Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Sigma 180mm f/2.8 EX DG OS Macro vs Nikkor 105mm f/2.8 IF ED Micro

    Hej wszystkim ? Przychodzę tu z pilnym pytaniem co wybrać. Mam okazje kupić Nikkora 105mm f/2.8 IF ED VR micro za 1950zł albo Sigmę 180mm f/2.8 Macro Ex Dg Os za 2500zł. Co będzie lepszym wyborem? Zależy mi na fotografii psów (więc dobrze by było żeby AF był dość szybki) , fotografii portretowej dziecięcej i byłoby ekstra, żeby znalazł także zastosowanie w fotografii portretowej końskiej. Bardzo proszę o odpowiedzi bo temat jest dość pilny ?

  2. #2

    Domyślnie

    Wskazałaś niezbyt oczywiste szkła do portretu, a zwłaszcza zdjęć zwierząt. Ogólnie szkła makro są ostre, ale niekoniecznie mają szybki i pewny af, niektórzy patrzą też na rozmycie tła. No i dosyć wąsko, zwłaszcza 180 mm, ale wszystko zależy od pomysłu na zdjęcia. Do czego chcesz to podpinać?

  3. #3

    Domyślnie

    Nikon D5300. Zależy mi na rozmyciu tła, a z tego co słyszałam to w Nikkorze jest w miarę pewny i szybki AF. Nie wiem jak sprawa wygląda w sigmie.

  4. #4

    Domyślnie

    A masz jakiś obiektyw kitowy albo 70-300? Strasznie wąsko na DX, 180 mm zwłaszcza.

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, mam kitówkę Nikkora 18-55, Tamrona 70-300 f/4-5.6 Di VC USD. Bardziej skłaniam się ku temu 105mm ale boje się ze rozmycie tła będzie zbyt małe i będzie mi się gubić główny temat zdjęcia.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o obiektywy, które wymieniłaś to one są bardzo dobre do makro. 180mm Sigmy jest świetne do owadów, 105 mm to dość uniwersalna ogniskowa do makro, choć na DX robi się wąsko. Bardzo podobna pod względem jakości jest Sigma 105/2.8, nowa ostatnio kosztowała ok. 2 tysięcy ale już trudno upolować, bo model znika ze sklepów. Obiektywy stałoogniskowe warto wybierać pod konkretne zastosowania oraz mając doświadczenie, a i tak często okazuje się, że się nie trafiło. Moim zdaniem zacznij od jakiejś portretowej 50 lub 85 (np. Sigmy lub Tamrona), a jeszcze lepiej od dobrego zooma, np. Tamron 70-210/4 kosztuje 2k zł nowy. 70-200/2.8 to już trochę wyższe kwoty. Separacja tła zależy także od doboru warunków fotografowania, nie tylko od jasności szkła.

    Używasz czasem swojego Tamrona 70-300 do takich zastosowań? Czego mu brakuje?

  7. #7

    Domyślnie

    Używam Tamrona, głównym minusem jest światło. Wiadomo warunki też są istotne, tak samo ustawienia, ale wiem, że 50 czy 85 będzie za mało, najczęściej fotografuje w okolicach 250-300mm z pełną dziurą (czyli w okolicach 5.6) Więc to co oferują wyżej wymienione stałki to za mało. Wielka szkoda że nie da się w komentarzu zamieścić zdjęcia o jaki mniej więcej efekt mi chodzi. Z kitowego nie korzystam prawie w ogóle. Za małe przybliżenie oferuje i za dużą głębię ostrości.

  8. #8

    Domyślnie

    Trzecia ikona od prawej po wybraniu "odpowiedz" i możesz dodać obraz.

  9. #9

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fotopies.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	410,8 KB
ID:	46076Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fotopies1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	45,8 KB
ID:	46077
    Zdjęcia zapożyczone z grupy Fotografia psów na fb

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Nie musi być aż tak rozmazane tło, może być nieco mniej, ale generalnie coś w ten deseń.

  10. #10

    Domyślnie

    Pobaw się symulatorem ogniskowej https://dofsimulator.net/pl/. Do separacji tła możesz z powodzeniem użyć krótszej ogniskowej niż 200 czy 300 mm, trzeba podejść bliżej obiektu i kontrolować co jest tym tłem i jak daleko. Moim zdaniem na początku przygody z fotografią większość ma tendencję do "przybliżania", a w każdym razie do korzystania z górnego zakresu zooma.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. używany Nikkor 105 micro VR czy nowa Sigma 105 macro OS
    By Bartek in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-03-2017, 15:30
  2. Nikon AF 105MM F2.8 MICRO vs Tamron 90/2.8 SP macro 1:1
    By Kacpero in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 17-06-2015, 14:44
  3. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 13-07-2009, 14:59
  4. Sigma 50 f/2.8 EX DG Macro czy Nikon AF Micro-Nikkor 60 f/2
    By mhd in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-10-2005, 23:33
  5. Sigma APO 180mm F3.5 EX IF HSM MACRO
    By BartekIgnasiak in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-01-2005, 02:08

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •