Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
Wiesz chociaż co chcesz focić, bo całkiem inaczej podchodzi się do kwiatków, grzybów, generalnie statycznych a inaczej do obiektów ruchliwych. Poza tym skala - czy to ma być głowa pająka czy kwiat z płatkami.
wiadomo... wszystko tak naprawdę to przydałby mi się wyłącznie podczas przypadkowej fotografii, na spacerze albo nieoczkowanym przypływie potrzeby kreatywnego spełnienia się (lub rozczarowania brakiem umiejętności). Dlatego właśnie już się rozmyśliłem z 105/2.8 VR, ~2000zł to za drogo jak na portretówkę ze sporadycznym macro.

Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
Popatrz jeszcze na używane Sigma 105/2.8 Macro i Tamron 90/2.8 Macro - starsze wersje.
To optycznie świetne szkła i będziesz z nich miał dużo radości - nie tylko w makro, bo to ogniskowa i do portretu.
W makrofotografii i tak często się fotografuje bez AF, a w portrecie to też nie powinien być problem.
Pierścienie są ok - ale jeśli chcesz uzyskać duże odwzorowanie to trzeba je raczej podpinać do krótszych stałek, o zakresie od 35mm do 105 mm.
Ja stosuję pierścienie z Nikkorem 50/18 i ten zestaw się nawet sprawdza.
Z dłuższą ogniskową - np. 180/2.8 - tez można, ale to raczej do trochę większych obiektów - typu kwiatki, motylki.
Małych robaczków z takim zestawem nie zrobisz- tzn. zrobisz. ale efekt nie będzie jakiś "wow".
Dzięki za rzeczową wypowiedź, trochę mnie to nakierowało na inny pomysł. Nie chcę zbytnio się pakować w kolejne manualne szkło (tzn manualne tylko na FTZ, bo przecież kto potrzebuje muzealnej optyki -.-). Krótkiego, jasnego tele do portretu nie mam, a przy mojej córce ręczne ostrzenie 180/2.8 jest... wyzwaniem, niech będzie wyzwaniem. Biorąc pod uwagę jak bajecznie pracuje MF w tym obiektywie i jak niesamowicie sprawę ułatwia podświetlanie ostrych krawędzi w wizjerze, to i tak jest trudno. Chyba poczekam na jakąś promocję albo używkę Viltroxa 85/1.8, którego trzymam na liście zakupów i do tego Zetkowe pierścienie. Jak się wkręcę to będę się martwić, może wtedy od razu zapoluję na 150/2.8 macro?

Na chwilę obecną plan wydaje mi się dość rozsądny i nie grozi utopieniem dużych pieniędzy No chyba, że pojawi się kolejny forumowy głos rozsądku... Dzięki Wam za opinie i pomoc!