Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nikon Zf - wybór pola AF jest zablokowany - Jak to wyłączyć ! :)

    Pomóżcie proszę
    Bawiac sie ustawieniami, a Nikonie ZF w menu F eelmenty sterujace, f2 - zmieniłem aby przycisk AE-L/AE-F mial opcje "tylko blokada af".
    No i okej, zadziałało ale mam teraz zablokowany punkt af i jak chce go zmienić wybierakiem - pojawia sie komunik " punkt af zablokowany" i ni ch.. tego wyłączyć/zmienic.
    Pozdrawiam - kajot


  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    AE-L/AF-L - wybrałeś tylko blokadę AF, czyli nie blokuje AE (ekspozycji). Jednej albo obu opcji wybiera sie najczęsciej gdy sie chce przekadrować zdjęcie i używa sie najlepiej AF typu AF-S.
    To nie ma nic wspólnego z zablokowaniem na konkretnym punkcie. Punkt można zmieniać. W wielu lustrzankach był wkoło wybieraka pierścień, który można było przekręcić w pozycję L i to blokowało punkt AF. W bezlustrach tego nie widzę. Nie szukałem tej funkcji. Stosuję i lubię blokady, ale czasu albo przysłony, blokada punktu - nie widziałem zastosowania, nie używałem, nie wiem.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    W nikonie nie próbowałem, w panasonicu gx7 to było nawet stosowałem, chodziło o to aby odchylając wyświetlacz lub przez przypadek nie przestawić pola af ( w gx7 było to nałogowe) w g9 już tej opcji nie używam, lepiej to rozwiązali, jeśli dobrze pamiętam było to w opcjach wyświetlacza
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  4. #4

    Domyślnie

    Oj doradcy, doradcy.

    Ciekawe co jeszcze wykombinujecie. Sprawa jest banalnie prosta i opisana w instrukcji. Na razie ZIMNO.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 29-02-2024 o 10:41
    Jacek

  5. #5

    Domyślnie

    No znalazłem...
    W menu ustawien jest Blokada AF - ON /OFF . I tu trza wyłaczyć Off to co się włączyło TAM. Trochę bez sensu, ale tak...
    Pozdrawiam - kajot


  6. #6

    Domyślnie

    Noooo. Gratulacje. Zapoznałeś się z menu.

    Ale nie rozumiem dlaczego to ma być bez sensu?
    Jeśli z jakiegoś powodu trzeba zablokować punkt AF na stałe, to można to zrobić. Nie trzeba, ale można. Taka dodatkowa możliwość chyba nikomu nie powinna przeszkadzać.
    Jacek

Podobne wątki

  1. Nikon D750 ręczny wybór pola AF
    By Ryśko in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-02-2019, 15:46
  2. Wybór pola AF - problem
    By SplawikD300 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-11-2014, 17:17
  3. Dynamiczny wybór pola AF w D90
    By Tommii in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-10-2011, 12:36
  4. Wybór pola ostrości
    By rodzyn2412 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-05-2010, 19:53
  5. d90 - wybór pola ostrości.
    By maaarek in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-04-2009, 06:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •