Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Szukam kogoś kto siedzi w korkecji zdjęć starych uszkodzonych odbitek

    Chodzi o sfotografowane/zeskanowane odbitki barytowe

    NIE NIE MA MOŻLIWOŚCI zeskanować negatywu

    Szukam porady

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jestem osobą która "siedzi" w temacie, ale nikt się nie odzywa a kiedyś kilka takich skanów zrobiłem to napiszę co pamiętam.
    Zakladam, że chodzi o zdjęcia kolorowe. Po pierwsze niema czego żałować, że niema negatywów bo z mojego doswiadczenia wynika, że znacznie trudniej uzyskać przyzwoity wynik z negatywu niż z odbitki papierowej nie mówiąc już o pracy którą trzeba włożyć w retuszowanie takiego starego negatywu.
    Jeżeli zaś chodzi o samą obróbkę z odbitek papierowych to skanowałem zawsze do TIFF-a o największej głębi bitowej i zazwyczaj wystarczała korekta na samych poziomach RGB żeby zdjecie wyglądalo "jak nowe". Do tego ewentualne korekty na krzywych poszczególnych kolorów i to zazwyczaj wystarczało. Jednak wiele zależy od stopnia degradacji barwników i oczekiwanej jakości wyniku końcowego.
    W trudniejszych przypadkach pamietam konwertowałem TIFF-a z RGB do CMYK-a ponieważ ten czwarty kanał czerni pozwalał uzyskać lepszy kontrast i tonalność oraz maskował ewentualne przebarwienia w cieniach.
    To jednak tylko takie moje bardzo ogólne wspomnienia. Najbardziej wyczerpująco sprawa jest chyba opisana w książce Dana Margulisa "Korekcja i Separacja".
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  3. #3

    Domyślnie

    Przepraszma, jestem zbyt zmęczony aby w pełnej formie odpisać
    odbitki uszkodzone
    BARYTOWE
    to nie kolor i nie korekcja kolorów

  4. #4

    Domyślnie

    Kiedyś była dostępna książka Katrin Eismann i Wayne Palmer RESTAURACJA I RETUSZ W PHOTOSHOPIE
    Omówiono tam chyba wszystkie techniki jakie można użyć do restauracji i korekty starych czy uszkodzonych fotografii.

  5. #5

    Domyślnie

    @fafniak myślę, że to co napisałeś jest tak bardzo ogólnikowe, że trudno w jakiś sensowny sposób pomóc... czy chcesz zreprodukować te odbitki? Tu widzę dwie możliwości - skanowanie na skanerze płaskim lub reprodukcja fotograficzna na stole reprodukcyjnym. Jeśli są one na wysoki połysk to problemem przy skanowaniu mogą być pierścienie Newtona. Jeśli są tak bardzo uszkodzone (np bardzo pofalowane, łódeczkują) to też przy fotografowaniu może zaistnieć potrzeba fotografowania przez szybę. @mmluty - niekoniecznie, czasem negatyw może być lepszym punktem wyjścia, choć to zależy od stanu negatywu i jakim skanerem dysponujesz. Jeżeli chodzi o retusz czy restaurację, to chyba trudno tutaj w jakikolwiek sposób doradzić nie widząc zdjęcia, jakie to są uszkodzenia (wyrwane dziury, pyłki, rysy, zagięcia, wyblaknięcia, za;ane kawą lub herbatą...) - wróżenie z fusów... Na pewno będzie to żmudna robota, jak żmudna zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Podaj więcej konkretów... natomiast nie wydaje mi się, żeby były to jakieś tajemne techniki, standardowe narzędzia do retuszu, pędzel korygujący, łatka, stempel... kwestia pracy na dużym powiększeniu i żmudnym usuwaniu skaz... to tak na początek. Reszta - to zależy...

  6. #6

    Domyślnie

    ok
    wklejam poglądowe fragmenty zdjeć
    1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMGP5888_DxO.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	3,82 MB
ID:	47087

    To akurat było względnie proste bo w założeniu ciemne strefy idą w czerń

    2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMGP5888_DxO_DxO.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	2,26 MB
ID:	47088

    ale obrazuje problem z jakim sie borykam

    Drugi przykład :
    3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MKR01396_DxO.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	966,4 KB
ID:	47089

    zrobiłem tak
    4
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poprawiane3_DxO-1.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	931,6 KB
ID:	47090

    I teraz do sedna.
    Tam gdzie jest na odbitce ziarno to pomijając dużą pracochłonność - jestem w stanie wybrnąć, zrobić korektę
    Najgorzej jest tam gdzie są przejścia ze stref gdzie jest resztka ziarna do czerni i są rysy/załamania itp
    kopiowanie/retusz daje w efekcie nienaturalne plamy.
    W efekcie czasem (o ile się da) kopiuję podobny wzór z innego miejsca z danego zdjęcia. (4te zdjęcie) starając sie zachować główną ideę zdjęcia/klimat
    Może ktoś ma jakieś rozwiązanie na tego typu problem - czyli przejścia od czerni do szarości z zachowaniem ziarna
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 07-01-2021 o 10:26

  7. #7

    Domyślnie

    teraz jest jaśniej więc jak zauważyłeś bedzie to żmudne, no i niestety przerzuciłem już sporo tego typu zdjęć i jak do tej pory nie znalazłem jednej uniwersalnej recepty, zawsze jest kombinowanie i testowanie różnych narzędzi. W zachowaniu ziarna nieźle sobie radzi łatka, pędzel korygujący i punktowy pędzel korygujący, ale... raz wyjdzie a raz nie, próbuj malować w różnych kierunkach i po kilka razy próbkować mniejszy lub większy obszar... algorytmy w PSie w tych narzędziach działają już naprawdę super, jednak czasem i tak sobie nie radzą... czasem robię to na powiększeniu 200 - 300% i staram się zaznaczyć tylko daną ryskę lub uszkodzenie... no i niestety, jest to żmudne dłubanie na pikselach.Czasem sprawdza się nawet stempel, niekiedy tylko jako pędzel a czasem zaznaczam lassem fragment gdzie chcę działać, i znowy testowanie jak lepiej - czy z wtapianiem czy bez, czy duża twardość, czy lepiej zmniejszyć... Pewnym sposobem jest także po korektach dodanie ziarna - jednak unikam tego filtra z PSa - jest dla mnie zbyt sztuczny, regularny - używam FilmGrain NIK Software, można próbować dopasować sobie wygląd ziarna do istniejącego i albo nałożyć delikatnie na całość albo - jeżeli dobrze nam się zgra - wymaskowywać. Natomiast recepty gotowej nie mam, zawsze jest to próbowanie, kombinowanie, dłubanie...

  8. #8

    Domyślnie

    Wydaje mi się narzędzie "łatka" nadaje się do tego znakomicie. Zwróć uwagę na opcje tego
    narzędzia aby zoptymalizować działanie.

  9. #9

    Domyślnie

    Łatka działa dobrze, ale też nie zawsze, nieraz zostawia wyraźne granice na krawędziach.
    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    Wydaje mi się narzędzie "łatka" nadaje się do tego znakomicie. Zwróć uwagę na opcje tego
    narzędzia aby zoptymalizować działanie.
    Łatka działa nieźle, ale też czasem jej nie wychodzi i zostawia wyraźne granice na krawędziach... Co jest też ważne, praca na dużym powiększeniu, do druku nawet od 100% wzwyż, bo nieraz nie widać pewnych śladów jakie zostawia narzędzie. Jeżeli jest dużo korekt blisko siebie, mogą pojawiać się szare maziaje pozbawione detalu i ziarna, takie szare plamy jak ze zwykłego pędzla, często nie widać tego przy mniejszym widoku, ale na 100 % i wydruku już tak

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    Łatka działa nieźle, ale też czasem jej nie wychodzi i zostawia wyraźne granice na krawędziach... Co jest też ważne, praca na dużym powiększeniu, do druku nawet od 100% wzwyż, bo nieraz nie widać pewnych śladów jakie zostawia narzędzie.
    Potwierdzam. Szczególne problemy są przy retuszu rys na focie z grubym ziarnem. Niby łatka usuwa pięknie linię ale na granicy ze "stary ziarnem" powstają znów jakieś liniowe regularności wyłapywane przez oko. Trzeba to jeszcze poprawić stemplem użytym z głową (czyli nieregularnie). Warto to kontrolować na różnych powiększeniach. Jak jest więcej usuwania to robota jest beznadziejna.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Szukam kogoś do płatnej nauki Retuszu zdjęć weselnych ?
    By indepedente in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-08-2016, 16:55
  2. Szukam kogoś do Cashback'u
    By PanMarecq in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-12-2014, 14:29
  3. Odzyskiwanie uszkodzonych zdjec
    By kwasniak in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-03-2010, 14:45
  4. szukam kogos z sigma 24 1.8
    By marszull in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-08-2008, 12:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •