Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 46
  1. #11

    Domyślnie

    Mialem na myśli kompakt z matrycą apsc, ale aparat juz masz więc nie ma tematu. Swoj tez czasem woze przeiwszony na pasku bo tak jest najlepiej czyli najszybciej. Co do raw w auto. Jestes pewien ze tylko JPG? Moze przy okazji auto wlącza się jakas inna funkcja blokująca robienie w rawach? @basket Ty masz T30. Pomożesz?

    Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

  2. #12

    Domyślnie

    W AUTO nie ma RAF, tak mi się wydaje. Nigdy nie robiłem w auto, więc 100% pewności nie mam. Ale próbowałem teraz, po przełączeniu w tryb AUTO jest tylko jpeg. Po przełączeniu w ten tryb podświetla się 30% funkcji, co w sumie jest zrozumiałe.
    https://www.youtube.com/channel/UC5I...IMs801nZV6tP5Q tutaj jest dla mnie kopalnia wiedzy na temat aparatów fuji.
    Fuji

  3. #13
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    Dzięki, że potwierdziłeś tę kwestię RAW w Auto. Kanał x-man, jak już pisałem wcześniej znam i sobie cenię.

  4. #14

    Domyślnie

    W sumie czumu upierasz przy rawach? Ja mam starego lr. Wszystkie zdjęcia lecę w JPG. Włącz sobie dr, rób w auto jpgi. Bo w sumie od tego wyszło. Jazda rowerem i szybki strzał bez grzebania w aparacie. Z resztą sam możesz sobie zrobić eksperyment. Jakis czas tylko JPG i zobaczysz sam.
    Paweł Bulat używa aparatu zawodowo stąd jego podejście do ustawień kolejności klawiszologi. Bdb dla zawodowców. Amatorzy jak np. ja mogą sobie to uprościć. Ja z q memu praktycznie nie korzystam. Nie mam takiej potrzeby. Wszytko mam przypisane wokół kółka memu.

    Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez Cornelson ; 02-01-2021 o 21:13

  5. #15

    Domyślnie

    A ja lubię raf i jpeg. Zawsze mam ustawiony zapis obu. Bardzo często, nawet częściej niż często pozostaje przy obróbce z aparatu. Ale nad RAFem też lubię popracować(C1) robi to bardzo zgrabnie, ciężko przesadzić .
    Fuji

  6. #16
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    Czemu RAW? Dobre pytanie. Fakt, że wcześniej kompaktem robiłem zdjęcia tylko w jpg, ale jak pisałem, z tych zdjęć zadowolony nie byłem. Kiedy więc zacząłem szukać czegoś nowego, naczytałem się, że RAW pozwala więcej wyciągnąć ze zdjęcia (a przecież mała rozpiętość tonalna to była jedna z rzeczy, które mi przeszkadzały). I że do obróbki zdjęcia w jpg się nie nadają. I może to jest dobry moment, żeby ktoś mi wytłumaczył, co to tak naprawdę oznacza, że jpg się nie obrabia. Czy chodzi tu o jakieś głębokie zmiany w pliku, czy o jakąkolwiek obróbkę, jak np. wykadrowanie, wyprostowanie poziomów i pionów, zmiana rozdzielczości pliku. Trochę się napaliłem na te RAWy, bo mam nadzieję, że raz na jakiś czas trafi mi się jakieś zdjęcie, które będę chciał np. wywołać na papierze i powiesić sobie na ścianie. Może wrzucić na ekran komputera jako wygaszacz ekranu. I czy robiąc je w jpg nie pozbawię się możliwości wprowadzenia jakich drobnych korekt? Typu poprawienia kadru, wyprostowanie? W każdym razie potraktowałem to na tyle poważnie, że zaraz po kupnie aparatu wykupiłem też licencję na Capture One i standardowo ustawiłem w aparacie podwójny zapis RAW + JPG.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maper Zobacz posta
    I może to jest dobry moment, żeby ktoś mi wytłumaczył, co to tak naprawdę oznacza, że jpg się nie obrabia.
    Tak to właśnie słuchać internetów... Nieprawda!

    Jpeg normalnie obrabiasz. Różnica taka, że Raw to "surowy" plik i możesz zrobić z nim wszystko a ze skompresowanym jpegiem zrobisz prawie wszystko. Da się nawet wyciągnąć całkiem skopany balans bieli, tyle że jest to nieco trudniejsze, jak w Raw.

  8. #18

    Domyślnie

    Nie ma lepszego sposobu jak próba ma własnych zdjęciach. Wgraj sobie do C1 jpg i zobacz co się da zrobić. Jeżeli Ci to wystarczy przesiądź się na jpg. W moim przypadku jest to o te korzystne, że już mam profil kolorystyczny z aparatu a nie ten z programu z kompa.

    Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maper Zobacz posta
    Czemu RAW? Dobre pytanie. Fakt, że wcześniej kompaktem robiłem zdjęcia tylko w jpg, ale jak pisałem, z tych zdjęć zadowolony nie byłem. Kiedy więc zacząłem szukać czegoś nowego, naczytałem się, że RAW pozwala więcej wyciągnąć ze zdjęcia (a przecież mała rozpiętość tonalna to była jedna z rzeczy, które mi przeszkadzały). I że do obróbki zdjęcia w jpg się nie nadają. I może to jest dobry moment, żeby ktoś mi wytłumaczył, co to tak naprawdę oznacza, że jpg się nie obrabia. Czy chodzi tu o jakieś głębokie zmiany w pliku, czy o jakąkolwiek obróbkę, jak np. wykadrowanie, wyprostowanie poziomów i pionów, zmiana rozdzielczości pliku. Trochę się napaliłem na te RAWy, bo mam nadzieję, że raz na jakiś czas trafi mi się jakieś zdjęcie, które będę chciał np. wywołać na papierze i powiesić sobie na ścianie. Może wrzucić na ekran komputera jako wygaszacz ekranu. I czy robiąc je w jpg nie pozbawię się możliwości wprowadzenia jakich drobnych korekt? Typu poprawienia kadru, wyprostowanie? W każdym razie potraktowałem to na tyle poważnie, że zaraz po kupnie aparatu wykupiłem też licencję na Capture One i standardowo ustawiłem w aparacie podwójny zapis RAW + JPG.
    Nic nie zastąpi poprawnie skadrowanego i naświetlonego zdjęcia.
    RAF jest super, bo jak wiesz co chcesz osiągnąć na zdjęciu i nastawy aparatu czasem zawodzą, to ten format często może "uratować" zdjęcie. Taki C1 ma wbudowane np profile kolorystyczne i w fajny sposób możesz przekonać się jakie kolory ci pasują(możesz to oczywiście zrobić w aparacie)
    Ja np lubię pobawić się w wywoływanie zdjęć na kompie jak zależy mi na jakimś kadrze.
    Ale ogólnie polecam zapoznać się z aparatem. Z jego ustawieniami i możliwościami. Poczytać o DR, niskich i wysokich tonach, sprzęgnięciu af z pomiarem światła (to dla mnie oczywiste ale niekoniecznie dla nowicjusza plus nowicjusza w systemie fuji)
    Trzeba trochę poczytać, dowiedzieć się o zależnościach, bo bez podstaw, to nawet jak przeczytasz 10X instrukcję zrozumiesz 20% max.
    Nie zaczyna się obsługi aparatu od RAW i wywoływarki. Nie tędy droga
    Fuji

  10. #20
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2020
    Miasto
    podgdańska wieś
    Posty
    43

    Domyślnie

    Ligo, Cornelson - dzięki. To cenna dla mnie informacja.

    Cytat Zamieszczone przez Cornelson Zobacz posta
    W moim przypadku jest to o te korzystne, że już mam profil kolorystyczny z aparatu a nie ten z programu z kompa.
    Masz na myśli te symulacje filmu w aparacie, typu velvia, classic chrome itp.? To też dla mnie ciekawy temat. O ile dobrze rozumiem, to taki profil kolorów dołączany jest tylko do pliku jpg? Czyli w pliku raw go chyba nie ma.
    Ale takie profile są też w C1. Czy jeżeli, wgrywając w C1 plik RAW wybiorę velvię, to osiągnę ten sam efekt, jaki mam w pliku jpg z aparatu, w którym ustawię symulację filmu velvia?
    A co się stanie, jak odpalę w C1 plik jpg w którym profil velvia został zapisany w aparacie? Czy jeśli ustawię w C1 również krzywą velvia, to ten efekt koloru będzie jeszcze bardziej wzmocniony?
    Ech, im dalej w las, tym więcej drzew

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikkor 18-105 - problem początkującego użytkownika
    By Robo1 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-01-2016, 21:26
  2. Lampa do d7100 dla początkującego użytkownika
    By focus2101 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-04-2015, 08:16
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-10-2006, 11:39
  4. Nikon D70 - zapytanie początkującego użytkownika
    By ..::LiStEk::.. in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-09-2004, 00:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •