Cześć,
Mam dylemat - chcę uzupełnić szklarnię w zakresie szerokiego obiektywu o dobrym i stałym świetle oraz z fajną jakością obrazka i ostrością, do mojego D500.

Mam co prawda Sigmę 10-20 f/3.5, ale jakoś nie do końca spełnia moje oczekiwania - przydało by może się trochę więcej światła, a też ogólnie jakość obrazka mnie w niej nie zadawala.
Przyglądam się kilku obiektywom, a mianowicie:
1) Tamron 15-30 f/2.8 G2 - bardzo chwalony i aktualnie będący moim faworytem mimo dość wysokiej ceny (około 4600) i sporej wagi (tego się najbardziej boję - 1,1 kg); może trochę chciałbym mieć lepsze światło, ale cóż nie zawsze się ma wszystko i 2,8 to jeszcze nie tak najgorzej - ale za to jest to jedyny ze stabilizacją, co trochę rekompensuje światło; inna dla mnie wada to stały tulipan i brak gwintu na filtry;
2) Nikon 14-24 f/2.8 - jednak dla mnie stanowczo za drogi (przekracza mój budżet o jakieś 2 tys.);
3) Sigma 14-24 f/2.8 - jw. - przekracza znacznie budżet;
4) Nikon 12-24 f/4 - stosunkowo tani, ale niestety zdecydowanie chciałbym więcej światła;
5) Sigma 18-35 f/1.8 - pierwszy którym zacząłem się interesować (pierwszy mój faworyt), z uwagi na fajną cenę i już fajne światło oraz doskonałe opinie o nim jeżeli chodzi o jakość obrazka i jego ostrość; ale jednocześnie jest bardzo dużo opinii na temat rozstrzelonych BF i FF, które w niektórych egzemplarzach nie są możliwe do skorygowania nawet USB-dockiem; ponadto jednak boję się że mi zabraknie trochę dołu (szerokości);
6) Sigma 24-35 f/2 - spojrzałem na niego jak z uwagi na przeczytanie o wielu problemach S18-35 f/1.8, no ale jednak odrzuciłem go z uwagi na brak szerokości;
7) Sigma 20 f/1.4 - stałka mająca świetne opinie i super światło, ale jednak chciało by się coś uniwersalniejszego, nie jestem wielkim zwolennikiem zoomu nożnego, a ponadto biję się że może być za wąsko.
Dla jasności, wyprzedzając pytania "do czego ten obiektyw" - to nie mam jakiś preferencji jeśli chodzi o typ robionych zdjęć - po prostu jestem amatorem, który fotografuje wszystko co akurat w danej chwili i otoczeniu uważa za warte uwiecznienia.

Wrzucam tu taki miszmasz szkieł, prosząc o ewentualne ustosunkowanie się i uwagi osób które miały do czynienia z tymi szkiełkami i mogły by mi trochę pomóc w wyborze, bo może co niektóre podane przeze mnie wady można przekuć w zalety lub odwrotnie. Podzielcie się proszę swoimi odczuciami odnośnie praktycznego użytkowania tych obiektywów.
Dziękuję za zrozumienie