Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie D90 - upgrade czy pozostać?

    Fotografuję dla siebie, warto jest posiadać piękne zdjęcia.
    Błądzę w kółko czytając.. myślałem że coś wywnioskuję z takiej ilości informacji ale jednak nie do końca.
    Miałem Nikona D60 przez wiele lat.
    Mam obecnie Nikona D90, wielki krok technologiczny pomiędzy D60 wg mnie.
    Obiektywy:
    Sigma Art 30 f1.4
    Nikkor 18-200 3.5-5.6G VR

    Czy warto mi wymienić na D7200 ? Czy może iść w FX, mam na myśli D750? Czy powinienem zostać przy D90 i zakupić odpowiednie obiektywy? Jeżeli tak to jakie?
    Jeżeli FX jest lepszy od DX pod względem jasności i AF to idę w to, jak to jest na prawdę?

    A teraz do czego:

    Główna fotografia to szybki ruch (psy w biegu) + wycieczki, teren, góry.

    Co dla mnie ważne:
    - robiąc takie zdjęcia pieska w biegu - piękny bokeh, szybki AF
    - jasność, wiele zdjęć robimy wieczorami
    - makro jakiegoś stworzonka

    Dlaczego typuję D7200 lub D750? Wiele godzin spędziłem na czytaniu forum, wydaje mi się trafny wybór następcy D90, jak typuję źle - proszę o poprawienie.

    Obecnie na D90 + Nikkor 18-200 3.5-5.6G VR często nie trafiam AF w punkt który chciałbym a odnośnie bokeh ruletka. Winny aparat? Obiektyw? Czy "fotograf"?

    Z góry dzięki za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez xsm4me ; 21-10-2020 o 00:25

  2. #2
    Sith Hospodar Impaler Awatar Dex
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Alpy Transylwańskie
    Posty
    5 166

    Domyślnie

    A jaki budżet przewidujesz? Bo wejście w FX to już może troszke nadszarpnać skarbonką

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć,

    Po pierwsze - tak, D90 warto zmienić na bardziej współczesny aparat.
    Ale jeszcze bardziej warto więcej poczytać.

    "Co dla mnie ważne:
    - robiąc takie zdjęcia pieska w biegu - piękny bokeh, szybki AF
    - jasność, wiele zdjęć robimy wieczorami
    - makro jakiegoś stworzonka"

    Ad 1 - to kwestia zarówno AF w korpusie jak i w obiektywie. Bokeh to kwestia optyki
    Ad 2 - nie ma w korpusie takiego parametru jak "jasność". Jest możliwośc korzystania z wysokiego ISO bez dużego pogorszenia jakości, jest kwestia jak jasny masz obiektyw. FF ma poprostu lepsze wyższe ISO - róznica ok. 1EV - czyli działka przysłony.
    Ad 3 - to jest wyłącznie kwestia obiektywu (nie licząc funkcji "stackowania")

    Oba korpusy to niezły wybór. Jeśli kupisz D7200 będziesz mógł wykorzystywać swoje oba obiektywy, w przypadku D750 będziesz musiał kupić nową optykę. Oczywiście 18-200 do biegnących psów jest bardzo słabym obiektywem i i w ogóle warto go zmienić.
    Jeśli masz wolne 10 tyś. zł - idź w D750 (korpus, dwa obiektywy), jeśli nie chcesz tyle inwestować - kup D7200 lub D7500. I porządny obiektyw.
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 21-10-2020 o 09:39
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem

    Cytat Zamieszczone przez Dex Zobacz posta
    A jaki budżet przewidujesz? Bo wejście w FX to już może troszke nadszarpnać skarbonką
    Tak, patrzałem mniej więcej na ceny, ale jednak nie kolekcjonuje niczego, nie zbieram "gratów", z wycieczek nie przywożę pamiątek materialnych a jedynie wspomnienia smaków jedzenia no i zdjęcia więc myślę, że stworzę oszczędności i wydam pieniążki na dobry upgrade.

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Cześć,

    Po pierwsze - tak, D90 warto zmienić na bardziej współczesny aparat.
    No właśnie pamiętam kupując D60 lata temu, czytałem dużo, że dobry na pierwszy raz itp itd, że zmienić dopiero wtedy jak będzie niedosyt.
    Zmieniłem kilka lat temu na D90 i chyba teraz trzeb iść dalej za potrzebami.

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Ale jeszcze bardziej warto więcj poczytać.
    Czytam ile tylko mogę, ile tylko czasu starcza, jestem świadom że D90 to świetny aparat (porównując do najnowszych "wypasionych" telefonów 3 aparatowych itp itd) , nawet D60 piękne fotki (w dzień) nam wychodziły, zaczynam tylko myśleć czy nie może być jeszcze lepiej...

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Ad 1 - to kwestia zarówno AF w korpusie jak i w obiektywie. Boekh to kwestia optyki
    Czyli w tej kwestii D750 wygra nad D7200
    Dzięki za wyjaśnienie wszystkiego.
    Aha, czyli gruby punkt na D750...

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Ad 2 - nie ma w korpusie takiego parametru jak "jasność". Jest możliwośc korzystania z wysokiego ISO bez dużego pogorszenia jakości, jest kwestia jak jasny masz obiektyw. FF ma poprostu lepsze wyższe ISO - róznica ok 1EV
    Czyli tu nie wiem dokładnie, bo nie wiem bez prób czy ISO z D7200 będzie git dla mnie i tym sposobem zaoszczędzę dużo, czy jednak wtopa będzie i jednak ISO z FF wspomoże moje środowisko.

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Ad 3 - to jest wyłącznie kwestia obiektywu (nie licząc funckji "stackowania")
    Okej, skoro tak, to tu przy makro zmierzałbym ku zmianie obiektywu, zmiana aparatu odpada więc.

    Dziękuję Kojocisko bardzo za dokładny opis, tego mi było trzeba
    Patrząc na te 3 punkty to z jednej strony jakbym miał zamienić D90 na nowego D7200 to bym tego nie zrobił jednak i zamiast - zakupiłbym obiektyw lepszy niż ten mój 18-200. Na używaną sztukę jak najbardziej bym zamienił ze względów ekonomicznych ale zapewne wkrótce dalej bym miał pewien niedosyt, może nie tak duży tak jak przy D90 obecnie ale jednak. Myślę że porządny AF jest mi potrzebny, a dodatkowo 1EV bardzo kusi.



    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Oba korpusy to niezły wybór. Jeśli kupisz D7200 będziesz mógł wykorzystywać swoje oba obiektywy, w przypadku D750 będziesz musiał kupić nową optykę. Oczywiście 18-200 do biegnących psów jest bardzo słabym obiektywem i i w ogóle warto go zmienić.
    Jeśli masz wolne 10 tyś. zł - idź w D750 (korpus, dwa obiektywy), jeśli nie chcesz tyle inwestować - kup D7200 lub D7500. I porządny obiektyw.
    Świetnie mi to podsumowałeś. 10tys zł to mega dużo dla mnie, szykują się fotograficzne wydatki tak czy inaczej bo jeśli nie wydam tyle na D750 to wydam dużo mniej, ale jednak wydam na sam obiektyw lub D7200 + obiektyw.
    Mam tu wrażenie że biedny płaci 2x, myślę że kupić raz a porządny przedmiot do w/w potrzeb rozkładając sobie na raty poprzez aparat + 1 obiektyw, a w przyszłości 2gi obiektyw to rozsądne podejście, (który wykorzystam - cieszę się że te lata temu nie kupiłem nic lepszego niż D60, ale bym kasy utopił, bo z czego ja tam wtedy korzystałem.... z automatu 90%)

    D60 miałem ok 6lat, D90 ok 4lat już mam, myślę że taki D750 nie będzie "na chwilę".
    Ostatnio edytowane przez xsm4me ; 21-10-2020 o 10:26

  5. #5

    Domyślnie

    Wymiana sprzętu to temat rzeka, zwłaszcza w tej "średniej półce".

    Określ budżet, a potem optymalizuj zakupy. Bo wiesz - gdy mówimy o 10kpln, to już pojawiają się też w zasięgu współczesne bezlustra, które mają dużo zalet.
    Ja sam zawsze kupuję zawsze na wyrost, czesto bez sensu (choć oczywiście lubię zabawki).
    D750 to korpus, który oferuje niezwykle dużo za niezwykle rozsądne w tej klasie pieniądze. Ale warto do niego mieć dobrą optykę. Np. Tamrona 70-210/4 i np. Jakieś 35mm, żeby mieć coś w okolicach tego co masz.
    D7200 pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a też da znakomite efekty z lepszą optyką (oczywiście Sigma to znakomity obiektyw, piszę o zoomie Nikona). Obstawiam, że ww. Tamron tez będzie dobrym wyborem do twoich zastosowań do tego korpusu.
    Ja się przesiadałem z APS-C Canona na D750 i efekt wow był duży.
    Podrzucam linki do podobnych dyskusji, jeśli ich jeszcze nie widziałeś. Jest tam też sporo o optyce, a jeden z wątków jest o fotografowaniu psów.
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...omoc-w-zakupie
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...a-sprz%C4%99tu
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...%9Bba-o-opinie
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...tu-Nikon/page2
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...kkor-85mm-f1-8
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  6. #6

    Domyślnie

    Dobrych kilka lat temu poszedłem podobną drogą
    D50,d90,D700. Za każdym razem był to ogromny przeskok jakościowy. Ale.
    W Twoim przypadku pozostałbym przy D90, zainwestował w 70-200 vr 2.8.
    Myślę że odnotujesz ogromny skok jakościowy, a gdy dojrzejesz do przesiadki na FX będziesz miał topowy obiektyw fx-owy.
    Na marginesie uważam, że ani d90, czy d700 nie przestało robić zdjęć
    Ostatnio edytowane przez Grzesiek_G ; 21-10-2020 o 21:38

  7. #7

    Domyślnie

    Kojocisko Przeczytałem tematy które podałeś i tematy tematów... bo były tam kolejne linki, dzięki, część już wcześniej czytałem a część była nowością.
    Grzesiek_G No właśnie pamiętając jakiej klasy mój dziadek robił zdjęcia sprzętem czasów PRL namacalnie wiem, że nie sam aparat jest najważniejszy....


    Podsumowując, do samego końca brałem pod uwagę wszelkie pomocne słowa i do samego końca myślałem, że może jednak obiektywy do D90 i spokój, a kiedyś coś z "Z" serii, bo widzę że do tego świat zmierza. Obserwowałem aukcje, jak zobaczyłem na eBay'u pełen zestaw D750 z 4ma obiektywami + masa drobiazgów, numer seryjny bez wad wrodzonych wg strony Nikona, zalicytowałem, myśląc że jeśli ma być dla mnie to będzie - no i wygrałem tą aukcję, przeliczając na złotówki to jakoś 4560zł.
    Otrzymałem w ubiegły weekend, dopiero dziś sprawdziłem stan licznika: 55451
    w zestawie otrzymałem takie obiektywy:
    AF NIKKOR 24mm 1:2.8
    TAKUMAR PMC II 135mm 1:2.8 + adapter M42-AI
    AF NIKKOR 70-210mm 1:4
    AF-S NIKKOR 50mm 1:1.8G

    Jedynie 70-210 chwilami dziwnie się zachowuje, dziwny dźwięk, czegoś nie zaostrzy...
    Teraz po tygodniu uważam że postąpiłem słusznie i dziękuję za wszelką pomoc. Nie na zasadzie że "ooo mam nowszą zabawkę". Pierwsze co, nie myśleliśmy o trybie "auto", każdy obiektyw po kolei zakładaliśmy i testowaliśmy w miarę naszych możliwości czyli wiedzy. Fotki w pomieszczeniu wieczorem, piękne, jasne. D90 ze swoimi obiektywami również robił piękne i jasne ale gubiła się ostrość w ruchu, a teraz ta ostrość się zachowuje. Wielkie wrażenie zrobił na mnie w/w TAKUMAR. Myślę, "co to za stary grat", oglądam, zanieczyszczone szkła, będzie trzeba czyścić, jest jakiś adapter...no dobra zakładamy: pierwsze wrażenie "jak to się obsługuje, co to za ustrojstwo" a po chwili było małe "wow". Piękna sprawa z tym pojęciem że w FX widzi się taką jasność otoczenia jaka jest --> w obiektywie na manualu miałem ciemność, przestawiłem obiektyw na automat, kilka fotek testowych, następnie na manual, ustawiłem sobie przedmiot, kręciłem pokrętłem, ustawiałem aż trafiłem na foto z realnym odzwierciedleniem jasności pomieszczenia i koloru przedmiotu, w moim rozumowaniu zrobiłem sobie ustawienie pod konkretne pomieszczenie i światło, następnie na takim ustawieniu kilka fotek, nie było to łatwe bo za ciemno w wizjerze by ostrość ustawiać, ale jednym palcem obiektyw na automat gdzie zrobiło się jasno, ustawiłem ostrość, przełączenie na manual i "pstryk", fotki wyszły zacne jak na moje możliwości. Nie mam wielkiej wiedzy, jeszcze nie wiem z jakim to obiektywem mam do czynienia, ale ten zabrudzony staruszek bardzo ładne fotki zrobił.
    Wyszliśmy do parku, wziąłem z mojego D90 Sigmę ART 30mm 1:1.4 (blablabla) i do dziś dalej nie jestem pewien czy focić Nikkorem 50mm 1.8, czy tą Sigmą... chyba muszę zostawić sobie oba obiektywy na dłużej.

    Co do D750 , obiektywów i tematu zdjęć w ruchu: W D90 teraz widzę że uchwycenie było o wiele trudniejsze, a ruch + ISO na wieczory było głównym celem, a jeżeli tak jest, to chyba mimo braku dużej wiedzy dojrzeliśmy do takiego upgrade'u, bo jednak otwiera to nowe możliwości.

    Tryb U1 i U2 to piękne rozwiązanie, (użytkownik 1 i użytkownik 2) we dwoje korzystamy z aparatu, w D90 ciężko było co chwilę między sobą ustawienia zmieniać, jest to wielka ulga i ułatwienie.

    Błąd FEE: na początku się wystraszyłem że coś nie tak, później przeglądając www dowiedziałem się że ten typ tak ma i wartość musi być ustawiona na najwyższą, tą pomarańczową. Byłem zmieszany bo Takumar mogłem ustawiać jak chciałem, a przy moich otrzymanych Nikkorach "FEE".
    (dla osób czytających to w przyszłości, nie wiedzących o "FEE", oszczędzając szukania: link https://www.nikonimgsupport.com/eu/B...004876&lang=pl )

    WiFi w D750:
    Się śmiać zacząłem "po co mi WiFi w lustrzance"
    kilka dni później:
    "wow to WiFi to świetna sprawa": wystarczyło pobrać aplikację na telefon android, połączyć się i widzieć galerię w telefonie, okej, zbędny bajer dalej twierdzę, ALE, tu przyznałem że mega przydatny: ten telefon użyliśmy jako "screen mirroring" do naszego najtańszego marketowego "smart" TV (gardzę wbudowanym "smart" ale z opcji dzielenia ekranu screen mirroring często korzystamy) i wygodnie można było przejrzeć zrobione zdjęcia na 1080p obrazie TV, zamiast brać laptopa+kartę, lub podłączać pod HDMI, czy patrzeć w mały wyświetlacz aparatu. To już naprawdę ułatwienie.

    Pozostaje nam potestować obiektywy i ew. dobrać coś pod siebie konkretnie, jeżeli będzie tak potrzeba, ale na razie za dużo nowości, za mało focimy żeby stwierdzić, czasu potrzeba.
    Muszę poczytać o tym Tamron 70-210/4 co Kojocisko zapodałeś jako przykład i porównać do obecnego z zestawu AF NIKKOR 70-210mm 1:4, czy jest jakaś zasadnicza różnica...czy zostać przy tym co jest.

    Kojocisko mam pytanie jeszcze: bo widzę że jesteś tu często aktywnym użytkownikiem, nie masz może do odsprzedania zbędnej instrukcji obsługi do D750 lub jakiejś dobrej książki, lub mógłbyś coś polecić? Językowo obojętnie czy po Polsku czy po Angielsku. Coś by się przydało, bo jednak chociażby oznaczenia przycisków to niewiadoma. PDF'y odpadają, bo w teren wygodniej z książką

Podobne wątki

  1. Pozostać przy AF-I 300/2.8 czy przejśc na AF-S 300/2.8 VRII ?
    By borysekb in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-10-2016, 17:24
  2. Zakup d800 czy pozostać z d600?
    By hulk2012 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 19-09-2013, 14:20
  3. Upgrade D70 do D90
    By czlowiek_z_gdanska in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 25-06-2009, 14:44
  4. CS3/CS4 upgrade
    By pipol in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-01-2009, 23:14
  5. Czy pozostać przy PS Elements?
    By Andrew in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-10-2008, 20:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •