Cześć!

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem aparatu Fujifilm. Moje wcześniejsze doświadczenia z fotografią cyfrową ograniczały się do kompaktów, w których korzystałem głównie z trybu AUTO. Przez ostatnie lata aparat był mi potrzebny głównie na wycieczkach rowerowych i taki sposób korzystania z niego był dla mnie wygodny. Aparat (ostatnio był to Canon G12) wiozłem przewieszony na pasku przez ramię. Kiedy natrafiałem na jakiś ciekawy motyw, zatrzymywałem się, szybki pstryk często bez zsiadania z roweru i jazda dalej. Aparat był mały, lekki i nie przeszkadzał w jeździe. W taki sposób przywoziłem do domu setkę zdjęć z całodziennej wycieczki. Problem był tylko taki, że kiedy te zdjęcia w domu obejrzałem, to przeważnie nie podobało mi się żadne.

Postanowiłem więc coś zmienić, kupić lepszy aparat, samemu się trochę rozwinąć. Zacząłem czytać o fotografii i więcej się nią interesować. Jeśli chodzi o aparat, to wybór padł na X-T30, bo matryca aps-c w porównaniu z tymi, jakie są w kompaktach, to już znaczący krok jakościowy, a gabaryty i masa aparatu jeszcze w granicach kompromisu, jaki byłem w stanie zaakceptować. Porzuciłem tryb AUTO w aparacie. Pomogło mi w tym odkrycie, że Fuji nie pozwala w tym trybie na zapis fotek w formacie RAW, a ja nie chciałem pozbawiać się możliwości późniejszej obróbki. To, co mnie przyciągnęło do modelu X-T30, to duże możliwości skonfigurowania sposobu obsługi aparatu pod swoje potrzeby. Tak przynajmniej myślałem na początku, bo teraz póki co, to chyba bardziej mi to przeszkadza niż pomaga. W praktyce wygląda to tak, że gubię się wciskając to przednie, to tylne pokrętło, kciuk przypadkowo włącza szybkie menu "Q", a ja zapominam co powinienem nacisnąć, by zmienić potrzebny parametr. Można powiedzieć, że aparat przeszkadza mi w robieniu zdjęć. Ale liczę, że w miarę nabywania praktyki, będzie pod tym względem coraz lepiej. Stopniowo staram się rozpoznać swoje potrzeby, jeśli chodzi o obsługę aparatu i tak go ustawić, by to było dla mnie wygodne. Trafiam co pewien czas na problemy. Ostatnio nie mogę rozgryźć, czy w tym aparacie jest możliwość szybkiej zmiany trybu pomiaru światła. Szybkiej, to znaczy takiej bez grzebania w MENU. Tak, bym mógł np. szybko zmienić sobie pomiar na punktowy, a po chwili wrócić do trybu pomiaru MULTI. Starszy brat, X-T3 ma do tego celu specjalne pokrętło. W X-T30 takiego nie ma, ale może można tę funkcję przypisać do jakiegoś elementu sterującego. Czy ktoś coś wie na ten temat i mógłby w rozwiązaniu problemu pomóc?