Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Oświetlenie do fotografii kulinarnej

    Witam

    Mam problem z wyborem oświetlenia do fotografii kulinarnej w domu. Ma dylemat czy lampy błyskowe czy lampy światła stałego będą lepsze. I teraz zastanawiam się nad zestawem: http://www.quadralite.pl/studio-zest...move-x-400-kit i do tego http://www.quadralite.pl/navigator-x...e-navigator-x2 lub jakieś panele LED.

    Chyba że ktoś już jest bardziej w temacie oświetlenia do takiej fotografii i jest wstanie mi pomóc.

    Z góry dziękuje.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Witaj, z jakim typem oświetlenia masz doświadczenie, czy potrafisz panować nad światłem błyskowym czy jednak wolisz pracować przy kompozycji przy świetle stałym, moim zdaniem światło stałe lepsze, błyskowe jeśli siedzisz w temacie dość zaawansowanie, co do automatyki to raczej nie potrzeba, a wyzwalacze nawet tanie chińskie za grosze będą działały tak samo jak te za kupę kasy.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lordark666 Zobacz posta
    Witam

    Mam problem z wyborem oświetlenia do fotografii kulinarnej w domu. Ma dylemat czy lampy błyskowe czy lampy światła stałego będą lepsze. I teraz zastanawiam się nad zestawem: http://www.quadralite.pl/studio-zest...move-x-400-kit i do tego http://www.quadralite.pl/navigator-x...e-navigator-x2 lub jakieś panele LED.

    Chyba że ktoś już jest bardziej w temacie oświetlenia do takiej fotografii i jest wstanie mi pomóc.

    Z góry dziękuje.
    Zwróć uwagę, że tańsze lampy maja regulacje 1-1/32 mocy, serie droższe będą miały regulacje w zakresie 1-1/128.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  4. #4

    Domyślnie

    Do takiej prostej fotografii kulinarnej fajnie sprawdza się jedna lampa+ softbox + folia translum lub jakiś panel dyfuzyjny + coś co odbije światło i wypełni cienie.
    Ten zestaw będzie łatwiejszy na początek i będzie kosztować znacznie mniej.
    Lampa, którą wskazałeś jest całkiem ok, 400Ws to całkiem sporo.
    Co do softboxa, to proponowałbym większy. Doskonale będzie naśladować światło z okna. Dyfuzor możesz oddalić lub przybliżyć - w zależności jaki efekt chcesz uzyskać.
    W brew pozorom, fotografia produktowa jedzenia nie jest łatwa przy błyskach. Sam bym wolał naturalne światło
    https://forum.nikoniarze.pl/faq.php

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mixshot Zobacz posta
    W brew pozorom, fotografia produktowa jedzenia nie jest łatwa przy błyskach. Sam bym wolał naturalne światło
    jest latwa, jesli tylko ma sie pojecie o swietle blyskowym a o to ostatnimi czasy coraz trudniej, co prowadzi do naturalnego wniosku o braku umiejetnosci myslenia o swietle. Kiedys tego uczono, teraz kazdy ma iso milion, telefon i seryjne foty

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez lordark666 Zobacz posta
    Chyba że ktoś już jest bardziej w temacie oświetlenia do takiej fotografii i jest wstanie mi pomóc.
    temat rzeka. oswietlenie i akcesoria do foto kulinarnego zbiera sie latami.
    co chcesz fotografowac? - inaczej fotografuje sie plyny a inaczej ciasta. jakie masz zaplecze? jak duzo miejsca? planujesz kadry jasne i sloneczne czy bedziesz szedl w ciemne tonacje?
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    jest latwa, jesli tylko ma sie pojecie o swietle blyskowym a o to ostatnimi czasy coraz trudniej, co prowadzi do naturalnego wniosku o braku umiejetnosci myslenia o swietle. Kiedys tego uczono, teraz kazdy ma iso milion, telefon i seryjne foty
    Sam sobie odpowiedziałeś jak się wie, to wszystko jest łatwe Ja bym jeszcze dodał, że ludzie wolą zabawę w PS niż się skupić na dobrym oświetleniu. Ciągle słyszę "to się obrobi" XD
    W porównaniu do zwykłej (taniej) fotografii produktowej, to jedzenie przy błyskach jest znacznie trudniejsze, a dla początkującego (tak mamy w tym przypadku) może być arcytrudne
    Kiedyś tego uczono, dziś nie uczą, bo można nauczyć się z YT a tam kupa szmelcu i trzeba uważać, żeby nie naciąć się na kiepskie tutoriale, poprzez które będzie się powielać błędy myśląc, że jest ok
    Wracając do tematu, to żeby być gotowym na wszystko trzeba mieć dość dobre zaplecze sprzętowe, a nie tylko jeden uniwersalny SB i lampą. Często jedna lampa nie wystarczy - nie każdy klient będzie chciał zdjęcia na jedno kopyto.
    Druga sprawa, to kwestia przygotowania i przede wszystkim dobrego retuszu. Jak ze wszystkim - im lepiej się przygotuje fotografowany obiekt i oświetlenie tym mniej rzeźby w PS. Osobiście uważam, że jak mam poświęcić więcej niż 5 min na retusz packshota, to raczej na tym tracę :/
    https://forum.nikoniarze.pl/faq.php

  8. #8

    Domyślnie

    tę wypowiedź to trzeba by gdzieś przypiąć na pierwszym miejscu i pokazywać niektórym
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mixshot Zobacz posta
    Jak ze wszystkim - im lepiej się przygotuje fotografowany obiekt i oświetlenie tym mniej rzeźby w PS. Osobiście uważam, że jak mam poświęcić więcej niż 5 min na retusz packshota, to raczej na tym tracę :/
    I tak i nie
    Bo oczywiscie przygotowanie i praca ze swiatlem to podstawa ale jesli obrobisz mi reklamowe zdjecie np bizuterii w 5 min to zapisuje sie do Ciebie na kurs
    Ja mam podobne zdanie co do czasu obrobki dlatego zdjecia obrabia moja lepsza polowa bo niestety ale bardzo czesto 5min nie wystarcza
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

Podobne wątki

  1. Warsztaty fotografii kulinarnej - 10.12.2017
    By Studio Huśtawka in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-11-2017, 21:14
  2. Warsztaty fotografii kulinarnej - 16.09
    By Studio Huśtawka in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-08-2017, 08:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •