Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Kolimator jako celownik do teleobiektywu

    Zamocowałem kolimator na stopce teleobiektywu (większa baza niż stopka lampy błyskowej). Adapter to wydruk 3D.
    Czy ktoś używał podobnej konstrukcji?
    Jeszcze nie wypróbowane w działaniu, zrobione wczoraj. Wiem, że podobne wynalazki używane są do fotografowania ptaków w locie.
    Nikon i Olympus produkują celowniki kolimatorowe firmowe, ale są drogie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02858a.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	144,8 KB
ID:	59247
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Wiem, że podobne wynalazki używane są do fotografowania ptaków w locie.
    No popatrz, a ja do dziś nie wiedziałem tego.
    Będę z zaciekawieniem obserwował ten wątek.

  3. #3

    Domyślnie

    Mnie pierwsza myśl jaka uderzyła - to się da z zoomem używać? Może ma pokrętło "ogniskowych"? czy może w jakimś ich zakresie celuje tak czy siak?
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia czy zoom czy nie.
    W kolimatorze zgrywa się położenie czerwonej kropki z osią obiektywu i ogniskowa nie ma znaczenia.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5

    Domyślnie

    No tak, jak się poczyta co to (jak działa) celownik kolimatorowy, to wątpliwości nie ma.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #6
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  7. #7

    Domyślnie

    A nie lepsza dobra luneta od snajperki?
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    A nie lepsza dobra luneta od snajperki?
    Czy próbowałeś sfotografować lecąca jaskółkę teleobiektywem 600mm, lub wycelować lunetą snajperską?
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  9. #9

    Domyślnie

    Takie bardzo mocno odgrzewane kotlety.

    Ta metoda ma wszystkie wady, jakie wiele lat temu miały lustrzanki dwuobiektywowe. Najważniejsza z nich to równoległe przesunięcie osi optycznej urządzenia celowniczego względem osi optycznej obiektywu i brak możliwości reakcji na zmiany ogniskowej. Tak w skrócie - nie celujecie w to, w co celuje obiektyw, albo bez przerwy kombinujecie z korektą odległości, która pochyla oś optyczną takiego celownika tak, żeby obie osie przecięły się w miejscu położenia obiektu. Jeśli obiekt się szybko porusza, to się nie da, może być tylko mniej-więcej. Różnica pomiędzy karabinem, a aparatem jest tu dość istotna - lufa ma niewielką średnicę, ale wielki teleobiektyw z tulipanem już dużo większą. Jeśli zapniemy obiektyw klasy 400/2.8 z osłoną przeciwsłoneczną, to odsunięcie osi optycznej celownika od osi optycznej obiektywu będzie miało wartość 10 centymetrów, albo i więcej. Jak chcecie trafić w tę przykładową niewielką jaskółkę? Do tego nie ma żadnej kontroli kadru, żadnej kontroli faktu ustawienia ostrości, itp. Właśnie dlatego lustrzanki dwuobiektywowe się nie przyjęły.

    Dziś mamy taki celownik (tylko trochę lepszy) zainstalowany w prawie wszystkich bezlustrach. Lepszy, bo pokazujący rzeczywisty obraz, niezależnie od wybranej ogniskowej obiektywu. Wystarczy włączyć linie pomocnicze w wizjerze, albo obraz centralnego punktu AF i celować. Jak już obiekt znajdzie się w okolicach punktu AF, to jednym przyciskiem powiększamy sobie obraz w wizjerze i mamy jeszcze precyzyjniej (żaden kolimator tego nie zrobi). Problem tylko z tym, żeby utrzymać ten super precyzyjny "celownik" na latającej jaskółce, aż aparat wyostrzy i zrobi zdjęcie. Ale rozumiem, że to nie jest najważniejsze. Trzeba też pamiętać o stale zwiększających się możliwościach nowych korpusów w dziedzinie AF. Dziś taki automatyczny AF (tak, wiem, tylko kompletni amatorzy tego używają) dużo precyzyjniej złapie i utrzyma ostrość na tej przykładowej jaskółce, niż najbardziej rozbudowany kolimator. Jeśli AF aparatu sam tego nie zrobi, to ręcznie i kolimatorowo też się nie uda, bo zbyt szybko toto lata.

    Przepraszam za ten kubeł zimnej wody, ale czasy jednak trochę się zmieniły.

    Tak dla przykładu: https://www.youtube.com/watch?v=FerSXP1kyPc
    Ostatnio edytowane przez JK ; 09-01-2022 o 11:45
    Jacek

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    A nie lepsza dobra luneta od snajperki?

    Testowałem ale to niezbyt poręczne było. Także nie polecam

    https://forum.nikoniarze.pl/threads/307568-Fotosnajper
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Kolimator do lustrzanki :)
    By prz3mo in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-05-2010, 18:15
  2. D300 - Okrągły celownik.
    By plumis in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-12-2007, 20:20
  3. wizjer (celownik) kątowy do D70
    By romanescou in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-11-2006, 12:52
  4. Celownik kątowy 45stopni powiększający 1,7x
    By irek50 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-06-2006, 12:53
  5. CELOWNIK KĄTOWY
    By Jarek in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-10-2004, 19:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •