Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nikon D90 prośba o pomoc

    Witam. Posiadam kompakt Nikon p900. Moją pasją są zdjęcia przyrody szczególnie makro. Dostałem ostatnio Nikona D90 dx z obiektywem 18-55 . Moje pytanie to czy stosując coś w miarę taniego ( pierścienie odwrotnego mocowania, pierścienie pośrednie , obiektyw Helios) jestem w stanie poprawić jakość zdjęć do obecnych wykonanych Nikonem p30? (można na nie rzucić okiem tu: https://pavio.flog.pl/ . Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie. Zaznaczam że to moja pierwsza lustrzanka i bardzo bym prosił o w miarę proste i dokładne opisy Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro przez kilka dni nikt z kolegów nie podjął tematu, to spróbuje... aczkolwiek nie mam żadnego doświadczenia w makro.
    1. dobre forum dla Ciebie http://www.makropasja.pl
    2. całkiem niezłe foty robisz kompaktem
    3. D90 to stara konstrukcja , ma już 12 lat (sam używam 10-latka D7000 ) ale w rękach fachowca daje radę
    4. N18-55 - z tym szkłem nie poszalejesz, trza zainwestować troszkę kasy: specjalistyczne szkło makro lub jakieś tanie tele z pierścieniami pośrednimi, lecz wtedy tracisz światło. Jeśli znajdziesz kasę, to sigma 105 mm może okazać się strzałem w dziesiątkę

    Uwaga na marginesie : system m4/3 posiada naturalne cechy sprzyjające makro, a jest tym skala odwzorowania. Jeśli możesz w jakimś przewidywalnym okresie czasu zainwestować w ten system (niekoniecznie nowe klamoty)
    to takie szkła jak Panasonic G Macro 30 mm f/2.8 i Olympus M.Zuiko Digital 60 mm f/2.8 ED Macro dadzą Ci wyśmienitą jakość obrazka i zrekompensują poniesione wydatki. Korpus bez znaczenia, byle z matrycą co najmniej 16M.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Niestety na makro też nie znam się na tyle żeby coś z praktyki napisać ale widziałem przy pracy dwie osoby z podobnymi zestawami, stosowali tanie tamrony 70-300 i na nie nakręcone odwrotnie tanie 50-tki, dzięki takiej dośc taniej konstrukcji mieli ultra makro, jeśli ma być z AF to już inna bajka.

  4. #4

    Domyślnie

    Sam 18-55 ma niezłą skalę odwzorowania i można tym coś wystrugać. Nie bawiłem się w to, ale zdaje się, że można go też zamontować na odwrotce a wtedy daję bardzo dobrą skalę odwzorowania. To wszystko jednak jest upierdliwe i może zniechęcić. Najlepszy rozwiązaniem będzie jednak dedykowany obiektyw. Niby drożej, ale to jest rozwiązanie na lata, bo obiektywy makro są bardzo dobre optycznie. I wcale nie są takie drogie. Starsze wersje Sigmy i Tamrona można znaleźć w okolicach 9 stówek, do tysiaka, może tysiąca i dwóch stówek. Jeszcze taniej można wyhaczyć bardzo fajnego Tamrona 60/2. To świetny obiektyw z dobrym światełkiem, porównywalną z 90tkami odległością roboczą i do tego bardzo ostry. AF ma średni, ale w makro to raczej nie będzie przeszkoda. Używałem z D90 i polecam.

  5. #5

    Domyślnie

    Sigma 70/2.8 bywa tańsza a jest świetna w tym zakresie.

  6. #6

    Domyślnie

    Ruski helios 50mm F2 na mocowaniu m42 i ruskei pierscienei posrednie.
    Taniocha i bardzo dobry poczatek z makro. Radze poszukac w necie zdjec z takiej konfiguracji, mozna sie dziwic co mozna w taki sposob uzyskac. Jakby co to mozna sprzedac bez straty jak juz sie zdecydujemy na drozszy dedykowany obiektyw makro.

    Tylko uwaga, nie bedziesz mial pomiaru swiatla w D90 z takim obiektywem. To mozna zrobic na czuja, korzystajac z kontroli przepalen w aparacie lub histogramu. Bardzo odbrze jest zrobic np 3 naswietlenia danej klatki, typu zaczynamu od ciemniejszej, sredna i najjasniejsza co te 0,3EV.
    Jak tak robilem kiedys z D90 i takim zestawem. Kwestia wyczucia jak mowie. Dasz rade to zalapac mz.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za wszystkie sugestie.

Podobne wątki

  1. Jaki Nikon dla amatora ? - Prośba o pomoc...
    By d.zebrowski in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 249
    Ostatni post / autor: 27-08-2018, 12:56
  2. Nikon d5100 różne pytania i prośba o pomoc.
    By goskuu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-07-2018, 13:50
  3. Nikon D90 prosba o pomoc w wyborze obiektywu
    By kotlletica in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 02-02-2011, 15:43
  4. Prosba o pomoc Nikon D90
    By Tomek9210 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 02:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •