Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Sens pełnej klatki - rozmyślania

    Dzień dobry,

    z przyczyn prywatnych będę startował ze sprzętem zupełnie od zera. Miałem d750 plus nikkor 85 1.8 / 50 1.4 / 35 1.8 i w zapasie D7200 z Sigmą 17-50 2.8 i samyang 8mm. Nie powiem mnie osobiście bardzo satysfakcjonowała FF czułem różnicę w obrazku na plus, ta głębia to było po prostu bajka.

    Współpracowałem ostatnio z facetem który filmował wesele fuji x-t4 i wspominał, że kolory z tej puszki to bajka i ogólnie body genialne. Tak samo jak słuchałem jednego z podcastów Niezle Aparaty był jeden gość co focił wesela tylko na fuji xpro i xt więc też apsc. Poczytałem i grono fotografów poleca właśnie fuji bo ma genialne kolory - pomijam tu fakt pracy AF (bo fuji ma dobry system af) i pracy na wysokim iso. Iso to jedna ze składowych bo idzie współpracować tak z aparatem by ziarno nie przeszkadzało i dobrze wyglądało.

    Pytanie do rozmyślań czy w fotografii chodzi o głębie ostrości czy kolorki na zdjęciach. Co bardziej podoba się innym ludziom, czy jest sens pościgu za mityczną głębią FF czy skupiać uwagę na zdjęciu za pomocą kolorów, gry świateł? Pomału dochodzę do tego, że chyba to drugie dodaje lepszego wyrazu dla zdjęć, niż sama płytka głębia.

    Jak myślicie?

    Jako iż będę startował od zera tak mnie nachodzi czy by nie wejść w Fuji X-T3 na początek.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    A i zapomniałem dodać. Nachodzą mnie głupie pomysły żeby wejść w filmowanie, zamiast dalej brnąć w foto więc fotografia stałaby na drugim miejscu . Nie mniej będę na pewno dużo robił zdjęć.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anakin11295 Zobacz posta
    Pytanie do rozmyślań czy w fotografii chodzi o głębie ostrości czy kolorki na zdjęciach. Co bardziej podoba się innym ludziom, czy jest sens pościgu za mityczną głębią FF czy skupiać uwagę na zdjęciu za pomocą kolorów, gry świateł? Pomału dochodzę do tego, że chyba to drugie dodaje lepszego wyrazu dla zdjęć, niż sama płytka głębia.
    mozna miec jedno i drugie. tylko nie bede wymawial nazwy tej firmy, ktora to robi dobrze. na tym forum przynajmniej

    Fuji ma fajne kolory w JPEGach. jak sie wezmie RAW-y z canonowskiego czy nikonowskiego APS-C, to bynajmniej roznicy tu jakiejs nie bedzie. a w FF... to co sie da wyciagnac z g*... Canon 6D (ktorego matryca wedlug internetow jest sto lat za "afro-amerykanami" i w ogole nadaje sie do focenia u cioci na imieninach moze) robi matrycom Fuji z d* jesien sredniowiecza

  3. #3

    Domyślnie

    Jak zawsze wszystko zbiega się do jasności obiektywu i odległości od fotografowanego obiektu, jeśli mówimy o głębi ostrości. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy robimy zdjęcie pełną lub niepełną klatką. Wszystko zależy od obiektywów jakimi dysponujemy. Oczywiście ten sam obiektyw na pełnej klatce da mniejszą głębię niż na niepełnej. Powiedzmy sobie szczerze, że nie zawsze płytka głębia ostrości jest pożądana. Ale jest dobra, jak nie mamy pomysłu na ciekawe zdjęcie i jedyne co potrafimy, to odseparowanie obiektu, które z reguły będzie OK, jak 99% tego typu zdjęć. Z pewnością pełna klatka daje więcej możliwości, ale mityczną bym jej nie nazwał. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że więcej wybacza . Ale nie zapominajmy, że ta mityczna "PEŁNA KLATKA" (powinni dać Nobla marketingowcowi, który to wymyślił), jest zaledwie starym, dobrze znanym "MAŁYM OBRAZKIEM". Onegdaj budżetówką opierającą się na pociętej taśmie filmowej . Średni i duży format jest mityczny, a nie mały obrazek...
    GFX 50S mk II, EOS RP
    Time is meaningless, and yet it is all that exists.

  4. #4

    Domyślnie

    no jeszcze zostaje wejść sobie w średni format to tam już nic nie trzeba robić tylko naciskać spust i zdjęcie będą rozwalać na łopatki XD
    @akustyk jak to jest z tymi rawami z fuji? Lightroom ma na prawdę tak pod górkę, że chujnia wychodzi z obróbką raw? Mówimy tu powiedzmy o zleceniu ślub i do przejrzenia 5k zdjęć XD

  5. #5

    Domyślnie

    Co do kolorków, to zawsze można sobie zrobić azjatyckie cukierki, niestety w drugą stronę już trudniej. Nie patrzyłbym na to. A co do naturalności kolorów z puszki, to wg mnie canon i sony dają najlepsze proporcje barw i odwzorowanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anakin11295 Zobacz posta
    no jeszcze zostaje wejść sobie w średni format to tam już nic nie trzeba robić tylko naciskać spust i zdjęcie będą rozwalać na łopatki XD
    @akustyk jak to jest z tymi rawami z fuji? Lightroom ma na prawdę tak pod górkę, że chujnia wychodzi z obróbką raw?
    oj, fake news. dawno temu i nieprawda. Lightroom od ponad 5 lat spokojnie sobie radzi z Fuji

    rozchodzi sie po prostu o to, ze matryca pelnoklatkowa przy tej samej gestosci pikseli ma ponad 2 wiecej fotonow na piksel (2.25x wieksza powierzchnia niz APSC). jak w gre wchodza efekty kwantowe, zwlaszcza male ilosci fotonow w pikselach zielonych, to podciaganie nasycenia i kontrastow ujawnia duza przewage FF. zwlaszca nad TransX, ktory ma 25% mniej informacji na kanalach czerwonym i niebieskim. po prostu. fizyki nie przeskoczysz

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    oj, fake news. dawno temu i nieprawda. Lightroom od ponad 5 lat spokojnie sobie radzi z Fuji

    rozchodzi sie po prostu o to, ze matryca pelnoklatkowa przy tej samej gestosci pikseli ma ponad 2 wiecej fotonow na piksel (2.25x wieksza powierzchnia niz APSC). jak w gre wchodza efekty kwantowe, zwlaszcza male ilosci fotonow w pikselach zielonych, to podciaganie nasycenia i kontrastow ujawnia duza przewage FF. zwlaszca nad TransX, ktory ma 25% mniej informacji na kanalach czerwonym i niebieskim. po prostu. fizyki nie przeskoczysz
    o, możesz bardziej wytłumaczyć? Jestem zwolennikiem właśnie wytłumaczenia naukowego dlaczego tak się dzieje niż to że takie są odczucia. Dlaczego więc matryce x-trans cieszą się (chyba) taką popularnością?

    Ogólnie z moimi rozmyślaniami rozchodzi się czy chcę dalej iść w foto ślubne czy przestawić się na wideo ewentualnie raz na rok ślub do focenia. I tu się robi pod górkę z wyborem sprzętu. Czy sony czy fuji. Bo z tego co czytam to wychodzą porównywalnie biorąc pod uwagę filmowanie. Nie w porównaniu do a7sIII bo to jest miazga techniczna i finansowa XD
    Ostatnio edytowane przez anakin11295 ; 29-09-2020 o 14:07

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anakin11295 Zobacz posta
    Współpracowałem ostatnio z facetem który filmował wesele fuji x-t4 i wspominał, że kolory z tej puszki to bajka i ogólnie body genialne. Tak samo jak słuchałem jednego z podcastów Niezle Aparaty był jeden gość co focił wesela tylko na fuji xpro i xt więc też apsc. Poczytałem i grono fotografów poleca właśnie fuji bo ma genialne kolory
    Jeśli jakiś zawodowiec opiera się na "kolorkach" to nie wiem jak to skomentować, chyba że zdjecia oddajesz młodym nad ranem po imprezie ?
    Styl fotografa to nie tylko kadrowanie, odpowiednio uchwycone chwile ale i kolory, czyli obróbka, czasami retusz i korekty.

    pomijam tu fakt pracy AF (bo fuji ma dobry system af) i pracy na wysokim iso. Iso to jedna ze składowych bo idzie współpracować tak z aparatem by ziarno nie przeszkadzało i dobrze wyglądało.
    Można pomijać ISO jeśli twój warsztat obejmuje tez oświetlenie, a skuteczność AF w większości sprzętu obecnie jest na wysokim poziomie, kwestia do czego potrzeba bo sa pewne różnice przy zdjęciu kotleta na talerzu, a np koszykarza akcji.

    Pytanie do rozmyślań czy w fotografii chodzi o głębie ostrości czy kolorki na zdjęciach. Co bardziej podoba się innym ludziom, czy jest sens pościgu za mityczną głębią FF czy skupiać uwagę na zdjęciu za pomocą kolorów, gry świateł? Pomału dochodzę do tego, że chyba to drugie dodaje lepszego wyrazu dla zdjęć, niż sama płytka głębia.
    Tu nie ma żadnej mityczność, to są proste technikalia, kwestia wypracowania swojego stylu i co chcesz stworzyć, a klient to loteria, jeden będzie marudził bo ostrość tylko na części twarzy albo że tło mało wyraźne, kto to wie.

    A i zapomniałem dodać. Nachodzą mnie głupie pomysły żeby wejść w filmowanie, zamiast dalej brnąć w foto więc fotografia stałaby na drugim miejscu . Nie mniej będę na pewno dużo robił zdjęć.
    Każde bezlustro teraz ma video na dobrym poziomie i kwestia tylko co z tym zrobić i jakie używać obiektywy itd.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez anakin11295 Zobacz posta
    Dlaczego więc matryce x-trans cieszą się (chyba) taką popularnością?
    Patrząc na wyniki sprzedaży to raczej są omijane szerokim łukiem

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Jeśli jakiś zawodowiec opiera się na "kolorkach" to nie wiem jak to skomentować, chyba że zdjecia oddajesz młodym nad ranem po imprezie ?
    Nie no ja nie oddaje w taki sposób. Mówiłem tu o gościu który filmował. Ja fotografuje i mój warsztat ograniczał się do wykorzystania tego co jest podane podczas ślubu czyli światło zastane ewentualnie jakieś swiatła od dj lub orkiestry. I potem wiadomo obróbka korekta kolorków, dopasowanie kolorów odpowiednie dogranie ekspozycji w przypadku światła zastanego.

    Rozpocząłem temat bo mnie ciekawiły zawsze puszki od fuji. I jako iż będę startował od 0 ze sprzętem pomyślałem czy by nie iść w stronę filmowania.

  10. #10

    Domyślnie

    Sprzęt Fuji bardzo mi się podoba, styl i funkcje, gdyby tylko nie poszli w x-trans...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektywy niepełnej klatki do pełnej klatki
    By kingann in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 15-07-2017, 14:32
  2. Nikkor 105 do pełnej klatki?
    By Jacek z Nikonem też in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-01-2015, 18:02
  3. Szeroki kąt pod DX do pełnej klatki...
    By Carolco in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 27-05-2012, 12:59
  4. Kupno "pełnej klatki", czy jest sens?
    By Squier in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 89
    Ostatni post / autor: 28-07-2010, 09:47
  5. Obiektywy do pełnej klatki
    By krysia in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-07-2007, 22:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •