Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24
  1. #11

    Domyślnie

    Tak, obróbka ratuje nieraz moje zdjęcia chociaz samo ziarno aż tak mnie nie boli co rozmycie,które czym większe ISO,tym ono większe. A jednak w domu stosuję je dość wysokie,zwłaszcza zimą,dlatego myslalam,że może nowszy sprzęt pozwoli mi użytkować wysokie ISO nie tracąc aż tak na jakości zdjęcia

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KMarta Zobacz posta
    Dziękuję za rady odnośnie AF, dziś będę próbować!
    Co do robienia zdjęć, ja wolę unikać lampy, moje oko cieszą zdjęcia bez jej użycia Dlatego też myślałam o lepszym body, którego wyższe ISO nie powoduje, że zdjęcie robi się aż tak zaszumione i nieostre jak przy moim aparacie. Ale tak jak mówię, znawcą nie jestem, więc szukam rozwiązania
    No to się zdziwisz bardzo. Lepszy aparat DX pod tym względem to d7500, ale różnica jest bardzo mała w praktyce, to może 1/3ev. Za mało by odczuć zmianę, trzeba by wejść w pełną klatkę, ale lustrzanka FF + obiektyw do tego, to koszta minimum 3000zł za używany, stary sprzęt, a i jak zobaczysz jakie to wielkie, to odechce ci się dalszej zabawy. Nie tędy droga moim zdaniem. Problem leży w doborze techniki, a i są sytuacje gdzie niestety z lampą trzeba się pogodzić lub odpalić inne jupitery jeśli to dom i chcemy zachować minimum szybkości migawki, by zdjęcia/dzieci nie były poruszone.

    Jak koniecznie chcesz zmiany, to musiała byś wejść w świat bezlusterkowców (Nikon Z50, Fuji XT30 itp), wtedy otrzymasz śledzenie oka/twarzy, ale pozostałe rzeczy (szum, dobór czasu, iso) się nie zmienią, a wydasz na to sporo kasy. Czy warto do takiego okazjonalnego pstrykania dziecka w domu? Musisz to sobie sama skalkulować. To nie będzie trwało wiecznie, za 2 lata przestaniesz to robić, dzieciak dorośnie i zmieni się profil twoich zdjęć, a ciężki aparat FF z obiektywem 500g zostanie.

  3. #13

    Domyślnie

    Kurcze, na pewno dużo prawdy w tym co mówicie ale trudno mi uwierzyć,że sprzęt sprzed prawie 10 lat niczym się nie różni od nowych wersji
    Nowe modele to tylko dotykowe ekrany,WiFi i komunikacja ze smartfonem? Nic się nie zmieniło jeśli chodzi o prędkość czy jakość przy wyższym ISO?
    Czyli zamiast inwestować w nowe body lepiej zainwestować w obiektyw? Zastanawia mnie czy zostawić takiego dziadka, który nie jest jakiś super,a jak zainwestuje w obiektyw to czy on da z siebie tyle ile powinien,jeśli będzie podłączony do mocno średniego sprzętu

  4. #14
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KMarta Zobacz posta
    chociaz samo ziarno aż tak mnie nie boli co rozmycie,które czym większe ISO,tym ono większe.
    Ale rozmycie nie jest zależne od ISO, to kwestia trafienia autofocusa, przysłony albo po prostu czasu. Dzieci są zwykle ruchliwe więc okolice 1/160s dobrze mieć. Przysłona 1.8 w Nikkorze 35mm DX jest trochę za miękka i trzeba ją przymknąć do 2.0, może 2.2. No i ostro jest w centrum kadru, na brzegach już niekoniecznie.
    Szum na pełnej klatce byłby trochę mniejszy, aczkolwiek najtańsze D610 nie ma najlepszego autofocusa, szczególnie w słabym świetle. Tylko, że obiektyw masz do DX i choć da się go jako tako na FX używać to trochę nie o to chodzi. Wielkich rewolucji w matrycach nie było od jakiegoś czasu niestety.
    Może lepsza opcją byłoby kupno innego obiektywu w stylu Sigma A 30 mm f/1.4 DC HSM. Masz lepsze światło 1.4 i zapewne będzie ostrzejszy od Nikkora na 1.8.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  5. #15

    Domyślnie

    Nie chodziło mi o rozmyte/rozmazane zdjęcie spowodowane złym ustawieniem czasu naświetlania. Tylko jak robię zdjęcie w mocno średnich warunkach z użyciem wysokiego ISO, dzięki któremu skracam czas naświetlania, to nie zadowala mnie jakość tego zdjęcia. Ale chyba nie mogę oczekiwać cudów po jednym z tańszych obiektywów xD A tutaj pewnie też o to chodzi.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KMarta Zobacz posta
    Dziękuję za rady odnośnie AF, dziś będę próbować!
    Co do robienia zdjęć, ja wolę unikać lampy, moje oko cieszą zdjęcia bez jej użycia Dlatego też myślałam o lepszym body, którego wyższe ISO nie powoduje, że zdjęcie robi się aż tak zaszumione i nieostre jak przy moim aparacie. Ale tak jak mówię, znawcą nie jestem, więc szukam rozwiązania
    Cytat Zamieszczone przez KMarta Zobacz posta
    Kurcze, na pewno dużo prawdy w tym co mówicie ale trudno mi uwierzyć,że sprzęt sprzed prawie 10 lat niczym się nie różni od nowych wersji
    Nowe modele to tylko dotykowe ekrany,WiFi i komunikacja ze smartfonem? Nic się nie zmieniło jeśli chodzi o prędkość czy jakość przy wyższym ISO?
    Czyli zamiast inwestować w nowe body lepiej zainwestować w obiektyw? Zastanawia mnie czy zostawić takiego dziadka, który nie jest jakiś super,a jak zainwestuje w obiektyw to czy on da z siebie tyle ile powinien,jeśli będzie podłączony do mocno średniego sprzętu
    Zmieniło się tak jak napisałaś, doszło wifi, dotykowy ekran, szybkostrzelność urosła o 1 (d5100 vs d5600), poprawiła się dynamika i iso, ale nie są to siedmiomilowe kroki, a raczej dwa tiptopy. Krok w przód to pełna klatka dla iso, bezlustro dla śledzenia i celności af, m4/3 dla niskiej wagi i rozmiaru, ale nadal te cechy nie występują w jednym body lub inaczej, występują, ale nie za 2000zł. Obecnie masz pewien kompromis, a jak chcesz bardzo jedną z cech poprawić, to z innej będziesz musiała zrezygnować. Wybierzesz FF dla iso, a dostaniesz w gratisie 700g i pozostaniesz z problemem słabego śledzenia. Wybierzesz bezlustro, ale jakość obrazka pozostanie bez zmian, bo to nadal będzie APS-C, kupisz m4/3 i waga spadnie, ale jakość obrazka zacznie kuleć w słabym swietle kosztem wydajnej stabilizacji. Itd itd. Chcesz te cechy połączyć? Wyłóż na stół 4x wyższą kwotę.

  7. #17

    Domyślnie

    Okej, rozumiem jak sprawa wygląda. Chciałam się upewnić czy jest sens inwestować w na przykład d5600, który ma te różne bajery różniące go od starszego d5200. Mimo wszystko liczyłam, że oprócz tego poprawi się balans bieli czy właśnie ISO.
    A tu się okazuje, że albo trzeba wyłożyć duuuużo większe kwoty albo zaakceptować to co się ma.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KMarta Zobacz posta
    Dziękuję za rady odnośnie AF, dziś będę próbować!
    Co do robienia zdjęć, ja wolę unikać lampy, moje oko cieszą zdjęcia bez jej użycia Dlatego też myślałam o lepszym body, którego wyższe ISO nie powoduje, że zdjęcie robi się aż tak zaszumione i nieostre jak przy moim aparacie. Ale tak jak mówię, znawcą nie jestem, więc szukam rozwiązania
    Nie warto, nie warto zmienić d5200 na d5600, zbyt mała różnica w sensie ogólnym. Chcesz lepiej to dopiero d7500 lub zmiana systemu i Z50 jeśli pozostaniemy w Nikonie. W d7500 pozostaniesz przy obecnym obiektywie/obiektywach. Z50 dla perfekcji wymagał by także natywnego obiektywu Z czyli 16-50, bo adapter i tak mały sprzęt trochę mija się z sensem.
    Inna zmiana to zmiana systemu na bezlusterkowy np. na Fuji/Sony. W obu przypadkach zyskasz, ale sam obraz dramatycznie się nie zmieni niż ten co masz obecnie, pojawią się jednak inne zalety z których na pewno bedziesz zadowolona.

    Co wybierzesz, to już tylko kwestia $$$. Z pewnością obecny obiektyw 35mm DX nie powinien być dla ciebie oporem przed zmianą systemu na bezlusterkowy jakiejkolwiek firmy.
    Ostatnio edytowane przez Shwarc ; 29-12-2020 o 17:17

  9. #19

    Domyślnie

    Jestem bardzo wdzięczna za rozjaśnienie sprawy
    W takim razie może zamiast zmieniać aparat, dołożyć nowy obiektyw? Może nie kolejną stałkę ale coś, czym można fotografować życie codziennie i da fajny efekt. Bo rozumiem, że d5200 nie będzie przeszkodą dla dobrej jakości zdjęć lepszym obiektywem?

  10. #20

    Domyślnie

    Fajnie, gdybyś sama doszła do ograniczeń sprzętu, wtedy warto zmieniać. Przy czym nie ma cudownych aparatów, które z ciemności wydobędą doskonałe, niezaszumione zdjęcie z zamrożonym ruchem. Moim zdaniem do zdjęć w domu potrzebna jest lampa błyskowa, nie chodzi mi o tę wbudowaną Zaczynając od początku, foto-grafia, to sztuka malowania światłem . Przejrzyj w wolnej chwili ten wątek https://forum.nikoniarze.pl/threads/...omieszczeniach. Najkrócej mówiąc, chodzi o takie ustawienie lampy czy lamp, dodanie modyfikatorów, parasolek, itp. żeby światło wyglądało naturalnie. Nawet zakładając na aparat jedną lampę reporterską i kierując ją w sufit (o ile nie jest czarny albo na 5 m wysoki) osiągniesz lepszy efekt niż przez zmianę na trochę nowszy aparat czy ciut lepszy obiektyw. Lampy są stosunkowo tanie, zdecydowanie nie muszą być firmy Nikon

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. jakie body po d5200 ? pełna klatka?
    By krzysko88 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 20-12-2017, 22:43
  2. jakie body d3300 czy d5200 pomocy
    By ferdek79 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-11-2017, 20:51
  3. Jakie body będzie najlepsze (D90, D300, D5200, D7000)?
    By Maverick71 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-08-2015, 12:55
  4. Jakie body? D3300 VS D5200 + parę dodatkowych pytań
    By marek12321 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-08-2015, 16:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •