Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 49
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TheEquinoxe Zobacz posta
    u.
    @Wujot - robiłem tak jak opisałeś, torebka obok monitora i próba ręcznego ustawienia balansu bieli, tinty, suwaków HSL - no za cholerę nie mogłem dopasować.
    Czyli tak jak podejrzewałem, po prostu się nie da. To wcale nie jest jakaś rzadka sytuacja.

    pozdro
    Wiesiek

  2. #22

    Domyślnie

    Cóż, rozwiązanie problemu kolorów okazało się być trywialne ale nie oczywiste. Dwie główne lampy miały na sobie softboxy różnych firm i w efekcie identyczne lampy dawały różną barwę światła. Nowe, identyczne softboxy zamówione, problem rozwiązany. Dzięki wszystkim za pomoc.
    D7100 | N35/1.8dx | Sy16/2 | T70-210/4

  3. #23

    Domyślnie

    A jednak nie rozwiązany. Kolor owszem się wyrównuje, ale dalej mocno odstaje. Monitor świeżo skalibrowany. Bez różnicy czy pracuję na sRGB czy AdobeRGB (oczywiście z porobobionymi profilami). Lampy identyczne (Quadralite Pulse 600). Nie mam już pomysłu gdzie szukać przyczyny...

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Czyli tak jak podejrzewałem, po prostu się nie da. To wcale nie jest jakaś rzadka sytuacja.
    No ale żeby właściwie wszystkie kolory? I to w większości nie są jakieś żywe kolory tylko głównie pastele, beże, brązy.

  4. #24

    Domyślnie

    Ale może masz złe oświetlenie przy monitorze tj. tam gdzie oceniasz kolor tych przedmiotów.
    Może jest za ciemno(częsty błąd) albo światło ma bardzo poszarpane spektrum.
    Poza tym, jak byś określił to niedopasowanie koloru? Czy wychodzą złe odcienie(np. Wchodzą
    w zieleń lub w pomarańcz? Czy są za jaskrawe, czy odwrotnie? Itd.

  5. #25
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tak jak napisałem zaraz pod pytaniem:
    1. ujednolicone oświetlenie czyli wszystko czym doświetlasz, jeśli np doświetla ci światło dzienne albo jakieś kolorowe ściany i nie potrafisz tego ogarnąć to musisz się tego pozbyć.
    2. wzornik obojętne jaki byle dało się zrobić profil w programie gdzie obrabiasz, ja używam QPcard.
    3. korekta balansu bieli podczas obróbki.
    4. zdjęcia rób w sRGB, obrabiaj i zapisuj w sRGB.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    ...
    4. zdjęcia rób w sRGB, obrabiaj i zapisuj w sRGB.
    Tylko to ogranicza do robienia zdjęć w JPG. Nie wiem czy to najlepszy pomysł. Nawet korekta balansu bieli w zdjęciu JPG może nie dać dobrych rezultatów.
    Nie mówiąc już o wykorzystaniu ColorCheckera. Skłaniałbym się jednak do RAW-ów. Końcowy eksport, owszem do sRGB.
    PS.
    Ocenę odwzorowania kolorów robiłbym przy świetle dziennym, a później ewentualnie sprawdził jak wygląda to samo zdjęcie przy świetle sztucznym.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 11-02-2021 o 16:14

  7. #27
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Oczywiście w RAW, chodzi mi o to że łatwiej ogarnąć od początku do końca sRGB zwłaszcza że on nie będzie robił bilbordów czy pro katalogów czy plakatów itp, materiał idzie w neta, zresztą sRGB nie ogranicza, problemy z pewnymi barwami da się korygować bez wysiłku ale jeśli nie poradzi sobie w sRGB to tym bardziej w AdobeRGB.

  8. #28

    Domyślnie

    Napisałem już abyś porównał te kolory z wygenerowanymi na monitorze. Możesz sprawdzić procent po procencie zmiany składowych RGB na wyświetlaczu To nie jest wielki problem - kwadrans czasu i oblukasz wszystko w pobliżu. Jak nie znajdziesz czegoś zbliżonego to znaczy, że tego nie ma. Proste.

    Jestem zdziwiony, że nikt tutaj z czymś takim nie zetknął się dotąd w praktyce bo to nie jest egzotyczna sytuacja.

    pozdro
    Wiesiek

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Napisałem już abyś porównał te kolory z wygenerowanymi na monitorze. Możesz sprawdzić procent po procencie zmiany składowych RGB na wyświetlaczu To nie jest wielki problem - kwadrans czasu i oblukasz wszystko w pobliżu. Jak nie znajdziesz czegoś zbliżonego to znaczy, że tego nie ma. Proste.

    Jestem zdziwiony, że nikt tutaj z czymś takim nie zetknął się dotąd w praktyce bo to nie jest egzotyczna sytuacja.

    pozdro
    Wiesiek
    Przyznam że z kolei ja jestem zdziwiony tym co Ty piszesz. Oczywiście nie twierdzę że nie miałeś
    trudności z ustawieniem koloru na ekranie monitora takiego jak próbki którą trzymasz przy
    monitorze. W przypadku ostrych nasyconych kolorów może być problem bo wychodzą one
    poza paletę np. sRGB i zakresu monitora. Tutaj mamy do czynienia z kolorami pastelowymi
    beżami które leżą spokojnie w sRGB i zachodzę w głowę dlaczego kolor taki nie da się
    ustawić na monitorze? Problem widzę w monitorze - no bo w czym innym?
    Mnie ustawienie potrzebnego koloru zajmie nie więcej jak 2-3 minuty ale ja szukam
    nie w RGB tylko w HSB. Jest praktyczniejszy.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    Przyznam że z kolei ja jestem zdziwiony tym co Ty piszesz. Oczywiście nie twierdzę że nie miałeś
    trudności z ustawieniem koloru na ekranie monitora takiego jak próbki którą trzymasz przy
    monitorze. W przypadku ostrych nasyconych kolorów może być problem bo wychodzą one
    poza paletę np. sRGB i zakresu monitora. Tutaj mamy do czynienia z kolorami pastelowymi
    beżami które leżą spokojnie w sRGB i zachodzę w głowę dlaczego kolor taki nie da się
    ustawić na monitorze? Problem widzę w monitorze - no bo w czym innym?
    Mnie ustawienie potrzebnego koloru zajmie nie więcej jak 2-3 minuty ale ja szukam
    nie w RGB tylko w HSB. Jest praktyczniejszy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CRTgamut.png
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	55,9 KB
ID:	48391

    Jak widać z tego niedoskonałego wykresu część "pastelowych" barw leży już poza przestrzenią monitora. Jako ćwiczenie praktyczne proponuję podmienić próbnik Pantona na RGB. Większość z ponad 1000 zdefiniowanych tam kolorów nie jest w dobry sposób "podmieniana". I to wszystko są jasne barwy.

    Pozdro
    Wiesiek

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Epson L805 odwzorowanie kolorów
    By veronek in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-12-2017, 21:57
  2. Prośba - zamiana kolorów na dwóch zdjęciach.
    By SerU in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-09-2015, 13:50
  3. Jak uzyskać najlepsze odwzorowanie kolorów na MacBook Pro 13'
    By Bamba04 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-07-2015, 18:09
  4. Nikon d70s vs. d80 - odwzorowanie kolorów ostrość - różnice
    By postregiment in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30-11-2008, 21:14
  5. Odwzorowanie kolorow w D70s - FATALNE
    By kiziol in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16-05-2007, 09:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •