Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Ostrość zwariowała [Nikon D750 + Sigma 24-35]

    Hej!
    Ostatnio zostałam niestety niemiło zaskoczona brakiem ostrości punktu, na który ustawiłam focus. Robiłam zdjęcia w ruchu i pozowane, ostrość w zdjęciach pionowych była ok, ale w poziomych niestety kaszanka. Moje ustawienia to 1/200-1/320 , F2-F3,2, ISO 100. Ustawienia ostrości - AF wybrany na body i na Sigmie, QC, single point (1 czerwona ramka, którą zawsze ustawiam na oko modela). Zauważyłam, że ostrość ogólnie ucieka już w wizjerze, dlatego kalibrowałam co jakieś 10min, gdzie raczej nie powinno to tak wyglądać (pokrętło przy wizjerze, ramka AF po kalibracji wyglądała na ostrą). Z niewiadomych mi przyczyn aparat sam decydował gdzie chce sobie ostrzyć, czyli ostrość poszła na obiekty, które znajdowały się z przodu. Zobaczcie proszę zdjęcia (czerwona ramka - tam ustawiłam focus, zielony marker - tam poszła ostrość). Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady. Może stałam za blisko/daleko od modeli?
    Zdjęcia dodaję bez przeróbki. Może uda mi się je jakoś uratować, ale wiadomo, wielka szkoda. Wyszło z 50 ostrych zdjęć, ale większość jest nieostra!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	niee2.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	2,71 MB
ID:	45376Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	niee3.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	4,20 MB
ID:	45377

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę dziwnie to opisałaś. Kadrujesz przez wizjer, czy na ekranie w trybie live view? Tryb AF-C i jeden punkt AF?
    Albo masz front focus, albo wybrane za szerokie pole af i ustawia się tam, gdzie jest najbardziej kontrastowo.


    Ps. Popatrz do czego służy pokrętło przy wizjerze, jeśli o tym piszesz
    https://www.nikonimgsupport.com/eu/B...004869&lang=pl

  3. #3

    Domyślnie

    Kadruję przez wizjer, nie używam live view. Dokładnie tak, tryb AF-C i jeden punkt AF. Czy przy tak małych postaciach (odległość) lepiej jest użyć np. 4 punktów?
    Niestety nie wiem jak sprawdzić czy mam front focus, poszukam jak to wyłączyć/sprawdzić.

    Co do dioptrażu to dziękuję za informację. Błędnie myślałam, że od tego zależy ostrość szkła. W takim razie można samemu ustawić ostrość szkła/skalibrować je, czy ostrość powinna być sama z siebie w 100% prawidłowa? (wydaje mi się to zbyt dobre, aby było prawdziwe )
    Często przeglądam różne portrety, zdjęcia z daleka i niestety jeszcze nie mogę osiągnąć tego "crisp" efektu. Wiadomo, że ostrość jest też podciągana w programach, ale wciąż uważam, że sigmę i nikona stać na więcej niż to, co wychodzi mi na zdjęciach.

  4. #4

    Domyślnie

    Czy ta Sigma jest na gwarancji? Jeśli tak to możesz wysłać na bezpłatną kalibrację z aparatem.
    https://www.sigma-sklep.pl/reklamacje,15

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar adalbert7
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    śląskie, Sosnowiec
    Posty
    82

    Domyślnie

    nie widzę możliwości uratowania takich zdjęć - to może być FF niestety - jeżeli obiektyw to Sigma Art - to regulacja USB-dockiem lub wysyłka do kalibracji
    NIKON: Z5 + Nikkor Z 17-28/2,8 \ Nikkor Z 28-75/2,8 + FTZ + Sigma A 24-35/2 DG HSM \ Tamron 35-150/2.8-4 Di VC OSD \ Nikkor AF-P 70-300/4,5-5,6E ED VR – SONY A6600 \ E PZ 18–105/4 G OSS

  6. #6

    Domyślnie

    Jednak myślę, że skoro jedne zdjęcia są ostre, inne nie, to wina operatora i opanowania aparatu.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za porady. FF jest bardzo możliwe, konstrukcja zbudowana (https://www.youtube.com/watch?v=_abCdyyJ2-0). Kupię dock'a i zobaczymy co dalej.
    No tak, monitor trzeba było kalibrować to i (naj)ważniejszy sprzęt też.

  8. #8

    Domyślnie

    Po mojemu pierwszą rzeczą do zrobienia jest podpięcie sprawdzonego obiektywu Nikkor lub Tamron i sprawdzenie aparatu pod względem FF/BF. Jeśli będzie OK, zrób zdjęcia owej Sigmie i wystaw toto na aukcję. To nie hejt - miałem kiedyś jedną Sigmę, hehe. Na szczęście sprzedałem ją z systemem i było po sprawie. Była jeszcze na gwarancji, więc na loozie.

    Jeśli siedzisz w dole, nie kop głębiej tylko wyjdź z doła (sprzedaj to, co nie trybi).

    Niektóre zamienniki Tokiny są świetne, Tamrony też jeśli wybierze się dobrą sztukę. To na tyle.

    Polecam https://www.youtube.com/watch?v=fBL9anpsrRg
    Ostatnio edytowane przez KaarooL ; 18-11-2020 o 21:44

  9. #9

    Domyślnie

    To nie hejt, zwyczajny brak wiedzy. Podobnie jak pierdoły o bólu trzymania plików większych niż 24mpx czy utrzmaniu dłuższych czasów na D850 .
    Ale na początek możesz zaproponować zamiennik do tej Sigmy (tak jasny i tak ostry).
    Formatka - dock fajna rzecz, ale kalibracja w serwisie fajniejsza, zwłaszcza dla zooma.

    Sądząc po ramce AF na zdjęciu (i reszcie opisu), miałaś ustawione zupełnie coś innego niż piszesz. Sigma z korpusem do serwisu, a ty do instrukcji korpusu. Miałem na tyle długo D750, żeby wiedzieć jakigo rozmiaru jest ramka AF przy pojedynczym punkcie w AF-C.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #10

    Domyślnie

    Wzięłam sigmę ponieważ czytałam, że fajnie sprawdza się przy reportażach, obiektyw jest jasny i ma fajny bokeh. Mam jeszcze gwarancję, spróbuję podejść do serwisu i zapytać co i jak. @Kojocisko. Czerwona ramka, którą dodałam w paint'cie na zdjęciach jest tylko dla referencji gdzie mniej-więcej ostrzyłam. Nie jest to faktyczny rozmiar ramki, chciałam jedynie pokazać co miało być ostre vs. na co wyostrzyło (zielony X). W pliku RAW widać bardzo wyraźnie różnicę (zdjęcie o rozmiarze L).
    Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Czy używanie F2 do zdjęć z tak daleka może mieć wpływ na ostrość? Dziewczyna i chłopak dość sporo się ruszali, celem miało być zamrożenie ruchu na zdjęciu.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon d5300 sigma 17-50mm ostrość
    By MagKnor in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 01-06-2020, 21:05
  2. Nowe obiektyw (sigma 18-35 + Sigma 50) czy nowa puszka (nikon d750)
    By DamianKakietek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:36
  3. Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 12-09-2016, 14:53
  4. Nikon D700 a D750 - ostrość wyświetlaczu
    By Tomasz Dudrak in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-03-2015, 14:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •