Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Post Nikon Z 7II w praktyce forumowiczów

    Cześć, wzorem poprzednich pozwolę sobie założyć nowy temat.


    Po wielu dniach rozważań, czy zostać w lustrach i zakupić D850 zdecydowałem się na Z 7II + MB-N11 + FTZ, ostatnie lata pracowałem na D750. To moje pierwsze bezlustro.
    Z pierwszych bardzo pozytywnych, a nieoczekiwanych zalet - działają na tych samych akumulatorach (chociaż nie można ładować tych z D750 przez USB w MB-N11).
    Ponieważ mam kilka szkieł na F w zestawie zakupiłem FTZ i tutaj, póki co przy pracy z 85 1.4G AF-S jestem więcej niż zadowolony z rejestrowanych zdjęć, może zasługa nowości, ale mam nieodparte wrażenie rejestrowania wielu więcej informacji, przejść tonalnych, cieni, no bajka

    Bałem się tej zmiany, ale z dnia na dzień przekonuje się bardziej do nowego sprzętu, który wygląda i działa naprawdę pro




    Ps. Wracam po bardzo długiej przerwie od forum, fajnie tutaj być znowu po latach.
    Pozdrawiam, Mateusz.
    Kiedyś: D3, D2H, D70s
    Aktualnie: D750, Z7II

  2. #2

    Domyślnie

    Ja planuję, że "Siódemka" - za jakiś czas - zastąpi moje 810, które, nawiasem mówiąc. bardzo lubię.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam nadzieje, ze tym razem to wlasciwy watek: pisza w internetach, ze z7 ii ma frontfokus (czasami) i ze ta wada po upgradzie nie zniknela- jakie wy macie w tej materii obserwacje?
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Sufenta - nie miałem i nie mam FF/BF.

    Zaczynam się wkurzać. Nie udaje mi się osiągnąć 10 fps. Jakie warunki muszą być spełnione by osiągnąć maksymalna liczbę fps?
    Warunków koniecznych jest więcej niż w lustrzankach, może coś mi unika?
    Nie chce mi się sprawdzać wszystkich kombinacji, zadam pytania pomocnicze
    Uwaga, edytowałem ten post, boldem zaznaczyłem prawdopodobnie wymagane ustawienia

    1. Zakładam, że czas krótszy niż 1/250s (mylę się, może 1/200, bo teraz jest takie synchro?). (czas krótki to na pewno, ale nie znam czasu granicznego)
    2. Migawka pierwsza kurtyna elektroniczna (max 1/2000 niestety) czy w pełni mechaniczna migawka szczelinowa? (czy każda z nich?), czy bezgłośne fotografowanie?
    3. Zapis do RAW 12 bit (a RAW + jpg L, Fine?) wymagana kompresja (stratna, bezstratna?) lub jej brak?, (RAW 14 bit ogranicza do 9 fps). Zdaje się, że RAW 12 bit bezstratny.
    4. Szkło wyłącznie natywne, Nikkor S? Czy dopuszcza się Nikkory AF-S przez FTZ? (czy wtedy zwalnia?)
    5. Czy ważna jest użyta przysłona?
    6. Jakie tryby AF mogą być używane by osiągnąć te 10 fps? AF-S, AF-C, pin, pojedynczy punkt czy grupa czy wszystkie? (można AF-C, wszystkie pola, z wykrywaniem oka?).
    Zdaje się, że tryb M, tryb AF-S bez znaczenia ile pól AF (???), AF-C tylko z pojedynczym polem.
    7. Czy automatyka ekspozycji działa dla każdej z klatek z 10 fps? (zdaje się, że tak, a w mk I nie, brało ekspozycje pierwszej klatki)
    8. Czy musi być wyłączony podgląd na żywo? (w MK1 tak, musi, w mk II chyba może być podgląd)
    9. Czy ważne jest odszumianie przy wysokich ISO?
    10. Czy ważne są jakieś inne funkcje? (np redukcja drgań matrycy, AD-L itp) (podobno wyłączone VR, ale to nie potwierdzone).
    11. Zdaje się, że odpada stosowanie lampy błyskowej.

    Całkiem możliwe, że nikt nie zna wszystkich ograniczeń, proszę pisać to co się wie, to może sporządzimy pełną listę
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13-07-2021 o 12:04
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie mam więc nie wiem czy to jest, ale w lustrzankach było jeszcze coś takiego jak priorytet ostrości/spustu albo jakoś tak. Myślę, że jeśli w bezlustrach macie to samo to może to wpływać na fpsy.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Było, w trybie AF-C domyślnie był (jest ) priorytet migawki i tylko tak idzie osiągać max fps. Domyślnie w AF-S był priorytet ostrości i jak aparat nie złapał ostrości to nie wyzwalał migawki, czyli nie mógł mieć wtedy szybkiej serii. Co jest priorytetem w danym trybie szło zmieniać w menu. W lustrzance AF-S z priorytetem ostrości po prostu fizycznie nie może zapewniać max fps.

    Zakładam, że musi być tryb AF-C, w pierwszej wersji Z7 dla max fps trzeba było mieć punktowy AF i wyłączony podgląd na żywo. To ostatnie poprawiono w Z7 II. Ale czy trzeba mieć punkt czy można mieć eyefocus?
    W Canonach ważne jest jaki stary obiektyw sie podepnie, bo spadają fpsy. Czy w Nikonie tak jest, nie wiem, nie mogę sie doczytać. Czy fps spadną przy ARTach przez FTZ?
    Tabelkę ile się osiąga fps dołączono do Z7, ale w Z7II juz tego nie dali w instrukcji. Zresztą ta tabelka sie zajmuje tylko tym czy to NEF 12 czy 14 bit, czy jpg. A o innych ograniczeniach piszą (albo i nie piszą) w innych miejscach instrukcji.
    Za czasów lustrzanek te informacje były dostępne dosyć łatwo. Niestety przy bezlustrach i to profesjonalnych modelach piszą niewiele. Na stronie Nikon USA wymieniają dziesiątki opcji filmowania, dziesiątki systemów Wi-Fi jakie obsługuje Z7 II, ale o fps to napisali tyle, że max 10 fps. No cóż, informacje istotne dla fotografa nie są widać ważne, ważniejsze są opcje filmowania.
    Canon publikuje białe księgi w których opisują każde niuanse, ograniczenia, np w lustrzankach podawano czułość każdego z punktów AF oddzielnie. Brak mi takich ksiąg u Nikona.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13-07-2021 o 00:43
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Ze strony N:
    Maks. 10 kl./s., zdjęcia seryjne wolne: około 1–5 kl./s, zdjęcia seryjne szybkie: około 5,5 kl./s (14-bitowy NEF/RAW: około 5 kl./s), zdjęcia szybkie seryjne (wydłużone): około 10 kl./s (14-bitowy NEF/RAW: około 9 kl./s)
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Tyle to ja wiem. Ale jakie sa ograniczenia? Bo tych 10 fps sie nie osiaga przy każdym z ustawień aparatu. Zresztą w lustrzankach też tak było.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Takie info w ang zestawieniu znalazłem:
    AF -> MF/AF-S/AF-C single point AF
    IQ -> jpg/NEF 12 bit
    cicha migawka na off.
    Wtedy powinno te max 10fps w H rozszerzony wyciągnąć.

    https://download.nikonimglib.com/arc...g_En(Pl)01.pdf
    strony 34 i 35.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ...informacje istotne dla fotografa nie są widać ważne, ważniejsze są opcje filmowania.
    Przydatne info dla filmującego jest tak samo dobrze poukrywane, albo jeszcze lepiej. Gwiazdek, ograniczeń itd. jest tu jeszcze więcej a z instrukcji się tego nie dowiesz więc zostają tylko, fora, fejsiki, yutubki, ludzie dobrej woli.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Z50 w praktyce forumowiczów
    By Mr.Pietrek in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 235
    Ostatni post / autor: 23-03-2023, 21:03
  2. Nikon Z7 w praktyce forumowiczów
    By TOP67 in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 625
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:05
  3. Nikon Z6 w praktyce forumowiczów
    By HYPER in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 3908
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:04
  4. Nikon D600 w praktyce.
    By Jacek_Z in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2924
    Ostatni post / autor: 06-08-2019, 14:48
  5. Fotografia miesiaca Forumowiczow Nikon-a
    By Mekano in forum Konkursy: RAWki, Fotografia miesiąca, Zadania tematyczne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-11-2012, 05:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •