Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
  1. #1

    Domyślnie Wprawki oświetleniowe dla @Pilej

    Celem zaproponowanych ćwiczeń jest poznanie funkcji światła w fotografii oraz posługiwanie się nomenklaturą.
    Zestaw pomocy: biały, czarny i metaliczny walec oraz sześcian (razem 6 brył). Wymiary boków około 10 cm, wysokość walców ok 20 cm. Tło papierowe czarne, białe, szare. Wskazane też wersje błyszczące. Wymiar b1.

    Ćwiczenie 1. Światło modelujące.
    Studium kątów oświetlenia. Biały walec i prostopadłościan na białym tle (tło niezagięte). Obejmuje zakres 0- 45 stopni na bok i 0-45 stopni w górę. Stawiasz walec, ustalasz stałą perspektywę. Aparat z ogniskową 100 mm (dla Fx) na statywie. Perspektywa produktowa znad górnej krawędzi. Szeroki kadr. Ruszasz tylko oświetlenie.

    a) zaczynasz od oświetlenia powierzchnią r=20 cm z odległości 30 cm. Zmieniasz położenie reflektora w podanym zakresie kątów. Robisz 9 zdjęć. Odsuwasz światło do 1 m - robisz 9 zdjęć. Odsuwasz światło do 3 m
    b) światło punktowe (bardzo mała powierzchnia świecąca - 2x2 cm) powtarzasz czynności z a)

    Zestawiasz otrzymane wyniki w jedno tableux, tak aby poznać wpływ kąta oświetlenia, wielkości oświetlenia oraz odległości świecenia. Oceniasz atrakcyjność ujęcia, wielkość cieni i półcieni. (przy okazji sprawdzasz definicję tych pojęć).

    Pozdro
    Wiesiek

  2. #2

    Domyślnie

    @Wujot Na wstępie chciałbym podziękować Ci za to, że zdecydowałeś się poświęcić mi trochę czasu.

    Mam kilka pytań.
    1. Pisząc "tło niezagięte" masz na myśli tło bez horyzontu?
    2. Czy zmieniając odległość lampy od obiektu mam zmieniać równolegle moc świecenia?
    3. Skąd mogę wziąć wspomniane przez Ciebie bryły? Znalazłem białą grubą świeczkę, która powinna się nadać na biały walec, tylko ma lekko stożkową górną krawędź.
    4. Jeśli chodzi o powierzchnię świecenia, to mam softbox reporterski 20x30cm, a co do punktowego światła to mam ręcznie robioną strumienicę, która ma średnicę 6cm. Czy to na początek wystarczy?
    5. Czy mam zmieniać zoom lampy reporterskiej, czy wszystko na jednym ustawieniu?

    Ogólnie do dyspozycji mam 3 lampy reporterskie, 2 parasolki odbijające, jedną dyfuzyjną, no i wspomniane wyżej softbox i strumienicę. Jeśli zaś chodzi o dostępne miejsce, to mogę się cofnąć z lampą tylko o 2m, nie o 3
    Ostatnio edytowane przez Pilej ; 27-12-2020 o 00:45

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pilej Zobacz posta
    @Wujot Na wstępie chciałbym podziękować Ci za to, że zdecydowałeś się poświęcić mi trochę czasu.

    Mam kilka pytań.
    1. Pisząc "tło niezagięte" masz na myśli tło bez horyzontu?
    2. Czy zmieniając odległość lampy od obiektu mam zmieniać równolegle moc świecenia?
    3. Skąd mogę wziąć wspomniane przez Ciebie bryły? Znalazłem białą grubą świeczkę, która powinna się nadać na biały walec, tylko ma lekko stożkową górną krawędź.
    4. Jeśli chodzi o powierzchnię świecenia, to mam softbox reporterski 20x30cm, a co do punktowego światła to mam ręcznie robioną strumienicę, która ma średnicę 6cm. Czy to na początek wystarczy?
    5. Czy mam zmieniać zoom lampy reporterskiej, czy wszystko na jednym ustawieniu?

    Ogólnie do dyspozycji mam 3 lampy reporterskie, 2 parasolki odbijające, jedną dyfuzyjną, no i wspomniane wyżej softbox i strumienicę. Jeśli zaś chodzi o dostępne miejsce, to mogę się cofnąć z lampą tylko o 2m, nie o 3
    1. Tak leżące na stole. Taki układ daje sporą swobodę świecenia.
    2. Rób co chcesz. Możesz zmieniać moc, możesz podnieść ISO, zrobić wielokrotną ekspozycję tak aby obraz był zawsze poprawny i podobny.
    3. Wolne żarty. Zrób. Np wytnij ze styropianu (styroduru), kartonu, poszukaj rurek kartonowych. Zleć wykonanie w pracowni szyldów. Przygotuj to starannie bo ćwiczeń będzie dużo a poza tym fotografia produktowa, z samej swojej istoty zakłada staranność. No i żebyś się nie wstydził naszej bardzo wymagającej forumowej społeczności.
    4. Naucz się, że używasz takich powierzchni jakie są potrzebne a nie jakie masz! Najprostszy układ to blenda i reflektor. Jak przystawisz go blisko blendy to będziesz świecił małą plamą jak odsuniesz to dużą. Jak zasłonisz kartonikiem z dziurką źródło światła to będzie miało ono małą powierzchnię.
    5. Rób jak chcesz to mnie nie interesuje.

    Masz się skupić na zrozumieniu jak geometria planu i źródeł oświetlenia tworzy obraz. Bo fundamentalnie to tylko geometria.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 27-12-2020 o 02:10

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, a jak robić zdjęcia w zakresie kątów bliskich 0 stopni? Bo wtedy blenda wchodzi w kadr. Chyba, że coś źle rozumuję...
    Poniżej zdjęcia ustawienia (około 45 stopni w prawo i 45 stopni w górę. Na drugim zdjęciu w prawym górnym rogu widać statyw, to na nim stoi aparat.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test1.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	460,2 KB
ID:	46719

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test-2.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	489,1 KB
ID:	46720

  5. #5

    Domyślnie

    Przeczytaj uważnie treść ćwiczenia

    Aparat ma stałe położenie (produktowe) !!!
    Zmieniasz tylko położenie światła!!!
    I zrób walec bo ma być walec!!!

    Pozdro!!!
    Wiesiek!!!

  6. #6

    Domyślnie

    @Wujot To, że stałe położenie aparatu to zrozumiałem Przecież aparat stoi w miejscu ciągle, zdjęcia testowe wykonane telefonem.
    Produktowe czyli z poziomu produktu odsłaniając lekko górną podstawę tak?
    Dobra, będzie walec.
    Ostatnio edytowane przez Pilej ; 30-12-2020 o 01:18

  7. #7

    Domyślnie

    No ale jak, taką dobrą świeczkę obciąć?

    Pilej, z całym szacunkiem, ale weź się nie opiergalaj, tylko zrób, jak Wujot mówi.
    Jak też chętnie popatrzę i może się czegoś nauczę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    No ale jak, taką dobrą świeczkę obciąć?

    Pilej, z całym szacunkiem, ale weź się nie opiergalaj, tylko zrób, jak Wujot mówi.
    Jak też chętnie popatrzę i może się czegoś nauczę.
    Nie udało się obciąć, pokruszyła się. Ale już nowy biały walec i prostopadłościan schnie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pilej Zobacz posta
    @Wujot To, że stałe położenie aparatu to zrozumiałem Przecież aparat stoi w miejscu ciągle, zdjęcia testowe wykonane telefonem.
    Produktowe czyli z poziomu produktu odsłaniając lekko górną podstawę tak?
    Dobra, będzie walec.
    Przygotuj takie same makiety bo to jest istotne. Jak napisałem w kolorze białym, czarnym i metalicznym.

    Pierwsza nauka już jest - do zdjęć nieraz trzeba się przygotować. I to jest większość czasu.

    A i napisałem, że tła nie należy wyginać. To jest bardzo ważne. Podgięte tło to przekleństwo fotografa. Unika się tego jak tylko można.

  10. #10

    Domyślnie

    A jeszcze jedno. Musisz mieć blendę transparentną. Odbijanie jest o kant d...

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pilej krajobrazy
    By Pilej in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 07-01-2020, 18:22
  2. Kufer na statywy oświetleniowe.
    By Marcin_gda in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-10-2014, 00:05
  3. Oprawy oświetleniowe z zaciskiem
    By astro12nata5@wp.pl in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-04-2012, 23:36
  4. [ Reportaż ] Warsztaty oświetleniowe - Camerimage
    By Makowiec in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-12-2008, 01:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •