Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Back up catalog LR

    Mam pytanie dotyczące archiwizowania katalogu LR. W jakich sytuacjach przydaje się ta kopia?
    Jak dotąd nie musiałem korzystać z tych kopii. Przy okazji archiwizacji zdjęć, także eksportowanych jako katalog aby nie utracić obróbki na zewnętrznym nośniku archiwizuję także te kopie katalogu, tylko nie wiem kiedy mogą się przydać.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak Ci padnę dysk na którym jest katalog LR?
    Jak Ci ukradną kompa/laptopa?
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  3. #3

    Domyślnie

    OK, czyli np. po ponownej instalacji LR powinienem odtworzyć ostatnią kopię katalogu LR z pliku rar i zadbać o takie same położenie plików (zdjęć)? Czy nie wyjdzie na to samo jak zaciągnę wszystkie wyeksportowane katalogi. Tam są surowe zdjęcia i archiwum całej obróbki.

  4. #4

    Domyślnie

    To chodzi o to, czy masz w swoim katalogu LR stworzone własne kolekcje, stacki, albumy, slajdszoły... - całe dobrodziejstwa, na które LR pozwala w swoich modułach. Bo te wszystkie ustawienia i modyfikacje, oprócz informacji o samej obróbce zdjęć zapisują się w bazie danych (katalogu). Dlatego warto robić kopie tego katalogu, jeśli nie przez Backup z LRa, to po prostu kopiując go ręcznie na inny dysk itp. Natomiast informacje o obróbce zdjęć zapisują się niezależnie w plikach XMP - przy każdym zdjęciu. Oczywiście trzeba tą opcję włączyć w ustawieniach LRa (dlaczego nie jest domyślnie?), bo brak generowania plików XMP, to już jazda na krawędzi i skrajna nieodpowiedzialność. W razie grubszej awarii, jakiegoś totalnego errora na wszystkich wczytywanych kopiach baz danych - a znając kaprysy oprogramowania, nie zdziwiłbym się, że komuś tak mogłoby się stać - tylko pliki XMP uratują chociaż cały trud obróbki

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mgl Zobacz posta
    tylko pliki XMP uratują chociaż cały trud obróbki
    Ile razy trzeba prostować tego typu idiotyzmy, które w razie awarii niczego nie przywrócą, a już zwłaszcza 'całego trudu obróbki'? Ile jeszcze trzeba tłumaczyć podstawowe rzeczy, żeby tego typu szkodliwe pierdoły o xmp przestały się szerzyć?

    Naprawdę ludzie, zanim wydalicie jakieś komunikaty w żywotnej sprawie jak backupowanie - połknijcież przynajmniej minimum wiedzy, żeby nie gadać kompletnych głupot...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    @2pompony mógłbyś nieco przybliżyć ten temat please. Pewnie gdzieś już nie raz o tym pisałeś, bo wiem że w kwestii LR masz dużą wiedzę, ale jakoś nie znalazłem.
    JA robię tak, że po obróbce grupy zdjęć, powiedzmy z jednego wyjazdu korzystam z funkcji Export as catalog i niezależnie eksportuję zdjęcia do jpeg. Wszystko mam na dysku D komputera aby mieć do tego szybki dostęp ale też kopiuję na zewnętrzny nośnik. Na ten zewnętrzny dysk kopiuję co pewien czas pliki rar, które tworzy mi LR robiąc kopię katalogu. Te pliki nie są duże, więc tym bardziej nie ma problemu. I właśnie o te kopie mi chodzi.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Ile razy trzeba prostować tego typu idiotyzmy, które w razie awarii niczego nie przywrócą, a już zwłaszcza 'całego trudu obróbki'? Ile jeszcze trzeba tłumaczyć podstawowe rzeczy, żeby tego typu szkodliwe pierdoły o xmp przestały się szerzyć?
    Ale ty tak na serio?

  8. #8

    Domyślnie

    Niestety 2pompony ma rację. W plikach XMP zapisuje się tylko niewielka część informacji zawartej w katalogu LR-a. Pliki XMP służą do czegoś innego. Polecam robić kopię zapasową katalogu. Można do tego używać mechanizmu "backup" wbudowanego do LR albo po prostu skopiować całą zawartość folderu z katalogiem.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mgl Zobacz posta
    Ale ty tak na serio?
    Tak, na serio. Jeśli ktoś rozpowszechnia szkodliwe idiotyzmy i usiłuje jeszcze za ich pomocą coś komuś doradzać - prostuję takie głupoty, bo jeszcze ktoś przypadkiem mógłby w nie uwierzyć i ponieść szkodę. Po drugie jak się głupot nie prostuje, to zaczynają się szerzyć jako szkodliwe mity.






    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    @2pompony mógłbyś nieco przybliżyć ten temat please. Pewnie gdzieś już nie raz o tym pisałeś, bo wiem że w kwestii LR masz dużą wiedzę, ale jakoś nie znalazłem.
    JA robię tak, że po obróbce grupy zdjęć, powiedzmy z jednego wyjazdu korzystam z funkcji Export as catalog i niezależnie eksportuję zdjęcia do jpeg. Wszystko mam na dysku D komputera aby mieć do tego szybki dostęp ale też kopiuję na zewnętrzny nośnik. Na ten zewnętrzny dysk kopiuję co pewien czas pliki rar, które tworzy mi LR robiąc kopię katalogu. Te pliki nie są duże, więc tym bardziej nie ma problemu. I właśnie o te kopie mi chodzi.
    Najpierw teoria (ale ważna):

    Żeby dobrze się zabezpieczyć backupem, trzeba wiedzieć przede wszystkim co konkretnie zbackupować. Jak już się to wie, można przeprowadzić backup na kilka sposobów, jak powiedział mój przedmówca Zbyszek: albo wbudowanym mechanizmem LRa, albo samodzielnie kopiując odpowiednie foldery, ustawiając jakiś program backupujący co przedział czasu odpowiednie rzeczy, czy jak tam kto lubi. Ważne, żeby wiedzieć co.

    W ramach oszczędności miejsca na dyskach można starsze backupy Catalogu LRa wywalać, tym bardziej że wszystkie edycje od początku pracy nad każdym obrazkiem i tak są w najnowszym backupie, więć nie bardzo jest sens przechowywać te starsze wersje... Można je całkowicie bezpiecznie usuwać co jakiś czas, zachowując powiedzmy dwie najbardziej aktualne wersje, to już dla szczególnie ostrożnych.

    Jeśli pracuje się w LRze, to kompletny backup dorobku fotograficznego obejmuje dwa zestawy plików:

    1. same pliki zdjęć (NEFy, RAWy, jpgi, jeśli ktoś robi w jpgach), oraz
    2. Catalog LRa, w którym siedzi całość edycji, jakie przeprowadzamy na zdjęciach. Podkreślam to: całość edycji - zarówno obróbka poszczególnych plików, jak i metadane: tagi, gwiazdki, flagi, słowa kluczowe, itd... NIC INNEGO TEGO NIE ZAPEWNI, ZWŁASZCZA PLIKI XMP. Czemu - o tym być może napiszę gdzieś później...



    Tyle teorii.




    Ty @Krzysztofh masz swój styl pracy, dzielisz całą kolekcję zdjęć na jakieś swoje grupy (np. z wyjazdu) - bo tak sobie przyjąłeś. Nie bardzo rozumiem po co, ale widać tak lubisz. Ja z kolei mam wszystkie swoje zdjęćia od lat podzielone na dwa duże bloki: prywatne i zawodowe. Zatem każdy z nas ma do zbackupowania dwa zestawy rzeczy:

    1. pliki samych zdjęć (ja akurat backupuję RAWy)
    2. tyle Catalogs, ile mamy grup zdjęć.

    Nie bardzo widzę sens dzielenia Catalogu na takie z poszczególnych wyjazdów, bo jak masz tych wyjazdów powiedzmy 20, to żeby najpierw zobaczyć zdjęcia z drugiego wyjazdu, musisz zamknąć Catalog pierwszego i wczytać drugi, analogicznie dla każdego następnego wyjazdu. Dla mnie wygodniejsze byłoby trzymanie wszystkich wyjazdów w jednym Catalog i backupowanie tego jednego, zbiorczego - bo wtedy masz do ogarnięcia jeden plik, a nie 20. Po drugie z jednego zbackupowanego zbiorczego Cactalog masz od razu dostęp do wszystkich wyjazdów, a jak masz 20 różnych backupów, to się można pogubić i czegoś nie dopatrzeć.

    Jeśli zaś masz wszystkie wyjazdy w jednym Catalog, ale z jakiegoś powodu eksportujesz Catalog tylko z jednego wyjazdu - ja bym zaprzestał, bo to trochę nierozsądne: masz pełno rozsianych, ale tylko częściowych backupów wielu Catalogów, zamiast jednego, poważnego - z którego i tak masz dostęp do wszystkich zdjęć. W razie awarii, nieszczęścia, padu wszystkiego czy coś - będziesz się musiał posiłkować wieloma cząstkowymi backupami, i odzyskiwać po kawałku całość pracy. Jak będziesz miał jeden backup, ogarniesz to szybciej.

    Ale jeśli masz taki styl pracy - nie namawiam do zmian. Ważne, żebyś robił backup dwóch zestawów: samych zdjęć (materiał wyjściowy) i poszczególnych Catalogów (całość edycji). Jeśli to sobie zapewnisz, jesteś dobrze zabezpieczony.

    A kiedy z tego skorzystasz? W tak zwanym najmniej spodziewanym momencie. Gratuluję że nigdy jeszce nie byłeś do tego zmuszonym, ale dobrze bybłoby, gdybyś był na taką ewentualność przygotowany.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #10

    Domyślnie

    @2pompony A nie skomentowałbyś czasem jakiegoś zdjęcia? Myślę, że nie tylko mnie tego czasem brakuje

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Back...
    By admin in forum Plenery i warsztaty rok 2012 (Toskania, Chorwacja, Władysławowo)
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 07-08-2012, 22:50
  2. Lightroom 3 Backup Catalog
    By Venture in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-02-2012, 22:15
  3. The power is back!
    By hesja in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 14-02-2010, 12:05
  4. [ Reportaż ] Back Off
    By mercik2 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-03-2007, 12:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •