenie (z mojej strony) w tym temacie.
    Jak ktoś powie np. "maksymalna rozdzielczość zdjęć w moim aparacie to 6000 x 4000 px." nie uważam aby popełnił jakiś błąd, bo tak potocznie się mówi.
    Ty uważasz, że powinno się powiedzieć: "maksymalny wymiar zdjęć w moim aparacie to 6000 x 4000 px.". Przyjmuję do wiadomości.

  9. #19

    Domyślnie

    Wymiar, wielkość, format, rozmiar, długość, szerokość, kadr, ramy, wysokość, rozpiętość, sześć na dziewięć - cokolwiek, co nie będzie prowadzić do tego typu nieporozumień jak wyżej.

    Wydaje się, że podałem parę określeń, a jest jeszcze pewnie parę innych, które nie prowadzą na manowce zrozumienia...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #20

    Domyślnie

    A ja uważam że nie masz racji. Rozdzielczość to ilość punktów obrazu (pikseli) na pewnej długości (jakiś fizyczny rozmiar). DPI jest uniwersalną rozdzielczością która oznacza ilość pikseli na cal. Jednak nikt nie zabrania nam używania innej fizycznej długości którą może być dłuższy i krótszy bok matrycy. I taka jednostka jest domyślnie przyjęta gdy mówi się że "mój aparat ma rozdzielczość 6000 x 4000 pikseli" czyli na całej długości dłuższego im krótszego boku. Dla formalności można by dodać że matryca ma te boki o wymiarach przykładowo 36 x 24 mm i miałbyś wtedy tą Swoją rozdzielczość w takiej formie o jaką Ci chodzi. Niemniej utarło się uproszczenie gdzie nie podaje się wymiarów tej matrycy i to jest ta właśnie rozdzielczość aparatu a nie wymiar. O wymiarze to mógłbyś mówić gdybyś podał fizyczną jednostkę długości czyli milimetry, cale a nie piksele.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Banding w Photoshop
    By misie0077 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-07-2020, 19:57
  2. Nikon D7100 banding
    By Lukas1979 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-04-2018, 12:08
  3. Banding w gradientach 16 BIT
    By zaix in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-09-2012, 21:54
  4. Banding horyzontalny w D70? ;-)
    By Gobi in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-06-2006, 09:37
  5. Banding
    By admin in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-04-2006, 00:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •