Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Prośba o radę dotyczącą obiektywu Sigma 105mm Macro

    Witam,

    Jestem amatorem fotografii przyrodniczej i marzę o możliwości wykonywania zdjęć owadów wysokiej jakości. Posiadany przeze mnie sprzęt to Nikon D3300 i kitowy obiektyw Nikkor 18-105 mm.
    Przykładam się do kupna obiektywu Sigma 105 f/2.8 EX DG OS HSM i tutaj pojawia się moje pytanie - czy dla mojego body istnieją jakieś trochę tańsze alternatywy, które zapewnią mi podobną jakość obrazu i komfort fotografowania?
    Zaznaczę, że zależy mi na obiektywie z autofocusem. Po obejrzeniu przykładowych zdjęć na ExploreCams tańsze obiektywy makro Nikkora wydają mi się uzyskiwać obraz mniej ostry i nasycony kolorami niż Sigma, ale przecież zależy to też trochę od warunków fotografowania i umiejętności samego fotografa.

    Drugie pytanie dotyczy przykładowych zdjęć - niestety nie wiem, które zdjęcia w Internecie zostały uzyskane z użyciem tylko i wyłącznie body i obiektywu, a które wymagały dodatkowego sprzętu, np. soczewek makro lub pierścieni. Jeśli ktoś z Was posiada mój model aparatu z obiektywem Sigmy 105mm, bardzo proszę o podesłanie jakichś przykładowych fotek

    Dodam, że posiadany przeze mnie obiektyw kitowy 18-105 mm całkiem nieźle radzi sobie z małymi obiektami, takimi jak właśnie owady. Stosuję nie uznawaną przez wielu metodę przycinania zdjęć w celu powiększenia obiektu, ale moim zdaniem efekt jest całkiem przyzwoity (poniżej wysyłam przykładowe fotki). Zastanawiam się, jak bardzo obraz uzyskany za pomocą Sigmy różniłby się od obrazu uzyskanego kitowym obiektywem i następnie przyciętego. Jeśli ktoś posiada podobne porównania, byłoby to dla mnie bardzo pomocne

    Z góry przepraszam, jeśli moje pytania wydają się głupie, ale nadal jestem początkujący w temacie fotografii, a wydatek 2000 zł na obiektyw to dla mnie bardzo dużo... Z drugiej strony nie chciałbym kupować tańszego obiektywu, za pomocą którego wykonam zdjęcia niewiele różniące się od tych, które robię za pomocą kitowego obiektywu.


    Przykładowe przycięte zdjęcia z Nikkora 18-105:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0DSC_4221-1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	2,07 MB
ID:	45055
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Klecanka2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	2,14 MB
ID:	45056

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli dla Ciebie 2000zł za Sigmę to za dużo, to proponuję do Macro Tamrona 90mm. Skala 1:1. Mam i bardzo sobie chwalę. Ostry, celny, ładne kolory i detale. Kupiłem go jako używkę, ale w idealnym stanie, bodajże za 950zł jeśli dobrze pamiętam. Mam jeszcze konwerter 1.4 Kenko oraz soczewki Raynoxa, ale przyznam szczerze, że nie miałem okazji zrobić jakiegoś testu porównawczego, co byłoby najlepszą kombinacją. Czy po prostu fota z Tamrona i ew. jeszcze odrobinę cropa czy założenie konwertera czy może wszystko na maxa.
    Całkiem przyjemne zdjęcia zrobiłeś, zwłaszcza biorąc pod uwagę rodzaj obiektywu jakiego użyłeś.
    Pamiętaj jednak, że obiektyw typowo macro, ma inną głębię ostrości Żeby z bliska zrobić taki kadr, trzeba go mocno przymykać albo bawić się w stackowanie.
    Ostatnio edytowane przez Bartolini82 ; 09-11-2020 o 16:09
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Jeśli dla Ciebie 2000zł za Sigmę to za dużo, to proponuję do Macro Tamrona 90mm. Skala 1:1.
    Dzięki za radę! Tylko... myślałem nad Tamronem i pod względem jakości zdjęć które widziałem, czasami przebija Sigmę, ale jest też droższy od niej, a nie tańszy... Nowe Tamrony kosztują koło 2500 zł, musiałeś mieć ogromne szczęście żeby kupić za niecały 1000

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Całkiem przyjemne zdjęcia zrobiłeś, zwłaszcza biorąc pod uwagę rodzaj obiektywu jakiego użyłeś.
    Pamiętaj jednak, że obiektyw typowo macro, ma inną głębię ostrości Żeby z bliska zrobić taki kadr, trzeba go mocno przymykać albo bawić się w stackowanie.
    No właśnie zastanawiam się, czy efekt nie będzie podobny, co najwyżej ciut lepszy, a głębia ostrości znacznie mniejsza... Nie ukrywam, że to spędza mi sen z powiek ;D Dlatego bardzo zależałoby mi na porównaniu, podobnych przykładowych zdjęciach z obu obiektywów.
    Ostatnio edytowane przez BarSol_96 ; 09-11-2020 o 16:14

  4. #4

    Domyślnie

    Ta Sigma to 1.3k PLNów.
    Tamronik pewnie też niezły, tylko uważaj, bo były też wersje bez silniczka AF.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BarSol_96 Zobacz posta
    No właśnie zastanawiam się, czy efekt nie będzie podobny, co najwyżej ciut lepszy, a głębia ostrości znacznie mniejsza... Nie ukrywam, że to spędza mi sen z powiek ;D Dlatego bardzo zależałoby mi na porównaniu, podobnych przykładowych zdjęciach z obu obiektywów.
    Ja mam tego Tamrona (nawet jak teraz widzę, jest moja opinia o nim ;P ) https://www.optyczne.pl/35-Tamron_SP...obiektywu.html

    Jak będę miał wolną chwilkę (myślę, że albo w środę, albo w okolicach weekendu) to mogę Ci pstryknąć jakąś fotę porównawczą. Mam bowiem też kita 18-105.
    Tylko napisz co chcesz żebym sfotografował, z jakiej odległości, na jakich przysłonach itp. Żebym wiedział co dokładnie chcesz widzieć na tym porównaniu.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  6. #6

    Domyślnie

    @Bartolini82 to jest wersja z silniczkiem, czy na wiertarkę?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Ja mam tego Tamrona (nawet jak teraz widzę, jest moja opinia o nim ;P ) https://www.optyczne.pl/35-Tamron_SP...obiektywu.html

    Jak będę miał wolną chwilkę (myślę, że albo w środę, albo w okolicach weekendu) to mogę Ci pstryknąć jakąś fotę porównawczą. Mam bowiem też kita 18-105.
    Tylko napisz co chcesz żebym sfotografował, z jakiej odległości, na jakich przysłonach itp. Żebym wiedział co dokładnie chcesz widzieć na tym porównaniu.
    Dziękuję !!! To będzie bezcenne Szczerze mówiąc, obiekt może być dowolny, ważne żeby miał drobne detale, jak np. biżuteria lub moneta. Zależy mi na wyciśnięciu z obu obiektywów jak największego zbliżenia, ale bez uciekania się do dalszej obróbki zdjęcia (interesują mnie surowe, nieprzycięte zdjęcia z niezmienioną jasnością i kontrastem). Czyli największa ogniskowa w przypadku kitowego i najmniejsza możliwa odległość od obiektu. Przede wszystkim chciałbym porównać wydobycie detali i wielkość takiego obiektu w nieprzyciętym kadrze.

    Jeśli miałbyś siły i chęci to chętnie zerknąłbym też na porównanie kilku wartości przysłony dla Tamrona (np. minimalna, maksymalna i optymalna), mam tutaj na myśli głównie głębię ostrości i bokeh.

    Jeszcze raz z góry wielkie dzięki

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, nie ma problemu Zrobię fotki jakiejś monecie według Twoich wskazań.
    Wrzucę je do tego wątku, ale jak pisałem, nie wcześniej jak w środę, bo na razie zawalony jestem robotą i muszę na tym się skupić.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Ta Sigma to 1.3k PLNów.
    Tamronik pewnie też niezły, tylko uważaj, bo były też wersje bez silniczka AF.
    Po namyśle chyba skuszę się jednak na tę Sigmę, bo okazja jest całkiem niezła, a w każdej chwili ktoś ją może kupić... Przeglądam te obiektywy od roku i Sigma praktycznie nigdy nie schodzi poniżej 1300 zł.
    Jeśli wierzyć ofercie, tylko osłonka zewnętrzna jest podniszczona, więc moim zdaniem się opłaca, sprzedawca też ma bardzo dobrą ocenę

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    @Bartolini82 to jest wersja z silniczkiem, czy na wiertarkę?
    Ja mam tę wersję bez silniczka USD. O tej nowszej słyszałem, że mimo, iż w teście optycznych wypadła lepiej, to jednak nie jest o tyle ostrzejsza od starszej. A może po prostu jest bardziej losowa? Ta starsza generalnie miała zawsze pozytywne opinie. Chyba nigdy nie spotkałem się z taką, że ktoś byłby z niej niezadowolony. Akurat AF przy takim szkle, przynajmniej dla mnie, jest nieistotny. Makro i tak zawsze ostrzę ręcznie, w dodatku na LV bo wtedy można zrobić jeszcze zbliżenie na detal jaki mnie interesuje.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wybór obiektywu - prośba dobrą radę
    By mercmdm in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 03-02-2011, 22:15
  2. Sigma 105mm 2.8 macro
    By kris_z in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-02-2010, 23:57
  3. Sigma 105mm f/2.8 EX DG Macro
    By tasmaniec in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-03-2008, 01:12
  4. Konwerter szerokokatny/macro - prosba o rade.
    By admin in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 16-05-2006, 22:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •