Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie [ Fujifilm ] X-T30 w rękach początkującego użytkownika

    Cześć!

    Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem aparatu Fujifilm. Moje wcześniejsze doświadczenia z fotografią cyfrową ograniczały się do kompaktów, w których korzystałem głównie z trybu AUTO. Przez ostatnie lata aparat był mi potrzebny głównie na wycieczkach rowerowych i taki sposób korzystania z niego był dla mnie wygodny. Aparat (ostatnio był to Canon G12) wiozłem przewieszony na pasku przez ramię. Kiedy natrafiałem na jakiś ciekawy motyw, zatrzymywałem się, szybki pstryk często bez zsiadania z roweru i jazda dalej. Aparat był mały, lekki i nie przeszkadzał w jeździe. W taki sposób przywoziłem do domu setkę zdjęć z całodziennej wycieczki. Problem był tylko taki, że kiedy te zdjęcia w domu obejrzałem, to przeważnie nie podobało mi się żadne.

    Postanowiłem więc coś zmienić, kupić lepszy aparat, samemu się trochę rozwinąć. Zacząłem czytać o fotografii i więcej się nią interesować. Jeśli chodzi o aparat, to wybór padł na X-T30, bo matryca aps-c w porównaniu z tymi, jakie są w kompaktach, to już znaczący krok jakościowy, a gabaryty i masa aparatu jeszcze w granicach kompromisu, jaki byłem w stanie zaakceptować. Porzuciłem tryb AUTO w aparacie. Pomogło mi w tym odkrycie, że Fuji nie pozwala w tym trybie na zapis fotek w formacie RAW, a ja nie chciałem pozbawiać się możliwości późniejszej obróbki. To, co mnie przyciągnęło do modelu X-T30, to duże możliwości skonfigurowania sposobu obsługi aparatu pod swoje potrzeby. Tak przynajmniej myślałem na początku, bo teraz póki co, to chyba bardziej mi to przeszkadza niż pomaga. W praktyce wygląda to tak, że gubię się wciskając to przednie, to tylne pokrętło, kciuk przypadkowo włącza szybkie menu "Q", a ja zapominam co powinienem nacisnąć, by zmienić potrzebny parametr. Można powiedzieć, że aparat przeszkadza mi w robieniu zdjęć. Ale liczę, że w miarę nabywania praktyki, będzie pod tym względem coraz lepiej. Stopniowo staram się rozpoznać swoje potrzeby, jeśli chodzi o obsługę aparatu i tak go ustawić, by to było dla mnie wygodne. Trafiam co pewien czas na problemy. Ostatnio nie mogę rozgryźć, czy w tym aparacie jest możliwość szybkiej zmiany trybu pomiaru światła. Szybkiej, to znaczy takiej bez grzebania w MENU. Tak, bym mógł np. szybko zmienić sobie pomiar na punktowy, a po chwili wrócić do trybu pomiaru MULTI. Starszy brat, X-T3 ma do tego celu specjalne pokrętło. W X-T30 takiego nie ma, ale może można tę funkcję przypisać do jakiegoś elementu sterującego. Czy ktoś coś wie na ten temat i mógłby w rozwiązaniu problemu pomóc?

  2. #2

    Domyślnie

    Do umiejscowienia przycisków się przyzwyczaisz. Z czasem przestaniesz wciskać przypadkowo klawisze. Spytam, czemu chcesz zmieniać pomiar ekspozycji?

    Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    Wydaje mi się to być potrzebne w zależności od fotografowanego motywu. Np. zdjęcie krajobrazu o dość jednorodnej tonacji, a za moment jakiś niewielki element na tle jasnego nieba.

  4. #4

    Domyślnie

    Też kiedyś tak mialem, dopóki nie wytłumaczono mi, że lepiej korzystać z kompensacji ekspozycji. Zobacz czy nie da się zablokować przycisków prze przytrzymanie back/disp.

    Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    Bingo! Dzięki Ci bardzo, bo to jest właśnie to. Przytrzymanie Disp/Back pozwala na wejście w menu, gdzie można przypisać do poszczególnych elementów sterujących, np. do ekranu dotykowego różnych funkcji. W tym i "fotometrii".
    Chociaż korzystanie z kompensacji ekspozycji też może być pomocne. Muszę to wypróbować w praktyce.

  6. #6

    Domyślnie

    W sumie myślałem o blokadzie przycisków i zapomniałem o opcji programowania przycisków. Prawdopodobnie Twoj aparat pokazuje obszary przepalone. Wtedy kompansacja wystarczy żeby dobrze nasietlic zdjęcie.

    Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    A to zablokowanie przycisków to co by mogło pomóc?

    Aha, już rozumiem. Żebym nie wciskał ich przypadkowo. Ale jednak część z nich jest potrzebna, żeby ustawić aparat przed zrobieniem zdjęcia.
    Ostatnio edytowane przez maper ; 02-01-2021 o 16:01

  8. #8

    Domyślnie

    Jednym ze sposobów może być przypisanie do MyMenu opcji Photometry (nie wiem jak to nazywa się w PL bo używam.menu w angielskim). Jak jest wykrywanie twarzy/oczu to ta opcja nie działa.

    Jednak za przedmówcą, dla mnie, wygodniej korzystać z korekty ekspozycji i histogramu. Ja przepały wyłączam bo mi to przeszkadza.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 02-01-2021 o 16:38
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  9. #9

    Domyślnie

    W serii t dwucyfrowej masz chyba przełącznik na auto. Jak do szybkiego strzału może ta opcja byłaby najlepsza. A jak masz chwilę to przechodzisz w inny tryb i już. Na rower ja jadę z kompaktem. Mieści mi się w saszetce na kierownicy.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Jednym ze sposobów może być przypisanie do MyMenu opcji Photometry (nie wiem jak to nazywa się w PL bo używam.menu w angielskim). Jak jest wykrywanie twarzy/oczu to ta opcja nie działa.

    Jednak za przedmówcą, dla mnie, wygodniej korzystać z korekty ekspozycji i histogramu. Ja przepały wyłączam bo mi to przeszkadza.
    No tak, jest jeszcze MY Menu. Prawdę mówiąc to tego jeszcze nie konfigurowałem. Ale z tego, co udało mi się zorientować, a właściwie podpieram się tym, co mówi Paweł (X-man) na swoim kanału Youtube, w My Menu warto umieszczać te ustawienia, do których chcemy mieć dostęp dopiero w trzeciej kolejności, bo łatwiej jest wejść w to, co mamy przypisane do konkretnych przycisków i pokręteł, a następnie w drugiej kolejności do tego, co umieściliśmy w szybkim menu "Q". A wydaje mi się, że dostęp do zmiany sposobu pomiaru światła wolałbym mieć gdzieś bliżej pod ręką.
    W polskiej wersji językowej jest to "fotometria").
    Co do korzystania z korekty ekspozycji nie przeczę, że to dobra opcja. Spróbuję i dam sobie szansę, by się o tym przekonać.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Cornelson Zobacz posta
    W serii t dwucyfrowej masz chyba przełącznik na auto. Jak do szybkiego strzału może ta opcja byłaby najlepsza. A jak masz chwilę to przechodzisz w inny tryb i już. Na rower ja jadę z kompaktem. Mieści mi się w saszetce na kierownicy.
    Tak, ale jak już pisałem wcześniej, trochę nie podoba mi się to, że w tym aparacie w trybie Auto nie ma możliwości zapisania zdjęcia w formacie RAW.

    Dobrych kilka lat jeździłem rowerem z kompaktem. Pod względem wygody było to fajne. Ale jakość zdjęć mnie rozczarowywała. Szczególnie mocno dokuczała mi mała rozpiętość tonalna (zdjęcia w lesie) oraz brak możliwości wyodrębnienia motywu z tła przy użyciu małej głębi ostrości.
    Ja swój kompakt najbardziej lubiłem wozić zawieszony na pasku, na skos przez ramię, bo trzymał się stabilnie, a ja miałem do niego najlepszy dostęp. Minus był taki, że dość szybko go wykończyłem, bo aparat często przez cały dzień był wystawiony na kurz. Nie pomagały w tym też trasy, po których jeżdżę, bo nie unikam tras terenowych, na których piach i kurz to norma. Wożenie aparatu w saszetce wiąże się już z trochę gorszym dostępem do niego. A na takich wertepach, po których jeżdżę też bardziej naraża aparat na wstrząsy bezpośrednio z ramy roweru.
    Ostatnio edytowane przez maper ; 02-01-2021 o 18:00

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikkor 18-105 - problem początkującego użytkownika
    By Robo1 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-01-2016, 21:26
  2. Lampa do d7100 dla początkującego użytkownika
    By focus2101 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-04-2015, 08:16
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-10-2006, 11:39
  4. Nikon D70 - zapytanie początkującego użytkownika
    By ..::LiStEk::.. in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-09-2004, 00:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •