Close

Strona 7 z 13 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 121
  1. #61

    Domyślnie

    55.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kwiat3.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	144,2 KB
ID:	51355

  2. #62

    Domyślnie

    56. Dalsze próby z kwiatami, światło z lampki biurkowej. Zazwyczaj świecę światłem z boku przepuszczonym przez kalkę techniczną, chciałbym zapytać czy są jakieś normy odnośnie rozmiaru dyfuzora światła? Jaki powinien być w przypadku fotografii close up - kwiaty wielkości tulipana.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_2_5.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	299,9 KB
ID:	51361

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Alek12 Zobacz posta
    chciałbym zapytać czy są jakieś normy odnośnie rozmiaru dyfuzora światła? Jaki powinien być w przypadku fotografii close up - kwiaty wielkości tulipana.
    Pytanie ważne ale... w nim samym zawarty jest fundamentalny błąd.
    Otóż sugeruje ono, że oświetlenie w makrofotografii różni się jakoś specjalnie od zasad stosowanych w oświetleniu we wszystkich dziedzinach fotografii. Otóż niczym się nie różni poza skalą planu. Co do zasady to zarówno makietka Rolls Royce jak i samochód mogą wyglądać identycznie jeśli przeskalujesz wszystkie geometryczne zależności.

    Tutaj koparka wydaje się całkiem duża (co wynika z braku odniesienia ale też stylu jaki tu użyłem)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MIWJE_5957v2.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	584,9 KB
ID:	51372

    A tutaj fota dokumentacyjna

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WJE_6059.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	2,99 MB
ID:	51373

    Czyli jak widać na mały plan należy patrzeć identycznie jak na duży ale skalując relacje. Można by to nazwać po prostu PODOBIEŃSTWEM w matematycznym rozumieniu tego pojęcia. Z tego powodu dokonałem kiedyś użytkowej taksonomii oświetleń fotograficznych różnicując je według wielkości podstawowego reflektora. I tak światło studyjne do oświetlania ludzi korzysta z reflektorów 13 cm, stolikowe 5 cm a w tematach makro ja korzystałem z końcówek 1 cm.

    Dokonaliśmy więc uogólnienia i możemy mówić o dobrym lub złym świetle. I teraz. Napisałem przynajmniej kilkanaście tekstów i to zarówno warsztatowych ( np o kontraście oświetlenia) jak i "filozoficznych" czyli o podejściu integralnym (którego bardzo uproszczoną wersję używasz) jak i świetle funkcjonalnym (które było główną metodą, jaką stosowałem). Przejrzyj wątek https://forum.nikoniarze.pl/threads/...al-i-edytorial znajdziesz tam odpowiedzi na pytania, które zadajesz a także na te które nieprędko Ci jeszcze przyjdą do głowy.

    Ale, jeśli mogę Ci doradzić, dalszy rozwój nie idzie przez samokopiującą się maszynę (tak jest teraz) tylko poprzez zrozumienie, że obraz jest komunikatem. Możemy nim zachwycić ale możemy wywołać określone stany psychiczne. Np wieczór, dzień, niepokój, harmonię, tajemnicę, nowoczesność. Mówię tu na razie o stanach związanych z oświetleniem. Bo fotograf ma jeszcze całą gamę innych środków.

    Zapraszam do lektury - daleko nie masz

    Pozdro
    Wiesiek

  4. #64

    Domyślnie

    Dziękuję Ci za odpowiedź, Twój wątek zaczyna się bardzo ciekawie, ale nic więcej nie powiem bo muszę sobie to wszystko na spokojnie przeanalizować, już jednak zauważam że zamieściłeś tam ogrom wiedzy, dziękuję za podesłanie linku.

    Jeśli chodzi o moje zdjęcia a bardziej to co mi się podoba to przede wszystkim fotografia na czarnym tle, low key oraz biel i czerń, jeszcze ciężko mi podchodzić do tematu w taki sposób jaki opisujesz w artykule ale myślę że jakoś mi to otworzy umysł.
    Aktualnie próbuję swoich sił z kwiatami i chyba czuję że to stanie się moim głównym motywem, jednak już wiem że będę musiał próbować innych rzeczy żeby rozwinąć warsztat no i przede wszystkim opanować światło. Będę zdawał relację z dalszej nauki.

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Alek12 Zobacz posta
    ,

    Jeśli chodzi o moje zdjęcia a bardziej to co mi się podoba to przede wszystkim fotografia na czarnym tle, low key oraz biel i czerń, jeszcze ciężko mi podchodzić do tematu w taki sposób jaki opisujesz w artykule ale myślę że jakoś mi to otworzy umysł.
    .
    Jak zauważysz w lekturze tonację Low Key traktuję jako poważne niebezpieczeństwo dla rozwoju fotografa. Im szybciej się to przechoruje tym lepiej. Ale każdy ma swoją logikę rozwoju. Jestem ciekaw dokąd dojdziesz. Powodzenia. Jak będę potrafił pomóc to vczasem spróbuję...

  6. #66

    Domyślnie

    Witam, wrzucam kolejne dwa zdjęcia kwiatów, ten niebieski już ma swoje najlepsze czasy za sobą jednak próbowałem przetestować eksperyment z odbiciem w wodzie, trochę uciekła jakość podczas wrzucania - popracuję nad tym jednak chciałbym poznać waszą opinie odnośnie samego kadru.

    Wujot jeszcze raz dziękuję za propozycję pomocy i jak wspomniałem z miłą chęcią skorzystam.

    Jeśli chodzi o mój rozwój to na pewno nie jest moim głównym celem fotografia produktowa, tak jak wspomniałeś chcę na zdjęciach ukazać jakąś emocję lub przełamać dany schemat, tylko najpierw podstawy, chociaż w fotografii chyba już wszystko było? ;p

    Co do światła to chyba będę musiał pomyśleć nad poszerzeniem mojego sprzętu, jak na razie w użyciu wciąż lampki biurowe i ręcznie robione dyfuzory więc na jakieś konkretne eksperymenty muszę poczekać.

    57
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_1.jpg
Wyświetleń:	263
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	51474

    58
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_34.jpg
Wyświetleń:	266
Rozmiar:	256,7 KB
ID:	51476
    Ostatnio edytowane przez Alek12 ; 15-05-2021 o 22:19

  7. #67

    Domyślnie

    Witam,
    kolejne zdjęcia, po za zdjęciami "studyjnymi" próbuję swoich sił z obiektywem m42.

    59
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_6.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	482,2 KB
ID:	51908

    60
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kwiat_3.jpg
Wyświetleń:	248
Rozmiar:	418,8 KB
ID:	51906

    61
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_5.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	475,8 KB
ID:	51907

    62
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kwiaty_5.jpg
Wyświetleń:	246
Rozmiar:	531,5 KB
ID:	51905

  8. #68

    Domyślnie

    63 - Trochę kombinowałem z zastawkami i przeszkadzajkami aby kwiat był nieco w cieniu. Światło wpadające przez okno.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_2.jpg
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	360,6 KB
ID:	51988

  9. #69

    Domyślnie

    Witam,
    kolejne fotografie, próbuję nadal idę w stronę fotografii kwiatów, poniżej efekty.
    Edit: Coś pomieszałem, zdjęcie nr 65 po kliknięciu otworzy się w nieco lepszej jakości.

    64
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_7.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	288,8 KB
ID:	52136

    65
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	roza2.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	359,6 KB
ID:	52137

    66
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_2.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	516,4 KB
ID:	52138

  10. #70

    Domyślnie

    Tym razem po za domem

    67.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2_1.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	764,8 KB
ID:	52341


    68.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3_1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	465,9 KB
ID:	52340

    69.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1_1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	587,3 KB
ID:	52342

Strona 7 z 13 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Makro ] Początki z makro
    By Okrutny in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-10-2016, 16:51
  2. [ Krajobraz ] Początki z fotografią
    By rafcio91 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-07-2016, 18:45
  3. [ Portret ] Początki z fotografią...
    By yacekk in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-10-2014, 19:45
  4. [ Portret ] początki z fotografią
    By blade80 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 04-12-2011, 16:47
  5. Początki makro
    By maciek1993 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 22-04-2009, 10:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •