Close

Strona 11 z 48 PierwszyPierwszy ... 91011121321 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 472

Wątek: Kulinarnie

  1. #101

    Domyślnie

    @sailor co konkretnie masz na myśli?

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pilej Zobacz posta
    @sailor co konkretnie masz na myśli?
    pewnie, że nie przyswajasz rad

  3. #103

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    pewnie, że nie przyswajasz rad
    Chętnie się nauczę robić lepsze zdjęcia, ale z rad typu "rób lepsze zdjęcia" bez pisania "jak?" ciężko coś wyciągnąć Ale mogę się mylić i błędnie odczytywać Wasze rady.

  4. #104

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pilej Zobacz posta
    Chętnie się nauczę robić lepsze zdjęcia, ale z rad typu "rób lepsze zdjęcia" bez pisania "jak?" ciężko coś wyciągnąć Ale mogę się mylić i błędnie odczytywać Wasze rady.
    Problem jest taki, że jak można opowiadać obrazy komuś niewidomemu? Bo ty jesteś po prostu ślepy. Nie widzisz koszmarnych dziur w chlebie, nie widzisz , że masło jest rozpaciane na kromce, plasterki wędlin czy warzyw grubo ciosane. Nie widzisz, że w istotnych miejscach kadru umieszczasz straszne przeszkadzajki z tylnego planu, jakieś ciemne kształty, nie widzisz pognieceń. Nie widzisz tandety rekwizytów. Nie widzisz niczego. Twoje prace to szybka wydawka z podrzędnej społemowskiej kuchni gdzie na talerz dosłownie rzuca się garść żarcia.

    Na to nakłada się tragiczne światło - po prostu zalewasz wszystko równo, nie zastanawiając się co jest istotne. Popatrz na prace Piotra. Tam każdy przedmiot ma świetnie pokazany kształt i fakturę, jak mamy płyn to jest i przezroczysty pokazując zawartość ale też ma delikatne odbicie, dodające świetlistości. Jak krewetka ma wąsy to widać, że ktoś niezwykle starannie przeprowadził to przez pozostałe przedmioty. Tam jest finezja kwartetu smyczkowego a może i orkiestry a u Ciebie automat perkusyjny. Ale Ty tego nie słyszysz.

    Dla mnie (jako zawodowca) Twoje zdjęcia sytuują się w strefie od bardzo słabych do żenujących. Ale są też i te straszne. To obraża wprost mój wzrok (zawodowy oczywiście). Ja rozumiem, ze każdy się kiedyś uczył. Tyle tylko, że może to nie jest robota dla Ciebie. Niedawno likwidowałem swoje studio. Odkopałem tam moje prace z pierwszych lat działalności. I rzeczywiście tam może nawet połowa prac była słaba, dziwna, żenująca. Ale drugą połowę bez cienia wstydu wstawię i dzisiaj na forum czy do firmowego portfolia. A u Ciebie nie ma nic co rokowałoby nadzieję.

    Ale żebyś nie odebrał, że Cię skreślam albo co gorsza wylewam frustracje. Już raz Ci napisałem - zrób jedno dopracowane zdjęcie na które poświęcisz 4 godziny. Najlepiej weź sobie np na wzór jakiegoś burgera wykonanego przez zawodowca i spróbuj to powtórzyć. Tak aby bułka była przestrzenna i z fakturą, dodatki czytelnie i apetycznie pokazane, mięso w dobrym kolorze. I na końcu dokładnie porównaj materiał uzyskany z referencyjnym. Jeśli to jest zbyt trudne (a jest trudne) to sfotografuj dobrze bochenek chleba na desce z grubą mąką, albo dwie bułki. Albo mizerię w białej salaterce. Ale tak aby się to nadawało jako obraz na ścianę. A zapewniam, że się da.

    Mam nadzieję, że ten kubeł zimnej wody trochę Cię otrzeźwi i pomoże w rozwoju. Choć między bogiem a prawdą to nie wiem czy nie szkoda na to czasu. Tu nie odnoszę się tym razem do Twoich kompetencji, tylko raczej perspektyw w tej branży.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 22-12-2020 o 20:59

  5. #105

    Domyślnie

    @Wujot Widzisz, wspominasz o pierwszych latach swojej działalności, ja działam od zaledwie kilku miesięcy. Podobno "nie od razu Kraków zbudowano". Podobno też wzrok wrażliwy na detal da się wyrobić Ogólnie to błądzę, nie wiem jak się zabrać za oświetlanie owego burgera, czy chleba z mąką. Będę studiował polecaną przez Ciebie książkę "Światło w fotografii magia i nauka", może to w czymś pomoże. Jestem na samym początku wędrówki, dlatego prosiłem o wyrozumiałość.
    Dzięki za ten komentarz, będę dalej próbował.

  6. #106

    Domyślnie

    @Pilej prawdopodobienstwo, ze zaoferujesz "cos na zab" krolowej Elisabeth II jest male, ale Catherine, Duchess of Cambridge- kto wie? Lubi podroze i kontakty z normalsami. Gdyby zglodniala podalbys jej ktoras ze swoich kanapek? Na desce i serwetce? Albo (Jezu, miej mnie w swojej opiece) sledzia z cebula i, na wypadek gdyby zapomniala gdzie jest, kieliszek wodeczki (w stylowym czerwonym kieliszku)? Nie wiem, czy lubi (Catherine, Duches of Cambridge) jesc paleczkami, ale @sailor nie musialby sie wstydzic.
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pilej Zobacz posta
    @Wujot Widzisz, wspominasz o pierwszych latach swojej działalności, ja działam od zaledwie kilku miesięcy. Podobno "nie od razu Kraków zbudowano". Podobno też wzrok wrażliwy na detal da się wyrobić Ogólnie to błądzę, nie wiem jak się zabrać za oświetlanie owego burgera, czy chleba z mąką. Będę studiował polecaną przez Ciebie książkę "Światło w fotografii magia i nauka", może to w czymś pomoże. Jestem na samym początku wędrówki, dlatego prosiłem o wyrozumiałość.
    Dzięki za ten komentarz, będę dalej próbował.
    Dlatego proponuję skupić się na jakości a nie ilości. Jedno zdjęcie dopracowane do końca nauczy Cię znacznie więcej jak 20 odbębnionych.

    Ale uważam, że logiczniej byłoby zabrać się za naukę techniki oświetleniowej na prostszych przykładach fotografii produktowej. Po nauczeniu się tego łatwiej będzie ogarnąć kulinaria. A jeśli te ostatnie są Twoim powołaniem to może równolegle zrobić kurs kulinarny (sztuka podawanie i aranżowania). Podejrzewam, że takie są.

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Dlatego proponuję skupić się na jakości a nie ilości. Jedno zdjęcie dopracowane do końca nauczy Cię znacznie więcej jak 20 odbębnionych.

    Ale uważam, że logiczniej byłoby zabrać się za naukę techniki oświetleniowej na prostszych przykładach fotografii produktowej. Po nauczeniu się tego łatwiej będzie ogarnąć kulinaria. A jeśli te ostatnie są Twoim powołaniem to może równolegle zrobić kurs kulinarny (sztuka podawanie i aranżowania). Podejrzewam, że takie są.
    OK.
    Sugerujesz fotografowanie metalu, szkła? Jakieś dezodoranty, perfumy?

    No i mam do dyspozycji tylko lampy reporterskie, a pisałeś, że do produktów się nie nadają, a do kulinariów jeszcze w miarę
    Ostatnio edytowane przez Pilej ; 23-12-2020 o 11:40

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pilej Zobacz posta
    OK.
    Sugerujesz fotografowanie metalu, szkła? Jakieś dezodoranty, perfumy?

    No i mam do dyspozycji tylko lampy reporterskie, a pisałeś, że do produktów się nie nadają, a do kulinariów jeszcze w miarę
    Zdecydowanie odradzałem lampy reporterskie. nie dlatego, że nie da się nimi zrobić zdjęć. Tylko dlatego, że aby zrobić nimi wyszukane prace trzeba mieć dobrze opanowany warsztat. Woziłem je często na niewielkie roboty (typu 30 min na planie) bo mały plecaczek, ultra lekkie statywy. 5 takich lamp i cuda można zrobić. Łączyłem to często z światłem zastanym.

    Kulinaria z takim światłem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJJ_0630.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	1,94 MB
ID:	46535

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJJ_0616.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	2,07 MB
ID:	46536

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJJ_0645.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	1,73 MB
ID:	46537

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MensWJJ_0661.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	2,07 MB
ID:	46538

    Tutaj były trzy lampy reporterskie bo miałem tylko 30 min na całą robotę (6 fot). To był trening naszej reprezentacji olimpijskiej więc musiałem pracować szybko i w uproszczony sposób. Czyli da się ale... to jest wyższa szkoła jazdy i moje autorskie pomysły, raczej nie opisane w literaturze. Ale od pewnego czasu są bardzo fajne lekkie lampy kompaktowe, które też można pakować na ażurowe statywy i powiedzmy, że lampy reporterskie nie są, przeważnie, optymalnym rozwiązaniem. Główna wada ta wąski kąt świecenia i trudności z realizowaniem światła o większej powierzchni no i brak wielu końcówek. A też brak pilotów, choć przy pewnym doświadczeniu to nie jest problem.

    Ale w studio najwygodniejsze są najczęściej kompaktowe lampy studyjne, są też tematy gdzie uzasadnia się światło stałe.

    Wracając do światła popatrz, że teoretycznie nic na tych fotach nie ma poza potrawą. Ale krawędź talerza jest ciemniejsza na jaśniejszym tle, na dole jest odwrotnie, półcień pod talerzem jest średnio szary. Zarysowane są odbicia i rozjaśnienia. Wszystko co nie jest potrawą jest w bardzo delikatnych zsynchronizowanych rejestrach. Jeden biały talerz, biały obrus a tyle się dzieje. U Ciebie to by była przepalona, wyżarta nudna plama. Mimo, że światło jest skrajnie ostre (no cóż taka moja uroda, nie jestem taki subtelny jak @sailor ) nigdzie nie ma cienia. To dowodzi, że nie trzeba stada aranżacji i stylizacji aby mieć ciekawy obraz. Inną sprawą jest co można zrobić z takimi projektami. Nie cierpię stylizacji (poza samym jedzeniem) bo nic z tym już projektowo się nie zrobi. A z tym powyżej wszystko. Plus oczywiście, że moje myślenie jest bardzo graficzne a nie fotograficzne.

    Wniosek jest taki, że światło to naprawdę jest najważniejsza sprawa w fotografii. I bez kosztów można pokazać ciekawie każdy temat. Wobec tego zamiast wchodzić w kompetencje stylistów opanuj kompetencje fotografa. Oczywiście na początek bo ambitny fotograf ma później duże pole popisu w potrzebnych mu "współumiejętnościach" typu choreografia, scenografia, stylizacja, aranżacja itd. Ale jeśli masz światło to jesteś fotografem studyjnym a jak nie to fotoreporterem.

    Zaproponuję Ci później zestaw ćwiczeń na początek.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 23-12-2020 o 14:03

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Zaproponuję Ci później zestaw ćwiczeń na początek.
    Taktyczny Janek do obserwacji postu zainstalowany...
    D3200/Nikkor 40mm/f2.8; Panasonic Lumix FZ1000
    Kolejowe Zagłębie

Strona 11 z 48 PierwszyPierwszy ... 91011121321 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. kulinarnie po wieczorynce
    By Ruppel in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-03-2008, 21:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •