Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jaki jasny obiektyw szerokokątny ze stabilizacją wybrać?

    Hej, wybaczcie jesli źle dopasowałam temat, to moj pierwszy post

    Szukam od kilku dni szerokokątnego obiektywu (ogniskowa 18mm, 24mm) stały lub zoom do nikona d5100 (mocowanie nikon f)
    Przysłona 1.4, max 1.8.
    Wraz z stabilizacją. (brak w korpusie)
    Potrzebuje obiektywu do fotografowania aranżacji pomieszczeń, wraz z zwierzętami więc zależy mi na dobrych efektach przy krótkim czasie naświetlania.
    Może coś doradzicie?
    Wybaczcie ewentualne błędy

    Budżet ok. 3000-3500tys.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Serio do wnętrz przysłona f/1.4 lub f/1.8 ?
    Druga sprawa, to mają być dynamiczne ujęcia ? Jeśli tak to stabilizacja nie przyda się.
    Jeśli nie to kup statyw i obojętne jaki obiektyw nie patrząc na jego jasność.

  3. #3

    Domyślnie

    Za 3,5 mln PLN-ów to dziewczyno system zmienisz, pozłacane szkła kupisz i jeszcze na dom do aranżacji zdjęć starczy
    A za 3-3,5 tys. to też można sporo kupić , ale akurat jasne, stałoogniskowe i szerokie szkła ze stabilizacją to zasadniczo nie są produkowane. Bo po co? Jak używasz krótkich czasów i otwartego obiektywu to stabilizacja może tylko przeszkadzać. Do samych wnętrz najlepiej po prostu użyć statywu.

    Podsumowując, jeśli kręci Cię szeroka stałka to kup Nikkora 20/1.8 lub 24/1.8. Ale moim zdaniem więcej zyskasz, gdybyś kupiła Sigmę 17-50/2.8. Ze stabilizacją , dość jasna (bo jasnym szkiełkiem też trzeba nauczyć się operować, żeby af był tam, gdzie chcemy) i nową, na polskiej gwarancji kupisz za 1500 zł. Potem wyślesz wraz z aparatem do bezpłatnej kalibracji i nie będziesz mogła narzekać na sprzęt.

  4. #4

    Domyślnie

    Może źle to nakreśliłam.
    Zależy mi też na dużej głębi ostrości i możliwości wykorzystania obiektywu też w terenie, do zdjęć z ,,ręki''. Stąd mysl, że potrzebna bedzie stabilizacja. Może się mylę, jeśli tak to popraw.
    Ujęcia bardziej statyczne, czasem jedynie dynamiczne. Jestem w kropce przez brak stabilizacji, myślałam o Sigmie A 24 mm f/1.4 DG HSM, ale martwi mnie brak stabilizacji, zawsze pracuje z, jedynie wylaczam ja uzywajac statywu.
    W pracy ze zwierzetami jednak czesto porzucam statyw na rzecz szybkich ujec.

    btw:
    posiadam nikkora 18-70 MM F/3.5-4.5, jest dla mnie zdecydowanie za ciemny.
    Oprocz tego mam stałkę nikkora AF 50mm f/1,4 D, na której świetnie mi się pracuje, stąd pomysł o czymś jasnym. 50-tka jednak nie nadaje się do zdjęć niewielkich pomieszczeń.
    Ostatnio edytowane przez daga700 ; 19-11-2020 o 11:36

  5. #5

    Domyślnie

    W terenie w dzień, do krajobrazów czy architektury da się użyć czasów pozwalających na zdjęcia z ręki przy ogniskowej 20-24 mm. Jak chcesz sfotografować np. biegnącego psa, szeroko, np. w jakimś krajobrazie to musisz użyć krótkiego czasu, żeby zamrozić ruch. Stabilizacja do niczego nie jest potrzebna.
    https://www.google.com/search?sxsrf=...w=1280&bih=616

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    W terenie w dzień, do krajobrazów czy architektury da się użyć czasów pozwalających na zdjęcia z ręki przy ogniskowej 20-24 mm. Jak chcesz sfotografować np. biegnącego psa, szeroko, np. w jakimś krajobrazie to musisz użyć krótkiego czasu, żeby zamrozić ruch. Stabilizacja do niczego nie jest potrzebna.
    https://www.google.com/search?sxsrf=...w=1280&bih=616
    Rozumiem, dziękuję. Wiem, że krótki czas naświetlania odpowiada za zamrożenie. Zastanawiam się po prostu kiedy dokładnie przydatna jest stabilizacja? przy niewielkiej ilości światła i wykonywanych zdjęć bez statywu?
    Nie wiem czy zrobię duży błąd kupując szkło bez stabilizacji jeśli nie posiadam jej w korpusie. Takie szkiełka nie dość, że są tańsze to jest ich po prostu więcej.

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar adalbert7
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    śląskie, Sosnowiec
    Posty
    82

    Domyślnie

    Od wczoraj dyskutuję na innym wątku o zamierzonym przeze mnie do kupienia obiektywie, który mniej więcej odpowiada Twoim potrzebom (szeroki i jasny). Ja chyba się będę decydował na Tamrona 15-30 f/2,8 G2, ale on jest o tysiąc ponad Twoim budżetem. Wczoraj również miałem okazję przez godzinkę pobawić się innym szkiełkiem: Sigma Art 20 f/1,4 i jestem zachwycony mimo że to stałka, a praktycznie to górna granica Twojego budżetu więc jest w zasięgu - rozważ to
    NIKON: Z5 + Nikkor Z 17-28/2,8 \ Nikkor Z 28-75/2,8 + FTZ + Sigma A 24-35/2 DG HSM \ Tamron 35-150/2.8-4 Di VC OSD \ Nikkor AF-P 70-300/4,5-5,6E ED VR – SONY A6600 \ E PZ 18–105/4 G OSS

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adalbert7 Zobacz posta
    Od wczoraj dyskutuję na innym wątku o zamierzonym przeze mnie do kupienia obiektywie, który mniej więcej odpowiada Twoim potrzebom (szeroki i jasny). Ja chyba się będę decydował na Tamrona 15-30 f/2,8 G2, ale on jest o tysiąc ponad Twoim budżetem. Wczoraj również miałem okazję przez godzinkę pobawić się innym szkiełkiem: Sigma Art 20 f/1,4 i jestem zachwycony mimo że to stałka, a praktycznie to górna granica Twojego budżetu więc jest w zasięgu - rozważ to
    A jak wygląda kwestia stabilizacji? myślisz, że jest niezbędna?

  9. #9

    Domyślnie

    @daga700 zależy co, w jakich warunkach będziesz fociła i na ile masz sztywną rękę. Ja mam S 18-35 i jakoś nie doskwiera mi w niej brak stabilizacji.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  10. #10

    Domyślnie

    Stabilizacja pozwala skrócić do pewnego stopnia czas przy statycznych zdjęciach z ręki, skompensować drgania od lustra i migawki. Bez mocnego podnoszenia ISO, które generalnie psuje obrazek. W praktyce, jak masz stabilizację to możesz zejść do czasów np. 1/10 czy 1/20s przy 50 mm i uzyskać nieporuszone, powtarzalne zdjęcia, rzecz jasna przez wizjer. Oczywiście przy odpowiedniej wprawie i technice, zależy też od konkretnej stabilizacji, wagi aparatu i pewnie paru innych rzeczy. Bez stabilizacji musisz zakładać czas bardziej rzędu 1/80-1/100s przy DX. To tylko przykłady dla zobrazowania, w konkretnych przypadkach te cyferki mogą wyglądać inaczej.
    Skoro szerokie i jasne szkła nie są wyposażane w stabilizację znaczy, że to jest niepotrzebne. Jak się koniecznie uprzesz, to pewnie znajdzie się jakiś szeroki zoom ze światłosiłą 2.8, przy stałkach stabilizacja pojawia się częściej od 35 mm. Na DX to wciąż dość wąsko.
    Sigma 24/1.4 to zapewne świetny obiektyw, ale wymaga niezłego af w body. Żeby trafiał tam gdzie chcesz przy f1.4. Wbrew pozorom to nie jest takie proste.
    Ostatnio edytowane przez poste ; 19-11-2020 o 12:22

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pomóżcie Jaki obiektyw szerokokątny wybrać
    By Piotr 82 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18-03-2019, 22:21
  2. Nikon d3300 najlepszy jasny szerokokątny obiektyw?
    By all17 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 08-02-2018, 19:14
  3. Jasny obiektyw szerokokątny w rozsądnej cenie? D5300
    By Falkon in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 06-02-2017, 09:37
  4. Jasny obiektyw szerokokątny do Nikona D5100
    By TadekOKS in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-12-2016, 22:56
  5. jasny szerokokątny obiektyw do d200 - czy pomożesz?
    By TomGdynia in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 16-02-2009, 09:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •