Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie NEF vs DNG a zaskakujący problem wielkości pliku

    Witam,

    Sprawa dla mnie jest dość dziwna, którą chcę się tu podzielić. Ale po kolei. W opowieści biorą udział: stary soft i trochę młodszy aparat, czyli Camera Raw 8.1 doczepiona do Photoshopa CS6 oraz Nikon D810.
    Stary soft nie czyta nowych NEFów, wiec konwertuję je do DNG w konwerterze Adobe DNG 9.5.

    Próbowałem zobaczyć, jak się mają w praktyce mniejsze RAWy z D810. Przypomnę, RAW normalny dla tej puszki to 7360 x 4912 px, a mały to 3680 x 2456, czyli połowę mniejszy. Myślałem żeby zaoszczędzić na przestrzeni dyskowej. I co się okazuje?

    Normalny RAW (NEF kompresja bezstratna, 12bitów) ma np. 36 mb, a mały 30 mb, więc różnica niewielka. A co się stanie, gdy te NEFy przekonwertujemy do DNG? Otóż duży z 36 zmaleje do 30 mb, a mały z 30 urośnie do 42 mb!
    To są przykładowe wartości dla tego samego kadru! Czyli jakiś dziwny proces zachodzi w czasie konwersji. Co tam się dzieje, tego nie wiem. Pewne jest, że nie będę oszczędzał, pstrykając na małym RAWie. On chyba jest pozbawiony kompresji bezstratnej i zapisywany jest jako 14bitowy. No cóż, trzeba kupić kolejny duży dysk.


    I przy okazji smutne odkrycie, że DxO Optics Pro 9 nie otwiera DNG. Dlaczego, jeśli jest to ponoć format uniwersalny, o otwartej budowie?
    Zastanawiam się więc, jak zbudować nowy workflow w tak ograniczonej sytuacji. Może całkiem zrezygnować z CR na rzecz DxO? Może ktoś z Was rozwiązywał podobne dylematy..

  2. #2

    Domyślnie

    Ostatnia kompatybilna wtyczka ACR do PS CS6 jest w wersji 9.1.1, która obsługuje D810. Więc pytanie. Po grzyba się męczysz?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    I przy okazji smutne odkrycie, że DxO Optics Pro 9 nie otwiera DNG. Dlaczego, jeśli jest to ponoć format uniwersalny, o otwartej budowie?
    Brak wsparcia dla DNG jest sprawą oczywistą i to od wielu lat. Nie doczytałeś przy zakupie? Innym tematem jest wątpliwy sposób zapisywania licencji przez to oprogramowanie. Poczytaj o tym, możliwe że nie spodoba Ci się ten koncept.

    Dlaczego nie czytają DNG? Ano dlatego, żebyś co jakiś czas kupił aktualizację softu. Ot, biznes.

    Nie wiem czy warto męczyć się z tak zamkniętym oprogramowaniem i to jeszcze za własne pieniądze.

  4. #4

    Domyślnie

    Thx. Niestety ten mój komputer wyżej niż MacOs 10.7.5 nie pójdzie. Dlatego takie kombinacje alpejskie. Tak wiem, ciągle zmuszają nas do kupowania nowego sprzętu – nic odkrywczego.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kotaro Zobacz posta
    ...I przy okazji smutne odkrycie, że DxO Optics Pro 9 nie otwiera DNG. Dlaczego, jeśli jest to ponoć format uniwersalny, o otwartej budowie? ...
    Wersja DxO OpticsPro 11 Essential (udostępniana zresztą za darmo) już obsługuje format .DNG

  6. #6

    Domyślnie

    Bawiłam się w konwersję do dng - Adobe może miało takie marzenie,że zmieni świat na lepsze - niestety dng nie okazał się być wcale taki uniwersalny. Rozpoczęłam wycieczkę w kierunku Capture 1, bo daje opcję licencji dożywotniej, a nie tylko comiesięcznego haraczu. Możesz spróbować miesiąc darmo. Mi już minęło 16 dni...za szybko.

Podobne wątki

  1. [ Portret ] kolejny okrutnie zaskakujący portret
    By fafniak in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 17-05-2020, 17:48
  2. Czy SkyDrive ma jakiś limit wielkości pliku?
    By Borat1979 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-12-2013, 15:23
  3. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-09-2011, 22:38
  4. Problem z otwieraniem nefów - koniec pliku
    By mateuszmlyniec in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-09-2009, 20:22
  5. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-09-2008, 12:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •