Close

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 62
  1. #11

    Domyślnie

    LV czyli live view http://www.fotoporadnik.pl/live-view-podglad-zywo.html Bezlusterkowce mają różne udogodnienia do kadrowania przy ręcznym ostrzeniu, które bywa potrzebne.

    Każdy obiektyw makro będzie dobry, mimo że makro w sensie skali odwzorowania nie potrzebujesz. Ale są one ostre, kontrastowe, po prostu dobre optycznie i dotyczy to praktycznie każdego obiektywu makro.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Zaletą nowszej wersji jest to, że ma wewnętrzne ogniskowanie i obiektyw nie zmienia swojej długości przy zbliżeniach (stary wysuwa "mordkę").
    A ja je rozróżnić (jakaś prosta różnica w oznaczeniach tych modeli może jest? Czy w specyfikacji technicznej szukać informacji o wewnętrznym ogniskowaniu?).

    PS: Statyw oczywiście też planuję, nie chciałem tu mnożyć wątków.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    PS: Pojawił się wątek bezlusterkowców - serio byłyby lepsze do makro? W sensie precyzyjnego/łatwiejszego ostrzenia na podglądzie (jeśli dobrze zrozumiałem), czy ogólnego efektu samego w sobie, tzn. jakości zdjęć?
    Ostatnio edytowane przez grzybiarz ; 14-11-2020 o 22:01 Powód: literówka

  3. #13

    Domyślnie

    Jest różnica w oznaczeniach - stary: Nikkor 60 mm f/2.8 D AF Micro, a wygląda tak: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon...8aAinpEALw_wcB, nowy: Nikkor 60 mm f/2.8G ED AF-S Micro i wygląda tak: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon...-s-micro-.html

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzybiarz Zobacz posta
    PS: Pojawił się wątek bezlusterkowców - serio byłyby lepsze do makro? W sensie precyzyjnego/łatwiejszego ostrzenia na podglądzie (jeśli dobrze zrozumiałem), czy ogólnego efektu samego w sobie, tzn. jakości zdjęć?
    Chodzi wyłącznie o obsługę i ułatwienia. Jakość takich zdjęć w najmniejszym stopniu zależy od matryc (jeśli mówimy o obecnych modelach), ale od obiektywu, światła i obróbki.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Jest różnica w oznaczeniach - stary: Nikkor 60 mm f/2.8 D AF Micro, a wygląda tak: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon...8aAinpEALw_wcB, nowy: Nikkor 60 mm f/2.8G ED AF-S Micro i wygląda tak: https://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon...-s-micro-.html
    Dzięki! A ta różnica w "wysuwanej mordce" na co się przekłada w praktyce? Poza ceną, oczywiście...

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Do atlasu bierz 60/2.8, szczególnie, jeśli do pary chcesz Nikona 7500. Ja robię grzyby 105-tką na FX i często muszę dość daleko leżeć od grzyba, a miejsca czasami mało.
    Całkiem się już pogubiłem... sądziłem, że jest dokładnie odwrotnie: że do D7500 powinienem brać właśnie raczej "krótszy" obiektyw, bo rozumiałem, że 60 mm w zestawieniu z D7500 zmieni się w 90 mm i będę musiał jeszcze bardziej oddalać się od fotografowanego obiektu, bo już na starcie bedzie on o 1.5 x bardziej "przybliżony"...

  6. #16

    Domyślnie

    Kolega zapomniał napisać jakie grzyby będzie fotografował... Typu "borowik" czy może raczej takie jak "Pięknoróg lepki"?
    Bo to zupełnie inna skala...
    Ale tak na poważnie - miałem szkła makro do Pentaxa APS-C 105/2.8 i 180/3.5, do Nikona DX (D7100) 60/2.8, 105/2.8 i 150/2.8, mam do Nikona FX 100/2.8 i 200/4.0, mam też Olympusa (m4/3) 60/2.8
    I napiszę, że w przypadku takich obiektów jak klasyczne grzyby nie ma co przesadzać ze zbyt długą ogniskową. Do "cropa" (czyli DX Nikona) zdecydowanie polecam ci Nikkora 60/2.8 AF-S. To bardzo dobre szkło, zresztą jak ktoś napisał jak większość szkieł makro. Można z nim podejść dość blisko do obiektu i dzięki temu łatwiej odizolować od tła. Z tym obiektywem wolałbym mieć Nikona D7500 - przyznam, że głównie ze względu na uchylny ekran. 15 lat temu to nie był dla mnie priorytet, ale z wiekiem coraz bardziej go doceniam. A już szczególnie w trochę bardziej podmokłym terenie, gdzie przecież często rosną grzyby.
    Ta 60-tka nada się i do pełnej klatki (D600/610, a może lepiej D750) ale w tym przypadku chyba lepsza byłaby ogniskowa 90 mm (Tamron) albo 105 mm (Sigma, Nikkor). W pełnej klatce rzeczywiście zauważysz różnicę w głębi ostrości, chociaż moim zdaniem najlepiej widać to przy maksymalnie otwartej przesłonie - w miarę jak się szkło przymyka moim zdaniem ta różnica przestaje być aż tak widoczna.
    Jeśli zależałoby ci na fotografowaniu mniejszych obiektów to warto rozważyć "bezlustro". I tu uważam, że warto pomyśleć o mikro 4/3 - albo Olympusie albo Panasonicu. Olympus 60/2.8 Micro to świetne szkło, a aparaty mają wiele fajnych funkcji (np. focus bracketing) przydatnych w makrofotografii. No i w systemie m4/3 łatwo znajdziesz okazje na sprzęt - bo, o czym też trzeba pamiętać przyszłość tego systemu nie jest do końca pewna. Ale nawet jeśli przestaną się ukazywać nowości, to to co jest na rynku jeszcze długo wystarczy do robienia fajnych zdjęć. Nie napiszę tu nic o sprzęcie Fuji czy Sony bo nie znam tych systemów, ale może ktoś coś jeszcze napisze.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Kolega zapomniał napisać jakie grzyby będzie fotografował... Typu "borowik" czy może raczej takie jak "Pięknoróg lepki"?
    Bo to zupełnie inna skala...
    Trafna uwaga. Generalnie - grzyby wielkoowocnikowe, czyli zarówno pięknoróg lepki jak i borowik, ale nie koniecznie malutkie workowce wielkości główki od szpilki

    Mam nadzieję, że D7500 + 60/2.8 będzie wystarczająco uniwersalnym zestawem, bo z Waszych rad klaruje mi się to rozwiązanie... Dziękuję też za pozostałe sugestie, nie potrafię się też tak od razu do nich odnieść, sądziłem że najłatwiej będzie ograniczyć się do lustrzanek Canon i Nikon, poszedłem w stronę Nikona i tu zawęziłem do tych dwóch modeli... chyba z nich bym już wybierał, bo jednak w większości będę fotografował obiekty kilku-kilkunastocentymetrowe. Chciałbym, aby jakość zdjęć umożliwiała zarówno oglądanie na monitorze komputera, jak i przyzwoity wydruk w papierowym atlasie grzybów, na plakacie czy kalendarzu.

    Nurtuje mnie jeszcze najbardziej kwestia tego wyboru pomiędzy sugerowanym przez Was obiektywem 60/2.8 w wersji "ED", a obiektywem w wersji "D" (to jakieś 500-600 zł różnicy, więc chciałbym dowiedzieć się, czy warto i co za tę różnicę dostanę w praktyce na zdjęciu).

  8. #18

    Domyślnie

    jeśli jesteś blisko wyboru D7500 + 60/2.8 to już "nie kombinuj" - uważam, że to bardzo dobry wybór. Kilka lat używałem Nikonów D300s i D7100 z Nikkorem 60/2.8 AF-S i bardzo sobie ten zestaw chwaliłem, chociaż fotografowałem głownie kwiatuszki i robaczki, grzyby raczej rzadko.
    A co do porównania obydwu 60/2.8 Nikkora - to optycznie będą zapewne bardzo podobne. Ponoć starsza wersja była optycznie "ciut" lepsza - ale nie wiem, na czym to "ciut" polegało.
    Co prawda w makrofotografii raczej często pracuje się na manualnym ustawianiu ostrości, to jednak autofokus czasem się jednak przydaje. A wersja AF-S ma jednak ultradźwiękowy silnik, dzięki czemu AF pracuje szybko (jak na szkło makro) i cichutko. Starszego szkła nie miałem, więc nie znam różnicy.
    Wybacz, że trochę Ci "namieszam" ale w tej ogniskowej jest tez jeszcze Tamron 60/2.0 - ponoć całkiem niezły optycznie no i jednak ze światłem f/2.0.
    Tylko nie wiem, jak jest z jego dostępnością, szczególnie używanego.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  9. #19

    Domyślnie

    Jeśli dobrze rozumiem, to oba szkła Nikkor 60/2.8 ("stare" i "nowe") mają autofokus, czyli różnica w ostrzeniu polegałaby na szybkości i "cichości" tego ostrzenia, ale raczej nie na efekcie końcowym, tak?
    Dodając do tego, że - jak napisałeś - ta starsza i tańsza wersja miała być ciut lepsza optycznie, to chyba wybór tej starszej nie będzie "dziadowaniem"... chyba że ktoś jeszcze mi namiesza dodatkowymi informacjami, jestem na to otwarty

    PS: Tamron 60/2.0 odrzucę chyba właśnie z uwagi na niedostępność, plus chciałbym się jednak skupić na całkiem nowym sprzęcie (zakup nastąpi na firmę, a więc na fakturę).

  10. #20

    Domyślnie

    A dostaniesz jeszcze nowy "stary" model? Jeśli tak, to chyba nadal warto.
    Nikon FX i Olympus m4/3

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. FX vs DX czyli dylemat: D610 czy D7500
    By Magik_86 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 17-12-2020, 02:55
  2. D7500 czy D610
    By krop in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 08-09-2020, 07:56
  3. Nikon D610 - czyszczenie matrycy przez aparat
    By Jester in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 25-07-2015, 17:33
  4. Jaki aparat do makro
    By vincec in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-04-2011, 23:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •