Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18
  1. #11

    Domyślnie

    To prawda że czasami łatka zostawia zmiany niechciane przy krawędzi zaznaczenia ale i na to
    jest rada. Łatkowanie robimy na kopii warstwy. Zaznaczenie robimy z pewnym zapasem.
    Jeśli na krawędzi po "załatkowaniu" pojawiają się artefakty, to po prostu przecieramy maskę
    tej warstwy i spod spodu pojawia się ziarno takie jak było przed "łatkowaniem".

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    To prawda że czasami łatka zostawia zmiany niechciane przy krawędzi zaznaczenia ale i na to
    jest rada. Łatkowanie robimy na kopii warstwy. Zaznaczenie robimy z pewnym zapasem.
    Jeśli na krawędzi po "załatkowaniu" pojawiają się artefakty, to po prostu przecieramy maskę
    tej warstwy i spod spodu pojawia się ziarno takie jak było przed "łatkowaniem".
    Ale przy grubym ziarnie i cienkiej rysie to też nie pomaga...

    Grube ziarno jako środek wyrazu to jest problem...

  3. #13

    Domyślnie

    Jeszcze tak obejrzałem dokładniej te zdjęcia, bo w ciągu dnia na biegu bardzo... tam gdzie masz duże obszary czerni, czy dość jednorodne tony (bez detali) możesz też użyć filtra Dust and scratches (Kurz i rysy), ja zwykle zaczynam od wartości Promień 10 Próg 35. Nie usunie wszystkiego, ale trochę potrafi pomóc, oczywiście znów trzeba poeksperymentować. Unikaj przy zdjęciach z dużą ilością szczegółów, detali, ostrych granic jasne-ciemne na detalach, ponieważ robią się takie otoczki (znów widać je dopiero na dużym powiększeniu). Zwykle stosuję to tak, że duży w miarę jednolity obszar (tak jak tu masz na tle) zaznaczam lassem i aplikuję filtr. Ta korekta, którą wykonałeś mi osobiście się nie podoba, ponieważ za bardzo zalane jest to czernią, w ogóle nie czuć już tam filmu. Jakbyś pomazał pędzlem z czarnym kolorem. Ja zwykle nie staram się usunąć wszystkiego całkowicie do zera, niektóre skazy czy odbarwienia zostawiam, też nie czyszczę całkiem malutkich rysek i nie zalewam tła całkowicie. Wychodzę z założenia, że jest to jakiś zabytek czy zdjęcie o wartości historycznej (z takimi zdjęciami mam do czynienia w pracy) i zrobienie go całkowicie na "nowe" zabija klimat, autentyczność fotografii (ale to też kwestia dogadania z klientem). Myślę, że trzeba wyczuć moment kiedy się zatrzymać w retuszu, aby nie wyglądało to sztucznie. W tym zdjęciu moim zdaniem przesadziłeś, za bardzo zalana jest ta czerń, tło.
    Ostatnio edytowane przez sruba ; 07-01-2021 o 20:53

  4. #14

    Domyślnie

    widzisz...
    to są odbitki jednostkowe
    Niestety sa rysy od przecierania i ślady kropli
    na elementach gdzie jest dość jednolite "podłoże"/tło strasznie to widać
    Nie dam tych odbitek w oryginale na wystawę
    musze zrobić cyfrową kopię "wystawową" i trochę myśleć jak ojciec robił odbitkę na wystawę . Tam gdzie nie miał chmur i operował czernią (której na odbitce teraz już nie ma lub światła nie mogę ustawić tak żeby było jednolicie naświetlone bo wychodza inne kwiatki) wchodzę w czerń bo taka była idea ojca. Tu akurat jestem pewny. Natomiast zdaje sobie sprawę z "cyfrowości" tego zabiegu ale nie wiem jak go uniknąć

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    widzisz...
    to są odbitki jednostkowe
    Niestety sa rysy od przecierania i ślady kropli
    na elementach gdzie jest dość jednolite "podłoże"/tło strasznie to widać
    Nie dam tych odbitek w oryginale na wystawę
    musze zrobić cyfrową kopię "wystawową" i trochę myśleć jak ojciec robił odbitkę na wystawę . Tam gdzie nie miał chmur i operował czernią (której na odbitce teraz już nie ma lub światła nie mogę ustawić tak żeby było jednolicie naświetlone bo wychodza inne kwiatki) wchodzę w czerń bo taka była idea ojca. Tu akurat jestem pewny. Natomiast zdaje sobie sprawę z "cyfrowości" tego zabiegu ale nie wiem jak go uniknąć
    Rozumiem, dlatego szukałbym czegoś jednak po środku - przyciemnić mocno, ale nie zalać czernią... zobacz jak źle to wygląda w lewym dolnym rogu, pojawia się ziarno i ta część wygląda jak z innego zdjęcia... Trochę jak w malarstwie, jeżeli chcesz coś pomalować na czarno, nie używasz czerni z tuby

  6. #16

    Domyślnie

    Ale w tej czerni gdzie nie ma czerni - też jest brak ziarna i ono sie pojawia
    Jeszcze sie przyjrzę ale wydaje mi się że tam tak jest

    - - - - kolejny post - - - - - -

    sprawdziłem w tym miejscu moze o centymetr wyżej pojawia sie ziarno

  7. #17

    Domyślnie

    czy ktos pokusiłby się o przejrzenie "świeżym" okiem tych co już zrobiłem ?

  8. #18

    Domyślnie

    @fafniak

    Dawaj, chętnie popatrzę. Masz wersje przed/po w tym samym rozmiarze 1:1?

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Szukam kogoś do płatnej nauki Retuszu zdjęć weselnych ?
    By indepedente in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-08-2016, 16:55
  2. Szukam kogoś do Cashback'u
    By PanMarecq in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-12-2014, 14:29
  3. Odzyskiwanie uszkodzonych zdjec
    By kwasniak in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-03-2010, 14:45
  4. szukam kogos z sigma 24 1.8
    By marszull in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-08-2008, 12:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •