Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Aktualizacja metadanych o dane GPS

    Witam w Nowym Roku.
    Zgłaszam się o poradę w kwestii otagowania zdjęć. Problem jest taki że mam sporo zdjęć już wywołanych w LR, które zapomniałem wcześniej otagować danymi z pliku GPX. Do tagowania używam aplikacji Geotag Photos Pro. Dodałem wprawdzie dane gps do wywołanych już NEFów, co widać np. w ViewNX-i, ale w LR nie. Z kolei jak dodam coś w LR (ręcznie wpisując położenie odczytane np z Google) to mam wrażenie że dodaję informacje, które zapisują się w katalogu LR a nie samym zdjęciu. Mógłbym wprawdzie zaimportować te zdjęcia i od nowa wołać ale szkoda mi pracy bo zdjęć jest sporo z dwóch wyjazdów.
    Jest jakaś możliwość aby LR zobaczył dopisane metadane do wywołanych już plików NEF?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Dodałem wprawdzie dane gps do wywołanych już NEFów, co widać np. w ViewNX-i, ale w LR nie.
    A próbowałeś wykonać w LR: Metadata -> Read Metadata from File ?

  3. #3

    Domyślnie

    Działa, ale po wczytaniu danych GPS wyzerowuje całą obróbkę.

  4. #4

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Mam LR 6.14 i u mnie da się dodać współrzędne GPS bez zerowania obróbki ale przed operacją trzeba zapisać ją do pliku *.XMP

    Czyli robisz tak:
    1. Zaznaczasz obrobione pliki (te które nie mają danych GPS).
    2. Klikasz: Metadata -> Save Metadata to File. W katalogu gdzie są RAW-y powinny pojawić się pliki o takiej samej nazwie co zdjęcia ale rozszerzeniu XMP.
    3. Zamykasz LR i dodajesz do RAW-ów współrzędne GPS.
    3. Otwierasz LR i klikasz Metadata -> Read Metadata from File.

    U mnie to działa w ten sposób że dodają się współrzędne bez utraty obróbki.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jest tylko jeden "problem". Żeby zapis odczyt metadanych działał na wszystkich zaznaczonych plikach to trzeba mieć widok "Library Filter" czyli z wieloma zdjęciami w głównym oknie.

  7. #7

    Domyślnie

    Obecnie mam wszystkie zdjęcia otagowane w programie Geotag Photos, jak już pisałem, ale zrobiłem to po obróbce w LR, czyli de facto wszystkie surowe pliki NEF zawierają dane pozycji GPS, ale LR ich nie widzi bo nie ma tej informacji w katalogu LR. Jeżeli dobrze rozumiem widok mam ustawić na View - Grid. Wtedy widzę zdjęcia w oknie głównym. Zaraz poeksperymentuję z tymi plikami XMP

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Zrobiłem test na jednym pliku i działa. Super. Bardzo Ci dziękuję, ciągle czegoś się człowiek uczy. Czy po zakończonej operacji mogę te pliki XMP usunąć aby zachować informacje o obróbce i dane GPS?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Chyba można, właśnie usunąłem powstały plik a dane pozostały. Dzięki serdeczne.

  8. #8

    Domyślnie

    Cieszę się że pomogłem. Te pliki XMP mają swoje ograniczenia ale przydają się czasami. Ja ich nie usuwam, dużo miejsca nie zajmują a można przenieść pojedyncze zdjęcia z obróbką np. na laptopa bez konieczności eksportu. No i w pewnym sensie można je traktować jako częściowy backup.
    Ostatnio edytowane przez Zbyszek ; 03-01-2021 o 22:51

Podobne wątki

  1. Zmiana metadanych hurtowo
    By Haukarapora in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-10-2018, 22:57
  2. Eksport metadanych z Lightrooma
    By petelski in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-07-2012, 09:53
  3. Wyszukiwanie zdjęć wg metadanych
    By andso in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-05-2010, 21:29
  4. Jak odczytać S/N D700 z metadanych?
    By Yuras in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-04-2010, 17:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •