Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Filtr z redukcją bez osłony - problemy ?

    Witam , mam dylemat kupić filtr polar 95 i redukcję na 82mm czy lepiej dwa filtry ? Obawiam się ,że bez osłony p/słonecznej ( jak założę 95 na 82 to nie założę osłony ) będzie problem . Jak wy robicie ?
    Ostatnio edytowane przez marcin255 ; 02-12-2020 o 09:59
    Z6 II+N 28-75+N 17-28 +N 70-300 AF-P +FTZ II

  2. #2

    Domyślnie

    Jeden polar by rządzić wszystkimi szklami. No i redukcję. Jeśli jest faktycznie słońce dające flary i inne artefakty to staram się przysłonić filtr na redukcji kurtka, czy czymkolwiek innym , ale takie sytuacje raczej rzadko mi się w trafiają. Wiekszy polar i redukcja to tańsze rozwiązanie tym bardziej że pierścienie są śmiesznie tanie. Zawsze zdążysz dokupić kolejnego polara jak taka konfiguracja nie podejdzie.

    Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
    Kiedyś: Nikon D70, Nikon D90, Nikon D7100
    Teraz: Nikon D750 + Tamron 24-70, Tamron 90 macro, Sigma 70-200, Nikkor 50

  3. #3

    Domyślnie

    ale 95mm to ten Irix? jestes pewny, ze chcesz na tym szkle polara uzywac?

    bo jesli mowimy o kadrach z niebieskim niebem, to tego typu efekty nawet nie tyle, ze beda latwe do uzyskania, co wrecz nie do unikniecia. mozna sie zastanawiac nad polarem do Iriksa przy zdjeciach we wnetrzach itp., ale do klasycznego "przyciemniania nieba" to jest kiepski pomysl.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	283-16030014.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	28,0 KB
ID:	45870

    konfliktu miedzy polarem a oslona przeciwsloneczna nie bardzo widze. osobiscie oslon uzywam tylko w teleobiektywach, i to przy foceniu pod swiatlo - a w takich sytuacjach polara raczej sie nie zaklada. natomiast w warunkach, w ktorych polar sie przydaje to oslona jest raczej malo potrzebna. tym bardziej jesli mowimy o 24-70/2.8 gdzie oslonka zaprojektowana do 24mm daje tyle co nic na innych (niz te 24mm) ogniskowych. tylko IMHO bawienie sie w adapter jest zwyczajnie niewygodne, podejrzewam ze nie raz zlapiesz sie na rzucaniu miechem przy probach odkrecenia filtru od adaptera

  4. #4

    Domyślnie

    Irix robi polar do 95 i takie efekty ? Inna opcja olać -95 skoro takie kwiatki .
    Ostatnio edytowane przez marcin255 ; 02-12-2020 o 10:19
    Z6 II+N 28-75+N 17-28 +N 70-300 AF-P +FTZ II

  5. #5

    Domyślnie

    Dokladnie, nie łatwiej przyciemnić niebo szara połówka? Sam cel polara to chyba nie do końca przyciemnianie nieba. Co nie zmienia faktu ze przy założonym polarze i takiej ogniskowej niebo tak będzie wyglądać. Refleksów na wodzie tez idealnie sie nie pozbędziesz bo wyjdą plamy. Ot, taki urok polara na takich ogniskowych. Kiedyś była tu na ten temat dość ozywiona dyskusja

    Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
    Kiedyś: Nikon D70, Nikon D90, Nikon D7100
    Teraz: Nikon D750 + Tamron 24-70, Tamron 90 macro, Sigma 70-200, Nikkor 50

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za porady , nie bardzo o niebo mi chodziło bo sam Irix fajnie oddaje kolory na Z6 a i obrobić można .

    Zamówię FILTR HOYA 82MM POLARYZACYJNY FUSION ANTISTATIC
    Załączone miniatury Załączone miniatury DSC_3017.jpg  

    Z6 II+N 28-75+N 17-28 +N 70-300 AF-P +FTZ II

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin255 Zobacz posta
    Irix robi polar do 95 i takie efekty ? Inna opcja olać -95 skoro takie kwiatki .
    nie ma znaczenia jaki obiektyw. im szerzej tym bardziej filtr akcentuje roznice w jasnosci nieba. obiektyw 15mm to jest w cholere szeroko, podejrzewam ze to na zdjeciu to jest mniej szeroki obiekyw

    ja mam najszerzej 16-35 i unikam polara generalnie ponizej 24mm dopoki na zdjeciu jest zbyt duzo nieba. to sie troche da skorygowac w postprocessie ale generalnie wiecej z tego upierdliwosci niz korzysci. a ponizej 20mm to juz sie mocno problematyczne robi

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    ja mam najszerzej 16-35 i unikam polara generalnie ponizej 24mm dopoki na zdjeciu jest zbyt duzo nieba. to sie troche da skorygowac w postprocessie ale generalnie wiecej z tego upierdliwosci niz korzysci. a ponizej 20mm to juz sie mocno problematyczne robi
    Dobrze powiedziane. Ja na 24 mm mialem problem dobrze polara na wodzie ustawić. A mialem dokladnie ten o którym pisze kolega.

    Co do głównego wątku, to chyba najważniejsze pytanie teraz czy z irixem będziesz faktycznie używał polara?

    Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
    Kiedyś: Nikon D70, Nikon D90, Nikon D7100
    Teraz: Nikon D750 + Tamron 24-70, Tamron 90 macro, Sigma 70-200, Nikkor 50

Podobne wątki

  1. Filtr polaryzacyjny i redukcja - proszę o radę
    By redmoon22 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-12-2013, 16:40
  2. Redukcja 62-52 + filtr szary
    By GabberPL in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-08-2012, 11:18
  3. Redukcja filtrowa a filtr SLIM
    By basiabbb in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-08-2012, 01:06
  4. NOWY FILTR czy redukcja ?
    By straits in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-07-2008, 14:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •