Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Problem z zrobieniem zdjęć z czysto białym tłem.

    Witam. od razu wspomnę że jestem początkujący w temacie robienia zdjęć.
    Aparat Nikon D5300 Obiektyw AF-5 Nikkor 18-55mm.
    Namiot bezcieniowy firmy Puluz 80x80.
    Przy wykonywaniu zdjęć niestety wszystkie wychodzą z niebieskawym tłem gdy ustawię dłuższy czas naświetlania np 1/20 z tłem jest ok jest białe ale niestety przedmiot też traci kolory.
    Nie wiem czy dobrze opisałem więc podaję przykładowe fotografię. Zdjęcia robione z góry namiotu oświetlenie również ustawione u góry zdjęcia robione z boku lepiej wychodzą ale niestety też szału nie ma.
    Kolory przedmiotu niestety odbiegają od realnych.
    Przy ustawieniach aparatu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czarny przedmiot + krzywe.png
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	18,0 KB
ID:	45696
    Zdjecia wychodzą z białym tłem przedmiot też jest zbyt prześwietlony ale w photoshopie ładnie można go przerobić niestety z szarymi/białymi przedmiotami już ten trik nie wyjdzie.
    Przykładowe zdjęcia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0024[1].JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	2,95 MB
ID:	45693
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Img0035.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	5,01 MB
ID:	45694
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Img0034.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	3,82 MB
ID:	45695
    Dodatkowo zdjęcia robione z ustawieniami auto ale już z boku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0039.JPG
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	5,02 MB
ID:	45697
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0040.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	3,26 MB
ID:	45698

    Troszkę forum przeszukałem niestety nie znalazłem odpowiedzi jak to ustawić aby było dobrze sam też podejmowałem niezliczone próby ostawień aparatu.
    Zastanawiam się czy to nie może być wina ledów niestety na oko nie widać by niebieskawo świeciły raczej czysto białe światło jest w instrukcji zresztą podają 5500k dodatkowo z natężeniem światła kombinowałem ale niestety efekt ten sam.
    Prosił bym o informację co mógł bym zrobić alby prawidłowo robiło mi zdjęcia z góry dziękuję.
    Dodatkowo chciałem się zapytać o program Camera Control Pro 2 czy jest możliwość w nim ustawiać ostrość z poziomu programu?

  2. #2

    Domyślnie

    Błąd w WB. Poza tym nie robiłbym zdjęć z czasem 1/20.

    Automat WB w LR:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaa-1.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	313,0 KB
ID:	45709

  3. #3

    Domyślnie

    Błąd jest na samym początku, w podejściu, a to co widać, to konsekwencje błędu.
    Jeśli tym samym źródłem światła oświetlasz "prawie biały" przedmiot, który jest bliżej źródła światła, niż białe tło, to masz dużą szansę na to, że przedmiot będzie jaśniejszy od tła (czyli przedmiot "przepalony", lub takiej samej jasności, jak tło).
    Jeśli do słabego obiektywu (dodawane w zestawach nie są wysokiej klasy) wpada mocne światło, zaczyna się odbijać między soczewkami w obiektywie, a to powoduje spadek kontrastu, "ostrości", i może powodować "wyprane" kolory.
    Jeśli ustawisz parametry zdjęcia tak, że tło jest bardzo mocno prześwietlone, część tego prześwietlenia "rozleje się" na przedmiot, powodując spadek kontrastu, kolorów, rozjaśnione brzegi itp.
    W ciemnych powierzchniach przedmiotu będzie się odbijał namiot bezcieniowy - jeśli w czarnym plastiku odbije się biała, świecąca tkanina, to taka powierzchnia będzie wyglądała na szarą, "mleczną".

    Czym oświetlasz ten namiot, jakimi lampami?
    W jakim pomieszczeniu to robisz (jak wysoko masz sufit, jakiego koloru, jak daleko ściany, jakiego koloru) - te pytania mają swój sens

  4. #4

    Domyślnie

    Jak koledzy napisali: kilka błędów - po pierwsze balans bieli - w dowolnym programie do edycji możesz go ustawić od ręki. Przykład poniżej, to aplikacja zdjęcia na iphonie, przepraszam za niestaranność, chodzi o pokazanie co się zmieni.
    Druga sprawa - kiepskie światło,
    Trzecia - długi czas naświetlania, zła przesłona, pośrednio wynika z ww.
    Cztery - postprodukcja - niestety trzeba zainwestować w czas i nauczyć się bawić suwaczkami
    Czwarta - sprzęt - przy czym do serwisów aukcyjnych tego typu ww. Wystarczą po spełnieniu 1-3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E1A5E943-B3B4-421B-B736-BF904F9E4D88.jpeg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	45736

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grzesiek_G Zobacz posta
    Jak koledzy napisali: kilka błędów - po pierwsze balans bieli - w dowolnym programie do edycji możesz go ustawić od ręki. Przykład poniżej, to aplikacja zdjęcia na iphonie, przepraszam za niestaranność, chodzi o pokazanie co się zmieni.
    Druga sprawa - kiepskie światło,
    Trzecia - długi czas naświetlania, zła przesłona, pośrednio wynika z ww.
    Cztery - postprodukcja - niestety trzeba zainwestować w czas i nauczyć się bawić suwaczkami
    Czwarta - sprzęt - przy czym do serwisów aukcyjnych tego typu ww. Wystarczą po spełnieniu 1-3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E1A5E943-B3B4-421B-B736-BF904F9E4D88.jpeg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	45736
    1. Postprodukcje mam opanowaną umiem doprowadzić zdjęcie do dobrego stanu ale bardziej chodzi mi o to by robić zdjęcia bym owej postprodukcji nie musiał wykonywać.
    2. Troszkę więcej poczytałem rzeczywiście tutaj mam nie odpowiednie naświetlenie macie rację.
    3. Tutaj akurat kombinowałem różnie aby uzyskać zadowalający efekt co widać po przykładach.
    4. Sprzęt nowy się szykuje na marzec mam nadzieję że do tej pory uporam się z odpowiednimi zdjęciami.

    Zauważyłem że idealnie zdjęcia wychodzą na podkładce LED niestety mam tylko mała będę musiał w większą zainwestować.
    Zapisałem się na kurs zdjęć do e-commerce nikona więc zobaczymy co tam na kursie się nauczę na pewno po nim wpadnę tutaj pochwalić się efektami i napisać co dokładnie zmieniłem może komuś się przyda w przyszłości taka wiedza.
    Oczywiście dziękuję wszystkim za udzielenie odpowiedzi dzięki wam już widzę w czym jest problem.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chcesz gotowe (lub prawie gotowe) białe tło użyj stołu bezcieniowego, którego podkładka led jest jakąś namiastką.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Jeśli chcesz gotowe (lub prawie gotowe) białe tło użyj stołu bezcieniowego, którego podkładka led jest jakąś namiastką.
    Myślałem o tym ale to będzie ostateczność a nie chcę się śpieszyć z zakupem stołu bo troszkę brakuje mi miejsca na tak duże konstrukcje(stół, lampy itp).

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie kupuj stołu i nie używaj namiotu, ostatecznie możesz kupić podkładkę ledową co jest bardzo tanie i masz białe tło, a jak ma być normalnie to dużo nauki i czasu żeby opanować dość prostą sprawę czyli tło podświetlone osobno i oddalone od przedmiotu, poradników na yt setki.

  9. #9

    Domyślnie

    poza WB to bym postawił przedmiot na statywie - żeby nie stał na tle. Osobne światło na tło, osobne na produkt. Dobierasz tak parametry oświetlenia, żeby mieć idealnie białe tło lub ile się da, a produkt świecisz tak, żeby wyglądał naturalnie i masz ładnego packshota Myślę, że 2 lampy błyskowe wystarczą, chociaż myślę, że święcone było stałym.
    https://forum.nikoniarze.pl/faq.php

Podobne wątki

  1. Problem z tłem
    By Vigooo in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10-03-2020, 23:47
  2. [ Krajobraz ] Czysto i higienicznie ...
    By darko in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-02-2011, 10:43
  3. Problem z tłem papierowym Fomei
    By Dan179 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-09-2010, 16:35
  4. [ Portret ] Paulina w białym na białym ;)
    By Magda.K in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-08-2009, 03:37
  5. problem z niedoświetlonym tłem
    By Mat_D70s in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 15-05-2008, 10:11

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •