Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Dziwne pytanie o film fotograficzny :)

    Wyjdę pewnie na ignoranta ale wielkiego doświadczenia w tej materii nie mam. Czytanie instrukcji aparatu mam w planie ale może ktoś wie już i poratuje

    Korzystając ze zbliżającej się jesieni zbieram się do wykonania paru zdjęć aparatem analogowym. Dokładniej to chciałbym cały film zużyć (jakieś plenery, może parę portretów) by szybko zobaczyć później efekty ). No ale nie w tym rzecz.

    W sprzęcie, który niedawno kupiłem (używany Olympus IS-3000) okazuje się być film (Kodak 200). Wymieniłem baterie w aparacie (były słabe ale sprzęt kontaktował) i normalnie można pstrykać dalej. Licznik mi leci od zera, mam teraz 3 klatkę. I teraz... czy można zakładać, że film jest dobry czy np. bardziej prawdopodobna jest sytuacja, że już był "zrobiony" i leci od nowa?
    Aparat jest dość nowoczesny jeśli chodzi o funkcje więc na logikę jakby film się skończył to pewnie powinien go przewinąć i trzeba by go znów nałożyć na rolki.

    Z drugiej strony, nie chciałbym się napracować robiąc tym zdjęcia i okaże się, że był prześwietlony, stary itp. Wypstrykać go do końca a na zabawę foto i tak kupić nowy?

    Jakieś rady, sugestie?

  2. #2

    Domyślnie

    Jakiej odpowiedzi oczekujesz? Jak to w fotografii analogowej - wywołasz film, to się okaże w jakim stanie i co tam jest. Zakładanie czegokolwiek mija się z celem, bo wszystko jest możliwe.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli film był zrobiony i zwinięty to pstrykasz na pusto.
    Zamknij się w łazience, zgaś światło, zasłoń okno ręcznikiem, zasłoń kratkę wentylacyjną i otwórz tylną ściankę. Wymacaj czy film jest za migawką.
    Możesz go skończyć i dać do wywołania, ale nie spodziewaj się czegokolwiek, najwyżej się miło zaskoczysz.
    Ewentualnie olej sprawę, zwiń film, wywal do śmieci, załóż nowy i zrób co tam chciałeś zrobić.

    Kiedyś dostałem od koleżanki aparat w którym był film. Film do czerni i bieli. Wywołałem go i zeskanowałem, okazało się, że przeleżał ok. 40 lat w aparacie.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli jak to w życiu, wiadomo, że nie wiadomo nic

    No nic pobawię się tym, zobaczę czy się film skończy, czy faktycznie jest nie nawinięty i można pstrykać i pstrykać.

    Czy będę wywoływał go to nie wiem. Kto wie, co tam Niemcy uwiecznili

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RMC Zobacz posta
    Kto wie, co tam Niemcy uwiecznili
    Pewno jak zakopywali Bursztynową Komnatę.
    Ja bym wywołał.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RMC Zobacz posta
    . czy można zakładać, że film jest dobry czy np. bardziej prawdopodobna jest sytuacja, że już był "zrobiony" i leci od nowa?
    ?
    To mało prawdopodobny wariant. Jeśliby został zrobiony to zwija się go do końca (języczek się chowa) i to niezależnie czy zwijany jest korbką czy silniczkiem. Według mnie na 90% to czysty film.

    Pozdro
    Wiesiek

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    To mało prawdopodobny wariant. Jeśliby został zrobiony to zwija się go do końca (języczek się chowa) i to niezależnie czy zwijany jest korbką czy silniczkiem. Według mnie na 90% to czysty film.

    Pozdro
    Wiesiek
    O cenna uwaga.
    Zamowilem sobie juz nowy film, na nim na pewno bede robil to co planowalem (o ile pogoda w weekend dopisze).
    Odnosnie tego, co w srodku jest teraz, to wypstrykam na szykosci na jakies proby. Przy okazji pobawie sie aparatem aby lepiej go ogarnac.

Podobne wątki

  1. Jak zrobić w film fotograficzny w którym...
    By stepowyszlak in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-06-2011, 15:09
  2. Dziwne pytanie :)
    By Grand. in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 30-09-2010, 21:50
  3. Modelka - dziwne pytanie.
    By Adam.B in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-09-2010, 20:49
  4. Może i dziwne pytanie...
    By Zoidberg in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 31-08-2006, 22:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •