Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 49
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    ...finalnie dążymy do tego żeby to co mamy na monitorze było identyczne np na wydruku i nie zmienia tu nic czy mamy sRGB czy np AdobeRGB ...
    Tu właśnie zmienia i to sporo. Przestrzeń CMYK w której drukowane są zdjęcia w zasadzie w całości zawiera się w przestrzeni Adobe RGB. Dlatego Adobe RGB zalecane jest zwłaszcza do wydruku.

  2. #12
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    @Wujot ale ty podchodzisz do tego w pełni profesjonalnie od strony wiedzy, sprzętu i finalnego np druku.
    Ja wiele drukowałem katalogów itp specjalnie w drukarni cyfrowej żeby moje materiały sRGB wyglądały identycznie jak na moim monitorze, który jest biurowym tanim wyświetlaczem ale przynajmniej skalibrowanym co dało mi 100% pewności że wydruk będzie poprawny.

    @And.N tak pod warunkiem że drukarnia wymaga CMYK ponieważ wiele maszyn w ostatnich latach ułatwiło pracę i wymaga pliku RGB, wtedy staje się to banalne.
    ( w takiej drukarni nie zrobisz nic nazwijmy to profesjonalnego )
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 07-02-2021 o 12:26

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    @And.N tak pod warunkiem że drukarnia wymaga CMYK ponieważ wiele maszyn w ostatnich latach ułatwiło pracę i wymaga pliku RGB, wtedy staje się to banalne.
    ( w takiej drukarni nie zrobisz nic nazwijmy to profesjonalnego )
    Ja to rozumiem inaczej. Zdjęcie oddajesz w Adobe RGB, konwersja do CMYK odbywa się już w labie. Adobe RGB obejmuje można powiedzieć całą przestrzeń CMYK i przy takiej konwersji nie tracimy żadnych odcieni kolorów. Przestrzeń sRGB już tak się nie pokrywa z CMYK i mogą być przekłamania.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Ja to rozumiem inaczej. Zdjęcie oddajesz w Adobe RGB, konwersja do CMYK odbywa się już w labie. Adobe RGB obejmuje można powiedzieć całą przestrzeń CMYK i przy takiej konwersji nie tracimy żadnych odcieni kolorów.
    Tutaj się zgodzę, jest tak jak napisałeś.
    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    J Przestrzeń sRGB już tak się nie pokrywa z CMYK i mogą być przekłamania.
    Ale tutaj już niekoniecznie. Przecież sRGB zawiera się w AdobeRGB więc jeśli konwersja z AdobeRGB na CMYK powinna przejść praktycznie bez strat odcieni kolorów to konwersja z sRGB na CMYK w zasadzie też. Mogą się pojawić nieco inne przejścia kolorów na gradientach ale generalnie kolory powinny być podobne. Tylko trzeba pamiętać żeby przy eksporcie pliku dodać do niego profil (domyślnie w LR) bo jak nie będzie to wtedy i nie zrobimy odpowiedniej konwersji to będzie "niezłe jajo" z kolorami.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Tutaj się zgodzę, jest tak jak napisałeś.
    Ale tutaj już niekoniecznie. Przecież sRGB zawiera się w AdobeRGB więc jeśli konwersja z AdobeRGB na CMYK powinna przejść praktycznie bez strat odcieni kolorów to konwersja z sRGB na CMYK w zasadzie też. Mogą się pojawić nieco inne przejścia kolorów na gradientach ale generalnie kolory powinny być podobne. Tylko trzeba pamiętać żeby przy eksporcie pliku dodać do niego profil (domyślnie w LR) bo jak nie będzie to wtedy i nie zrobimy odpowiedniej konwersji to będzie "niezłe jajo" z kolorami.
    Możliwe, że się źle wyraziłem. Ogólnie można powiedzieć, że podobnie jak sRGB jest zalecane do Internetu, to do wydruku bardziej (jako lepsze) jest zalecane Adobe RGB. Oczywiście wówczas wskazane mieć (czy wręcz niezbędne jak np. "maszyna drukująca") cały tor obsługujący Adobe RGB.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 07-02-2021 o 13:18

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Tu właśnie zmienia i to sporo. Przestrzeń CMYK w której drukowane są zdjęcia w zasadzie w całości zawiera się w przestrzeni Adobe RGB. Dlatego Adobe RGB zalecane jest zwłaszcza do wydruku.
    Nieprawda i tyle w temacie, jak nie robisz. Hi end to nie ma sensu się wogole babrrac w adobergb


    Po pierwsze to nie ma tu słowa o monitorze na jakim pracujesz, jak nie jest skalibrowany to zapomnij o kolorach, a jak jest skalibrowany to nie powinno być problemu, a z labu zawsze dobrze wziąść profil kolorów j mamy podgląd jak to będzie wyglądać

    Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez 4hunter ; 07-02-2021 o 14:28

  7. #17

    Domyślnie

    Ludzie przestańcie kombinować z AdobeRGB i z CMYkiem. Przecież autor postu wyraźnie pisze
    że chodzi o zdjęcia dla sklepu internetowego.
    Obstawiam że problem istnieje albo że światłem słabej jakości albo z byle jakim monitorem.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 07-02-2021 o 14:42

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 4hunter Zobacz posta
    Nieprawda i tyle w temacie, jak nie robisz. Hi end to nie ma sensu się wogole babrrac w adobergb
    Oczywiście gdy się robi fotki pamiątkowe to nie ma sensu. Ale przykładowo ja trochę fotografuję przyrodę i zieleń bardzo mocno traci na odbitkach z sRGB.

    Cytat Zamieszczone przez 4hunter Zobacz posta
    Po pierwsze to nie ma tu słowa o monitorze na jakim pracujesz, jak nie jest skalibrowany to zapomnij o kolorach, a jak jest skalibrowany to nie powinno być problemu,
    To sobie przeczytaj 4 i 5 post w tym wątku. Skoro autor nie zaprzeczył to znaczy że ma skalibrowany. Jeśli nie ma, a tego nie napisał to rzeczywiście dyskusja jest bez sensu.

    Cytat Zamieszczone przez 4hunter Zobacz posta
    a z labu zawsze dobrze wziąść profil kolorów j mamy podgląd jak to będzie wyglądać
    Ale jak profil z labu będzie miał szerszy gamut niż sRGB a Ty będziesz miał monitor sRGB to nawet kalibracja monitora nic Ci nie nie da bo nie zobaczysz tego co będzie na odbitce.

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    Ludzie przestańcie kombinować z AdobeRGB i z CMYkiem. Przecież autor postu wyraźnie pisze że chodzi o zdjęcia dla sklepu internetowego.
    To jest fakt niezaprzeczalny. Ja tylko napisałem lekkie sprostowanie do tego co napisał And.N.

  9. #19

    Domyślnie

    W odpowiedzi na powyższe.
    Monitor skalibrowany, chociaż już jakiś czas temu i nie przeze mnie. Jest to któryś EIZO, nie pamiętam w tym momencie modelu dokładnie, ale chyba bym go wykluczył jako problem.
    Fotografuję i obrabiam w przestrzeni AdobeRGB. Problem pojawia się już w LR, na długo przed finalnym eksportem. Może warto przelecieć po całości w sRGB?
    Zdjęcia idą tylko pod sklep internetowy, żadnego druku.
    @Wujot - robiłem tak jak opisałeś, torebka obok monitora i próba ręcznego ustawienia balansu bieli, tinty, suwaków HSL - no za cholerę nie mogłem dopasować.

    W każdym bądź razie, jak rozumiem nie popełniam nigdzie żadnego karygodnego błędu, który by uniemożliwił uzyskanie poprawnych kolorów tak?
    Czyli pozostaje ewentualnie problem na linii monitor - oświetlenie stanowiska. Spróbuję go osobiście skalibrować w poniedziałek.
    D7100 | N35/1.8dx | Sy16/2 | T70-210/4

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TheEquinoxe Zobacz posta
    W odpowiedzi na powyższe.
    Monitor skalibrowany, chociaż już jakiś czas temu i nie przeze mnie. Jest to któryś EIZO, nie pamiętam w tym momencie modelu dokładnie, ale chyba bym go wykluczył jako problem. ...
    @TheEquinoxe, aby wykluczyć ten ewentualny problem, sprawdź na tej stronie jak Ci się wyświetlają cztery pierwsze obrazki klikając tam na ich linki.
    Nie powinno być na nich naleciałości kolorów. Na pierwszym po bokach powinna być szarość. Na trzecim również w tych podłużnych prostokątach ma być szaro, bez kolorowych pasków.
    Sprawdzić nie zaszkodzi, może gdzieś w systemie "uciekł" Ci właściwy profil monitora (ten z kalibracji). Jak będzie OK to może rzeczywiście przejdź całkowicie na sRGB, choć Adobe RGB nie powinno robić problemu.
    PS.
    Końcowe zdjęcie po obróbce najlepiej zapisać z profilem sRGB, jeśli zdjęcie ma być do internetu, czy do wyświetlania na innych monitorach, ale tak pewnie robisz.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 07-02-2021 o 17:10

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Epson L805 odwzorowanie kolorów
    By veronek in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-12-2017, 21:57
  2. Prośba - zamiana kolorów na dwóch zdjęciach.
    By SerU in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-09-2015, 13:50
  3. Jak uzyskać najlepsze odwzorowanie kolorów na MacBook Pro 13'
    By Bamba04 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-07-2015, 18:09
  4. Nikon d70s vs. d80 - odwzorowanie kolorów ostrość - różnice
    By postregiment in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30-11-2008, 21:14
  5. Odwzorowanie kolorow w D70s - FATALNE
    By kiziol in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16-05-2007, 09:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •