Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Pałac w Kozłówce - Muzeum Zamoyskich

    Sam nie wiem, jak zacząć... bo pomimo mojego niemal 13-letniego stażu na forum, nigdy nie zamieściłem tu ani pół zdjęcia
    Teraz to się zmieni. Bo wymieniona w tytule maleńka Kozłówka, położona na obszarze północnej Lubelszczyzny, w pełni zasługuje na swój wątek. W tym właśnie dziale.

    Nie będę też ukrywał, że sam siebie określam jako "kozłowieckiego szalikowca". Oznacza to, że mógłbym ganiać z odpowiednim wdziankiem wokół szyi, wznosić dzikie okrzyki na cześć, piorąc jednocześnie po łbach fanów, dajmy na to, Warszawskich Łazienek i tamtejszego muzeum

    Żartuję oczywiście. Nie chciałbym też, aby wątek zmienił się w coś w rodzaju foto - przewodnika po tej wspaniałej, świetnie zachowanej rezydencji wraz z otaczającym ją parkiem. Trudno jednak będzie się oprzeć pokusie. W razie W - wybaczcie rozwlekłość.

    No dobrze. Pogadałem sobie, czas na pierwsze zdjęcie. Na początek coś typowego, czyli elewacja ogrodowa pałacu Zamoyskich.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich01.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	1,76 MB
ID:	48034

    - - - - kolejny post - - - - - -

    W ogólności swej pałac swoją obecną szatę architektoniczną zawdzięcza przebudowie z przełomu XIX i XX wieku. Wtedy to Kozłówka przestaje być "zwykłą" ziemiańską rezydencja stając się stopniowo czymś w rodzaju panteonu całego rodu Zamoyskich - antenatów ówczesnego właściciela, Konstantego. Staje się tak za jego właśnie sprawą. Wtedy też, celem uzyskania niemal idealnej symetrii całego założenia, zostaje dobudowana m. in. oficyna północna. Na zdjęciu poniżej. Samo zdjęcie ma już wymiar historyczny. Jeszcze dwa lata temu budowlę spowijał istny gąszcz bluszczowy. Że nadgryzł ją też ząb czasu - kończąca się właśnie renowacja przyda jej niewątpliwie nowego blasku. Ale bluszcz trzeba było spisać na straty.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich02.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	3,26 MB
ID:	48035

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Na szczęście kozłowicki szalikowiec czasem szaleje z aparatem, w związku z tym bluszczowy wygląd budynku, lepiej lub gorzej, ale został utrwalony

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich03.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	1,56 MB
ID:	48036

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Spacer po parku to okazja do dotarcia do malowniczych miejsc, pozostających nieco w cieniu głównej budowli.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich04.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	1,87 MB
ID:	48037
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    Czekam na więcej.
    Dwa lata temu byłem w Kozłówce na wycieczce z żoną. Podobało nam się, ale że trafiliśmy na marną pogodę, to zdjęć przywieźliśmy niewiele. Chętnie popatrzymy i przypomnimy sobie to miejsce.

  3. #3

    Domyślnie

    Dobrze się zapowiada, oby więcej takich szalikowców. Foto i słowo. Idealnie.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    "...Róża do wszystkich rzeczy
    Ona i chorych leczy
    I umarłych ochrania
    I czasowi się wzbrania
    Róża w swojej starości
    Tchnie zapachem młodości..."


    Autorka powyższych słów - to skoligacona z rodem Zamoyskich, księżna Maria Wirtemberska. Tytułowa "róża do wszystkich rzeczy" może pełnić rolę hasła przewodniego spaceru po ogrodowej części założenia. O wystawie czasowej pod tymże tytułem trudno wspominać, miała ona miejsce w 2019 roku, można jedynie pokusić się o nabycie katalogu. W tych okolicznościach trudno pominąć motyw róży także i w okołokozłowieckiej fotografii

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich05.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	984,5 KB
ID:	48042

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jeszcze jedna ilustracja do powyższych słów. I - niech będzie mi wybaczona prywata - link do blogowego tekstu. Napisanego po obejrzeniu wystawy i pod wpływem ogólnie pojętej, okołokozłowieckiej turystyki
    https://przewodnictwo.blogspot.com/2...ch-rzeczy.html

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich06.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	1,46 MB
ID:	48043

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dzięki za miłe pierwsze reakcje. Obiecuję regularnie podkarmiać wątek. Bo i do Kozłówki wracam regularnie.
    Pamiętam oczywiście, że jestem na forum fotograficznym I w związku z tym napiszę jedno - chciałbym umieć tak sfotografować Kozłówkę, jak moja Córa potrafi ją w 10 minut naszkicować.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich07.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	1,53 MB
ID:	48044

    Jeśli kogoś zachęciłem do odwiedzenia tej niepozornej miejscowości, zgubionej wśród równin tzw. Małego Mazowsza, uznaję, że wątek osiągnął swój cel. Jeśli Ci, co już w Kozłówce byli zechcą ponownie wrócić - również.
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo przyjemny wątek. Tak trzymać.

  6. #6

    Domyślnie

    Byłem kilka razy, zawsze fajnie jest tam wrócić. Dzięki za foty. Mam i ja kilka zdjęć, ale nie będę Ci zaburzał wątku

  7. #7

    Domyślnie

    Ale dlaczego? Zaburzać zdjęciami, ile wlezie!
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

  8. #8

    Domyślnie

    Skoro tak to zaryzykuje
    Na początek widok Pałacu z "dystansu"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4133.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	908,6 KB
ID:	48092

    Idąc dalej natkniemy się na fontannę, która ma duże zainteresowanie wśród turystów. Widziałem kiedyś nawet sesje plenerowe w tym miejscu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4157.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	389,9 KB
ID:	48093

    I oczywiście coś z czym od zawsze kojarzyła mi się Kozłówka czyli Pawie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4160.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	867,1 KB
ID:	48094

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4222.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	758,4 KB
ID:	48095

  9. #9

    Domyślnie

    No tak, pawie w kozłowieckim parku, to pozycja obowiązkowa Też się szykuję, aby pokazać tutaj kilka "herbowych" ptaków. Wizerunek pawia widnieje wszak w logo muzeum a zawołanie jakim reklamuje się instytucja to "piękno, autentyzm, wyjątkowość". W skrócie... wiadomo

    Bardzo mi się podoba pierwsze zdjęcie. Też czasem ustawiam się w tym miejscu z aparatem. Tyle, że z dłuższą ogniskową

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WatekPalacwKozlowceMuzeumZamoyskich08.JPG
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	2,32 MB
ID:	48099
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki, pierwsze zdjęcie było robione już prawie przy ogrodzeniu, ogniskowa 35mm. Zdecydowałem się na odcienie sepii bo pomyślałem, że będzie lepiej oddawało klimat czasów świetności Pałacu. Lubię "przenieść" się w czasie Mam nadzieję, że coś z tego wyszło.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Z cyklu 'Wizyta w Muzeum'. Dziś - muzeum akwarystyki
    By 2pompony in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-04-2020, 12:58
  2. Z cyklu 'Wizyta w Muzeum'. Dziś - muzeum kolejnictwa
    By 2pompony in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-04-2020, 21:12
  3. [ Architektura ] Pałac Zamoyskich w Kozłówce
    By Mommus in forum Architektura
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 27-04-2009, 12:45
  4. [ Architektura ] Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (od strony ogrodów)
    By comes in forum Architektura
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-05-2008, 23:24
  5. [ Architektura ] Pałac Zamoyskich w Kozłówce
    By cyrusvirus in forum Architektura
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 06-05-2007, 23:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •