Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Brak utrata plików na karcie Nikon Z5

    Tytuł postu jest nieprecyzyjny co się okaże, ale na taki się zdecydowałem żeby ułatwić komuś odnalezienie tego wątku, jeśli spotka go podobna przygoda

    Dwa aparaty Z5 z PRAWIE jednakowymi ustawieniami do rejestracji krótkiego wideo.
    W obu aparatach jednakowe karty pamięci SDXC SanDisk Extreme 64GB 150 MB/s Class 10
    Czytnik kart SanDisk ImageMate PRO Reader SDDR-489

    żeby było jaśniej:
    Aparat A i karta A
    Aparat B i karta B

    Aparat B muszę oddać, wyciągam z niego kartę B. Aparatu B już nie mam do ewentualnego sprawdzania .
    1. W aparacie A oglądam zawartość karty A - wszystko jest pliki, się odtwarzają
    2. W aparacie A chcę obejrzeć zawartość karty B - aparat nie widzi żadnych plików
    3. Wkładam kartę B do czytnika - komputer nie widzi karty w ogóle.
    4. Wkładam kartę A do "jej" aparatu A. Zanim go włączę obserwuję dziwnie długie miganie zielonej diody aktywnej podczas zapisu plików. Zgasła. Włączam aparat. Nie widzi żadnych plików na karcie.
    5. Wkładam kartę A do czytnika. Komputer nie widzi karty

    Wniosek:
    zepsuty aparat, coś się dzieje przy wkładaniu kart, uszkadzana jest ich zawartość.
    Pomysł:
    wezmę inną kartę, nagram cokolwiek, wyjmę, włożę - jeśli zniknie zawartość będę miał potwierdzenie wniosku. Przy okazji tę trzecią kartę użyję do prób odzyskania utraconej zawartości.
    Szczęśliwa pomyłka:
    Zamiast użyć trzeciej karty w zdenerwowaniu włożyłem do aparatu A ponownie kartę B. Nagrałem kilkusekundowy klip. Kartę wyjąłem, włożyłem klip jest, aparat go widzi. Osłabłem kiedy zdałem sobię sprawę, że tej próby dokonałem na karcie B z której chciałem odzyskiwać pliki.
    Wkładam kartę B do czytnika.
    Komputer widzi zawartość karty,pliki, struktura katalogów wygląda tak:

    NIKON Z 5 / DCIM / i tutaj zamiast jednego katalogu tworzonego "fabrycznie" przez aparat A :/100NCZ_5 jest drugi katalog: /102__Z5
    czyli po wykonaniu nagrania Aparatem A na karcie B komputer w ogóle zobaczył tę kartę i teraz widzi pliki nagrane przez oba aparaty, pliki umieszczone w dwóch różnych katalogach.
    Zgrywam na trzy różne dyski twarde

    Wkładam kartę A do aparatu A. Ponownie zobaczył zawartość "swojej" karty ....

    Nie mam już aparatu B żeby potwierdzić swoje przypuszczenia ale zakładam, ze przyczyną całego zamieszania mógł być fakt, że w aparacie B użytkownik zmienił w ustawieniach nazywanie plików.
    Zamiast fabrycznego "DSC_####" było tam "ABC_####" To jest jedyna różnica w ustawieniach obu aparatów jaką udało mi się wyłapać. Stąd moje wnioski.
    Może komuś się przyda.
    myślę co piszę

  2. #2

    Domyślnie

    Przekładanie zapisanych kart między aparatami zawsze kończy się takimi "niespodziankami".
    Wiadomo o tym od dawna i nie zależy to od aparatu.

  3. #3

    Domyślnie

    A widzisz mnie ta wiedza ominęła. Co więcej dotychczas nie celowo ale bardzo często , przypadkowo przekładałem karty między uwaga D90 D750 D800 i ... CANONEM G1X Mk1. I nigdy ne spotkało mnie coś takiego. Teraz będę na to uważał
    Ostatnio edytowane przez RomanZWrocławia ; 06-01-2021 o 17:29
    myślę co piszę

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Dlatego powstało coś takiego jak... XQD/CFe czyli nośnik z własnym kontrolerem, który można sobie przekładać ile się chce i gdzie się chce ale jak coś XQD/CFe do ZŁO !!

Podobne wątki

  1. Karta po sformatowaniu i brak możliwości usuwania plików
    By Vasteq in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-02-2019, 12:32
  2. Czasem brak zapisu na karcie CF Apacer zdjęcia w Nikon d200
    By WiToLd46 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-11-2015, 00:31
  3. Nikon 5100 i błąd zapisu i brak możliwości otwarcia plików RAW
    By adam_p1 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-03-2015, 11:07
  4. D90 - błąd plików na karcie
    By D90-nikoniarz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 30-01-2013, 10:10
  5. Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 30-04-2012, 14:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •