Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21
  1. #11

    Domyślnie

    Moim zdaniem to przy czasach 1/400s, 1/500s nie ma sensy używanie QC, bo jak zrozumiałem z 1 postu używasz trybu cichego seryjnego. Wygląda jakby punkt af skakał po zdjęciu. Wybierz mały rozmiar punktu af, ustaw go gdzieś blisko środka, fotografuj bez przekadrowywania, z priorytetem ostrości. Aż mi się nie chce wierzyć, że używasz pojedynczego punku af na tych zdjęciach.

  2. #12

    Domyślnie

    Jak sama piszesz - używałaś AF-C. Jeżeli obiekt się ruszał, to czy skutecznie śledziłaś punktem AF miejsce, w które celowałaś AF?
    Na oprogramowaniu Nikona możesz sprawdzić gdzie faktycznie był punkt AF w chwili zrobienia zdjęcia. To ci pokaże, czy skutecznie śledziłaś obiekt, jesli się ruszał.
    Czy używasz BBF? Bo jesli nie, to jest to czynnik wprowadzający opóźnienie w ustawieniu AF.
    Po trzecie - sprawdzałaś (https://dofsimulator.net/pl/) jaką masz na tych zdjęciach GO? Bo to pokazuje co w ruchu miało być szanse ostre, jeśli punkt AF "się omsknął".
    I po czwarte - to pierwsza sesja, czy też poprzednio było lepiej?

    Do serwisu raczej nie pójdziesz (chyba, że lubisz dalekie spacery). Jedyny serwis do kalibracji Sigmy jest w Gdyni. A dobra praktyka mówi - zacznij od kalibracji AF w korpsusie do wzoraca (studio 5s w Warszawie, ew. fabryczny), więc na spacer też daleko .
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fotmatka Zobacz posta
    Kadruję przez wizjer, nie używam live view. Dokładnie tak, tryb AF-C i jeden punkt AF. Czy przy tak małych postaciach (odległość) lepiej jest użyć np. 4 punktów?
    Niestety nie wiem jak sprawdzić czy mam front focus, poszukam jak to wyłączyć/sprawdzić.

    Co do dioptrażu to dziękuję za informację. Błędnie myślałam, że od tego zależy ostrość szkła. W takim razie można samemu ustawić ostrość szkła/skalibrować je, czy ostrość powinna być sama z siebie w 100% prawidłowa? (wydaje mi się to zbyt dobre, aby było prawdziwe )
    Często przeglądam różne portrety, zdjęcia z daleka i niestety jeszcze nie mogę osiągnąć tego "crisp" efektu. Wiadomo, że ostrość jest też podciągana w programach, ale wciąż uważam, że sigmę i nikona stać na więcej niż to, co wychodzi mi na zdjęciach.
    To bedzie konstruktywna krytyka. Naprawde pisze to dla twojego dobra, zebys mogla osiagnac fajne efekty. Tylko nawet jak bede sie staral byc super delikatny to wyjdzie jednak krytyka.
    Nic nie kombinuj ze sprawdzaniem FF i ewewntualna regulacja w body, bo przeciez nie przeczytalas instrukcji obslugi. Ja nie wiem czemu niektorzy tego nie robia, ja do kazdego aparatu namietnie wrecz czytalem instrukcje obslugi.
    Z ta regulacja dioptrazu zeby ustawic ostrosc szkla...rozbilas bank.
    wiec nie zaczynja od sprawdzani i rozkminianai FF czy BF, bo najpierw instrukcja i opanowanei aparatu i podstaw foto.

    Dobra kostruktywnie to dluga droga przed toba, droga poznania absolutnych podstaw. Instrukcja najpierw. Nie bedzie tak ze tylko przylozysz do oka i piekne zdjecia wyjda od razu, Masz sprzet w pelni wystarczajcy dla ambitnego amatora. Mozna go na multum sposobow ustawiac. Jesli jeszcze nie jestes pewna ktore ustawienei sie sprawdzi w danej scenie, to zostaw na domyslnym.
    Jesli ustawialas tryby pracy AF nie wiedzac do konca za co one odpowiadaja i ogolnie grzebalas w opcjach ustawien duzo. To zresetuj aparat do ustawien fabrycznych.

    Ostrosc trafienia w miejsce gdzie chcemy zeby byla, to troche co innego niz ostrosc "ogolna" zdjecia wynikajaca z ilosci detalu, czyli glownie dobrego swiatla. A jeszcze wchodzi tu dobor czasu naswietlania zeby zdjecie nie bylo ruszone.
    Zauwaz ze te zdjecia co pokazujesz nawet jakby byly trafione to i tak sa robione w szaroburych okolicznosciach przyrody. Jakbys mial lampe badz lampy to by wiele pomoglo. Ostrosc w programach mozna podciagac, ale zasadniczo to sie robi z trafionym i juz ostrymi zdjeciami.
    Bo jak dasz lekko nietrafione zdjecie, czy lekko ruszone czy po prostu w fatalnych warunkach oswietleniowych zrobione, to nie wiem jakby nie kombinowac w programach to i tak bedzie kiepsko.
    Z pustego i Salomon nie naleje. dobrze jest miec do obrobki po prostu dobry material.

    Zanim zaczniesz sie bawic AF-C proponuje opanowac AF-S. Wez sobie na dwor jakiegos modela niezywego typu miso czy lalka, ustaw go w miare dobrym swietle.
    AF-S, pojedynczy punkt wybierany recznie (korzystaj z krzyzowych), aparat w tryb A, przyslona nie otwarta na maksa tylko troche przymknieta (bo nie wszystkie szkla sa miazdzaco ostre od pelnej dziury ).
    Obserwuj jaki czas ci dobiera aparat, zeby nie bylo poruszenia. Jakby co podbij ISO (tylko tez nie do duzych wartosci, bo szum zacznie zjadac detal i jakosc zdjecia.).
    I poceluj temu misiu w oczko czy gdzie indziej, Portret ciasny, szerszy itp. Potem zrob kilka zdjec z wbudowana lampa. Zauwazysz ze nawet dzieki wbudowanej bedziesz miala lepszy detal.
    A i jeszcze jedno. Jesli bedziesz robic w JPG (max jakosc ustaw) to zainteresuj sie ustawieniami Picture Control w aparacie. Rusz troche ostrosc do przodu i kontrast, nie za duzo. Tyle zeby zdjecia nie byl mdle. Mozesz stworzyc swoj wlasny profil. Od zera albo modyfikujac/nadpisuajc gotowy.
    Mozesz sobie zobaczyc np na optyczne.pl test twojego aparatu i tam jest zakladka jak wyglada ustawienie ostrosci na low i na high i posrednie. Zwykle najlepsze efekty sa jak masz ostrosc na powiedzmy 60-75%, ze tak okresle.

    To troche na potem. Ale jak chcesz fotografowac ludzi, to przydaloby sie jakas blyskotke na sanki zapiac lub zdjac i ustawic obok na statywie. To pozwala na fajne dodatkowe "wyjecie" postaci z tla.
    Ale na poczatek to mozesz kupic za kilkadziesiat zloty blende, lub nawet sobie bialy karton wziasc i niech ktos ci pomaga i kieruje odbicie swiatla na twarz modela. Blenda naprawe potrafi dac ekstra efekty a kosztuje grosze.

    P.S
    Z tym cwiczeniem na misiu to wcale nei jest zart, tylko bardzo dobry sposob. Sam jak kupilem kiedys sobie pierwsza lampe, parasolke i statywy oswietleniowe. To kombinowalem na takim misiu na setki sposobow z lampa na statywie z boku pod roznymi katami, z odbiciem od blendy itp, itd.
    Najpierw najprostsze cwiczenia. Opanowalas to potem nastepne z troche wiekszym wyzwaniem.

    Powodzenia i przyjemnej i efektywnej nauki.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #14

    Domyślnie

    Robiąc zdjęcia w ruchu korzystając z AF-C bardzo pomaga i daje dobre efekty podpięcie aefu na tylny przycisk
    Jak i po co to się robi masz opisane w tym poradniku
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...w-ogóle-po-co
    Polecam sprawdzić

  5. #15

    Domyślnie

    Dziękuję za rady. Czytałam instrukcję, nawet zrobiłam sobie notatki Fakt, nie przeczytałam do końca, ominęłam część auto i punkty, które mnie nie interesowały. To widocznie był błąd. Wrócę do lektury.
    @ krzysztofz24, dziękuję za konstruktywną krytykę, doceniam i się nie obrażam. Chcę iść do przodu, a nie stać w miejscu lub cofać się. Ta ostrość uciekła mi teraz, dlatego nie bardzo wiem co z tym zrobić. Wcześniej fotografowałam różnych ludzi i było dobrze. Dlatego zgłupiałam dlaczego teraz ostrość uciekła mi z twarzy.
    Przełączyłam AF-S na AF-C do tej sesji, nastawiłam się na duży ruch. Chciałam spróbować czegoś nowego, wcześniej robiłam zdjęcia bardziej pozowane + delikatny ruch. Punkt mam serio ustawiony pojedynczy. Nie robię zdjęć w JPG, tylko w RAW.
    Szukałam jeszcze wczoraj info czy wiadomo coś więcej o ostrości mojego obiektywu. Dowiedziałam się, że dość wolno pracuje (tzn. wolno łapie ostrość np. w porównaniu do samego 35). Jestem ciekawa ile jest w tym prawdy, dzisiaj biorę psa na spacer i będę go łapała. Pies prawie wyścigowy, więc będzie bardzo dużo ruchu, w dodatku szybkiego.
    Co do misia to ćwiczyłam na początku. Wczoraj też wzięłam obrączki, bukiet, butelkę i doniczkę. Ostrzyłam na różnych punktach, było ok. Ustawiłam butelkę przed doniczką i zmieniałam ostrość na jedno i drugie, było ok. Mój wniosek jest taki, że problem pojawia się kiedy chcę zrobić zdjęcia w ruchu. Sesja na motorze potwierdza to. Tam gdzie stali bez ruchu - są wyraźne, ostre zdjęcia. Jak tylko się ruszyli - wyszły takie placki, jakie zamieściłam wyżej.
    Focus mam ustawiony nie na "locked", więc jak sobie ustawiam ręcznie ramkę na oko to powinno mi tam ostrzyć. Jeszcze poczytam o kartach, może potrzebuję szybszych do zapisu. Szukam dalej rozwiązania, a kalibrator do szkła już jedzie.
    Co zrobić, grunt to się nie poddawać. Tematyka bardzo ciekawa, więc dociekam z przyjemnością Tylko aby obiektyw i body było ok, resztę da się powoli ogarnąć, jestem tego pewna.

  6. #16

    Domyślnie

    Wyścigowy pies to porządne wyzwanie i dla operatora i dla sprzętu. Tu się sporo osób i duetów aparat/obiektyw potrafi wyłożyć.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  7. #17

    Domyślnie

    Ciut mnie zaniepokoiła fraza "Focus mam ustawiony nie na "locked", więc jak sobie ustawiam ręcznie ramkę na oko to powinno mi tam ostrzyć."
    Czy to nawiązuje do śledzenia miejsca, gdzie pierwotnie ustawiłaś punkt AF? Bo jeśli tak, to proponuję seans:
    https://www.youtube.com/watch?v=_N_b...nel=StevePerry
    https://www.youtube.com/watch?v=f4Sh...nel=JaredPolin
    https://www.youtube.com/watch?v=nVTT...ichaelTheMaven

    Generalnie warto obejrzeć, bo coś czuję, że nie rozumiesz działania AF-C i trybów AF.
    BBF - zapoznałaś się z tematem?

    Bo D750 nieźle sobie radzi ze scenami dynamicznymi:
    https://kokodo.pl/media/kronika_sekc.../DSC_9928.html
    https://kokodo.pl/media/kronika_sekc.../DSC_0226.html
    https://kokodo.pl/media/kronika_sekc.../DSC_4804.html
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 19-11-2020 o 16:36
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #18
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    Białobiel
    Posty
    164

    Domyślnie

    U mnie w D750 AF-C z Sigmami jakoś nie do końca się sprawdza, przy pojedynczym punkcie jest nawet-nawet, ale przy d9, czy d21 to już zupełnie tragedia. Używam AF-S i zdjęcie robię dopiero wtedy, gdy mam potwierdzoną ostrość w wizjerze. Teoretycznie można w menu ustawić, żeby zwalniał migawkę dopiero po potwierdzeniu ostrości, ale miałem wiele przypadków przy Sigmie Art 50, gdy to się nie sprawdziło - ostrości nie miałem.
    Co do dziwnego zachowania AF, to u mnie była spowodowana brakiem kalibracji układu AFu w body. W jednym body wylazło po 50 tys klatek, w drugim po 15 tys. Studio5s z Warszawy i wreszcie nie mam problemu.
    Robiąc sesje, nabierz nawyku powiększania kadru na podglądzie, pozwoli to uniknąć sytuacji, gdzie połowa zdjęć leci do kosza.
    Z5|D750|35(T)|40(N)|50(A)|85(NA)|135(A)

  9. #19

    Domyślnie

    Ale jak pamiętam, ty Pawle nie używasz BBF?
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #20

    Domyślnie

    @Kojocisko zejdź łaskawie z mojej osoby, ponieważ nie chciałbym obniżać poziomu dyskusji do takiego pułapu.

    Nie widzę żadnego uzasadnienia dla zakupu zooma o zakresie 24-35... Sensowną alternatywą byłby Nikkor 35 1.8 FX lub sprawdzony Tamron 35.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon d5300 sigma 17-50mm ostrość
    By MagKnor in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 01-06-2020, 21:05
  2. Nowe obiektyw (sigma 18-35 + Sigma 50) czy nowa puszka (nikon d750)
    By DamianKakietek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:36
  3. Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 12-09-2016, 14:53
  4. Nikon D700 a D750 - ostrość wyświetlaczu
    By Tomasz Dudrak in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-03-2015, 14:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •