Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie obiektyw makro + tk

    oglalem troche youtuba i w którym z filmików , padło określenie , "wszyscy wiemy co sie stanie jak połączymy tk z pierścieniami pośrednimi w fotografii makro" czy coś w ty stylu

    otóż ja nie wiem , a mam jedno i drugie oraz specjalny obiektyw kamro i mnie to ciekawi
    Nikon D5600
    Samyang 8mm 1:3,5 Helios 58mm 1:2 Soligor 55mm 1:2,8 Macro
    Sigma 10-20mm 1:4-5,6 Nikkor 18-140mm 1:3,5-5,6 Sigma 150-600mm 1:5-6,3

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Wiem że okres pandemii jest ciężki od strony edukacji ale dla samego szacunku dla zaglądających tu popraw swojego posta bo oczy bolą.

    Jak masz wszystko to dlaczego nie testujesz, to może być nawet ciekawe dla innych, zrób zdjęcia w różnych konfiguracjach i wrzuć w temat.
    Przypuszczam że chodzi o brak światła przy połączeniu pierścieni i tele konwertera.

  3. #3

    Domyślnie

    słusznie , przetestowałem , jednak mam za małą wiedzę aby wyciągnąć wnioski , odnosze jednak wrażenie , że jak przykręciłem telekonwerter x2 , to skala odwzorowania pozostała taka sama , ale za to zwiększyła się odległość minimalnego ostrzenia , co dało kilka dodatkowych centymetrów aby przedmiot mógł byc dobrze oświetlony , przykrecilem go w nastepujacej kolejnosci:

    body - 3 pierscienie - tk - obiektyw makro

    w kolejnosci body - tk - 3 pierscienie - obiektyw już nie ostrzyło za dobrze
    Nikon D5600
    Samyang 8mm 1:3,5 Helios 58mm 1:2 Soligor 55mm 1:2,8 Macro
    Sigma 10-20mm 1:4-5,6 Nikkor 18-140mm 1:3,5-5,6 Sigma 150-600mm 1:5-6,3

  4. #4

    Domyślnie

    Telekonwerter nie wpływa na minimalną odległość ostrzenia (w angielskim skrócie MFD), więc używając go będziesz miał dwukrotnie większą skalę odwzorowania przy tej samej odległości.

    Pierścienie skracają MFD, dzięki czemu zwiększa się skala.

    Kombinacja pierścienie, TK i obiektyw makro może dać tak małą MFD, że żeby uzyskać maksymalną skalę, musiałbyś "wejść" z obiektywem w fotografowany przedmiot. Innymi słowy MFD to np. 5cm, a odległość przedniej soczewki obiektywu od matrycy, w wyniku zastosowania pierścieni i TK, które swoją grubość mają, to np. 10cm. W związku z czym, żeby sfotografować przedmiot, odsuwasz się od niego, odległość rośnie, a skala maleje.

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja powtórzę ponownie to co widziałem u dość doświadczonego fotografa, który bawiąc się w makro wychodził z założenia że trzeba wykorzystać co się ma i podpinał do aparatu zwykłego Tamrona 70-300 i odwrotnie na niego nakręcał 50-tke co dawało mi gigantyczne powiększenie w makro.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Telekonwerter nie wpływa na minimalną odległość ostrzenia (w angielskim skrócie MFD), więc używając go będziesz miał dwukrotnie większą skalę odwzorowania przy tej samej odległości.

    Pierścienie skracają MFD, dzięki czemu zwiększa się skala.

    Kombinacja pierścienie, TK i obiektyw makro może dać tak małą MFD, że żeby uzyskać maksymalną skalę, musiałbyś "wejść" z obiektywem w fotografowany przedmiot. Innymi słowy MFD to np. 5cm, a odległość przedniej soczewki obiektywu od matrycy, w wyniku zastosowania pierścieni i TK, które swoją grubość mają, to np. 10cm. W związku z czym, żeby sfotografować przedmiot, odsuwasz się od niego, odległość rośnie, a skala maleje.
    hm no moje doświadczenie temu zaprzeczyło
    Nikon D5600
    Samyang 8mm 1:3,5 Helios 58mm 1:2 Soligor 55mm 1:2,8 Macro
    Sigma 10-20mm 1:4-5,6 Nikkor 18-140mm 1:3,5-5,6 Sigma 150-600mm 1:5-6,3

Podobne wątki

  1. Obiektyw do makro
    By smigaacz in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 01-02-2021, 15:26
  2. Obiektyw do makro
    By Andi40 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-05-2016, 16:46
  3. Obiektyw makro
    By Andi40 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-02-2016, 19:22
  4. Roznica pomiedzy pierscieniami + obiektyw vs. obiektyw makro
    By docxxx in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-08-2009, 22:18
  5. Obiektyw do makro
    By rattler in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 15-03-2009, 00:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •