Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 73
  1. #1

    Domyślnie X-E3 czy X-T30? 18-55/2.8-4.0 czy 16-80/4.0?

    Cześć, początek roku zamieszał mi w sprzęcie. Sprzedałem z ciężkim sercem zestaw Olympusa E-1, w między czasie bawiłem się tydzień Sony A7III, a wczoraj w lepsze ręce poszedł Nikon Z6 z 28-70. Więc jestem bez sprzętu po raz pierwszy od 20 lat.

    Szukam czegoś kompaktowego na spacery, wycieczki, fotografię dla siebie - sprawiającą przyjemność także z obsługi sprzętu. W ostatnim momencie opanowałem się przed wzięciem Canona M50 z 18-150 zaślepiony jednoobiektywowym rozwiązaniem na spacer.

    Ostatecznie kręcę się jednak wokoło Fujifilm. Ani jednego ani drugiego nie miałam w dłoni, na zdjęciach pokrętła i stylistyka bardzo mi pasuje.
    Jeden obiektyw z w/w też pokryje 95% moich potrzeb. Bardziej wersja 16-80. Jest on porównywalny optycznie (poza otwarciem przysłony) z 18-55?

    Interesuje mnie wyłącznie fotografowanie (ludzie, widoki, architektura, zdjęcia pamiątkowe. Nie fotografuję sportu ani dzikiej przyrody (z wyjątkami). Filmy są na szarym końcu, równie dobrze do filmików użyję telefonu.

    W takiej sytuacji jakie połączenie i korpus jest lepszy? X-t30 jest nowszy z kilkoma dodatkami ponad X-E3. Ten drugi jest mniejszy, forma dalmierza też mi pasuje.

    X-E3 z 16-80 to dobre połączenie czy ze względu na wiek korpusu lepiej czekać na x-e4? Wiadomo kiedy wyjdzie następca?

    Budżet otwarty ale na moje potrzeby x-t4 wydaje się przesadą, więc też bez niepotrzebnych szaleństw...

    Z góry dziękuję.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  2. #2

    Domyślnie

    Często używam X-E2 z 18-55 i bardzo lubię ten zestaw. Samo fotografowanie nim też sprawia dużo przyjemności. JPG prosto z puszki wystarczające, a nawet bardzo dobre.
    X-E4 ponoć ma być bez wizjera, jeśli tak, to dla mnie jest to nie do przyjęcia.

  3. #3

    Domyślnie

    Kurdę, trudno doradzić. t-30 nowsza generacja (X-E3 generacja xt-20) Jeśli masz przeznaczoną określoną kwotę, nie fotografujesz sportu, biegających dzieci, to wybrałbym tańszy korpus i najlepszy obiektyw na który Cię "stać" Tylko tak zobaczysz na co ten system stać.

    ...pozostaje kwestia wielkości. Tylko stałki dadzą Ci kompaktowość i jakość. Z zoomów bardzo przyzwoity jest 18-55, jest z blachy a nie z plastiku. Z zoomów zajeeeefajny jest 16-50/2.8 , ale to spory klocek jest- wypluwa z siebie piękne obrazki. Ostrość, kontrast, fajne rozmycie. Kapitalne szkło, tylko k....wielkie
    Ostatnio edytowane przez basket ; 24-01-2021 o 23:29
    Fuji

  4. #4

    Domyślnie

    Dorzucę jeden szczegół co do X-E3. W tym modelu producent brzydko oszczędził na ważnym elemencie sterującym: na tylnej ściance zabrakło tego kółko-dżojstika. Wg mojej oceny - to duży "zonk" w aspekcie ergonomii i wygody sterowania. Ostatnio miałem b. okazyjną oferte na ten sprzęt - ale z powyższego powodu - zrezygnowałem. Jak koledzy wspomnieli - X-E4 chyba dalej pójdzie tą drogą - co do wizjera...
    Dominik
    Fujifilm X10 | D90 | S 10-20 | T 28-75 | N 70-300 VR | N 35 | Metz 58 AF1 | Metz 48 AF1 l Lensbaby
    flickr

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki. @basket jak poznać wersję metalową 18-55? Ta w zestawie z w/w aparatami jest plastikowa?
    18-55/2.8LM WR (o tym mówisz @basket? Bo 16-50/2.8 nie znalazłem) ze względu na rozmiar i wagę odrzuciłem. Całe aktualne poszukiwania są oparte na dobrym stosunku rozmiaru do zabawy.

    Jeśli X-E4 będzie bez evf to też nie będzie to sprzęt dla mnie.
    Różnica pomiędzy x-e3 a x-t30 w zestawie z tym samym obiektywem (18-55/2.8-4.0) wynosi 2000zl (3000zl vs. 5000zl). X-T30 kusi mnie lepszą ergonomią i odchylanym ekranem. Nie wiem czy inne różnicę będą dla mnie istotne.

    Te korpusy wykonane są w całości z plastiku czy jest tam metal?
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  6. #6

    Domyślnie

    Czy obiektyw Fujinon XF 35/1.4 jest optycznie ok? Szukam do zestawu obiektywu do okazjonalnego portretu i street photo... Chyba, że nie poniesie i wezmę 56/1.2...

    I pytanie dodatkowe: w historii cen Ceneo widzę x-t30 z 18-55 za 4250zl na początku grudnia - możliwy był taki spadek czy to pomyłka Ceneo lub zestaw z gorszym obiektywem? Śledził ktoś z was ceny?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210125-081435.png
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	169,0 KB
ID:	47748
    Ostatnio edytowane przez NimnuL ; 25-01-2021 o 09:26
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  7. #7

    Domyślnie

    XF 35 1.4 optycznie jest super, miałem go. Daje bardzo ładny obrazek, ale ma jedną wadę która dla mnie okazała się kluczowa - przy ostrzeniu zmienia rozmiar co w połączeniu z brakiem uszczelnień powodowało że często go zostawiałem po prostu w domu.
    X-T30 + 18-55 za tą cenę to normalna sprawa - jak większość sklepów pewnie mieli ofertę na święta. Co do 18-55: też miałem, dobry obiektyw. Szczególnie korzystne jest to że zaczyna się od 2.8 i ma stabilizacje, lecz znów brak wr spowodował że puściłem w świat.
    Do fotografii na ulicy polecam 35 f2 - mały, poręczny, dobry optycznie, uszczelniony z szybkim AF. Jak coś dłuższego to zdecydowanie 50 f2 - ma nieporównywalnie lepszy AF w porównaniu z 56 1.2.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję @Teu.

    Brak uszczelnień zooma w bezpiecznym środowisku ma znaczenie? Nie fotografuję w deszczu, burzy piaskowej.
    W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałem - wszystkie obiektywy jakie miałem z Olympus e-1 były uszczelnione, korpus także.
    Nie uszczelniony zoom łapie kurz do środka w normalnym użytkowaniu? Staloogniskowy bez uszczelnień chyba w ogóle nie łapie kurzu, prawda? Czy te obiektywy nie mają wewnętrznego ogniskowania?
    Ostatnio edytowane przez NimnuL ; 25-01-2021 o 10:01
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  9. #9

    Domyślnie

    Brak uszczelnień nie ma znaczenia, jeśli nie rzucasz obiektywu w piach ani nie leje się na niego woda. Jest tylko jedna wersja XF 18-55 i jest ona metalowa (choć to tylko blaszka, którą owinięto plastik, ale obiektyw sprawie wrażenie solidnego). Nawet uszczelniony zoom może złapać kurz, szczególnie jeśli ma wysuwany tubus, bo uszczelniony nie oznacza, że jest hermetyczny. Stałka też może złapać paprochy. Wszystko zależy od jakości wykonania. Ja już oddawałem do czyszczenia XF 18 i XF 35 f/1,4, z innymi szkłami nie było problemu. Większość obiektywów ma wewnętrzne ogniskowanie, oprócz tych najstarszych konstrukcji z początków systemu.
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #10

    Domyślnie

    Przechodziłem podobną drogę do twojej, wyprzedałem lustra bo były dla mnie za duże, za ciężkie i większość czasu leżały w szufladzie. Tyle, że kiedy ja kupowałem fuji to nie było jeszcze X-T30 a tylko X-t10 natomiast po czasie wyewoluowałem tylko do 2 szkieł:
    23 F2 - miałem wcześniej 35F2 ale za wąsko, wersje 1.4 skreśliłem ze względu na rozmiar. Stałki F2 są tym czego szukałem, małe, ostre, uszczelnione i szybki AF.
    56 F1.2 - Tutaj chorowałem na to szkło. Miałem przez chwilę 50F2 i tak jak pisze Teu to piekielnie ostre i szybkie szkło ale...bez wyrazu dla mnie. 56-stka ma coś w tym swoim obrazku, że czuję jakbym miał jak kiedyś pełną klatkę z 1.8, obrazek jest jakiś inny, nieostrości oddawane są inaczej. Bokeh zdecydowanie lepszy ze względu na światło. Zdarzało mi się że jeśli robiłem zdjęcia z dalszej odległości to przy 50F2 mogłem jeszcze rozpoznać kształt tego co było na 2 planie, w 56-stce już wszystko budyń. Niestety jedna wada, wolny af więc do portretu jak najbardziej ok, w ruchu będzie słabiej. 56 juz trochę większa od serii F2, ale tego szkła nie noszę podpiętego na ogół więc jego waga i rozmiar mi nie przeszkadza choć tez nie jest duży. Zazwyczaj na stałe mam dospawane wręcz 23F2.

    To są dwa szkła, które zostaną ze mną do końca bycia w systemie podejrzewam. Wraz z zakupem body dostałem też plastikowego kita 16-50 ciemnego, ale wypluwa tak dobry obrazek że się zdziwiłem. Zastanawiam sie tylko czy nie upłynnic kita i nie kupić samyanga 12mm F2.

    Co do body, ma już swoje lata ale z uwagi na mniejszą matrycę (16mpix) i większe na matrycy fotodiody radzi sobie całkiem dobrze i ma bardzo dobrą dynamikę tonalną dlatego póki nie padnie nie zmieniam. Ale tez zastanawiałem się nad X-T30, z drugiej strony kiedy jest promka i można było kupić jak ostatnio za 4600 X-T3 i jeszcze instax gratis to kusi niemiłosiernie

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •