Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    [...] ale że nie chce uaktualniać LR, a tym bardziej przechodzić na jakieś abonamenty, oraz przesiadłem się na nowy aparat, to nijako jestem zmuszony konwertować nefy z nowej puszki na DNG i tymi plikami się bawić w LR
    A, to już rozumiem - albo nie doczytałem, albo nie zrozumiałem skąd taka potrzeba przesiadki na DNG - myślałem, że chodzi o to, żeby mieć jeden plik zamiast pary, więc taka operacja tylko po to wydawała mi się co najmniej dziwna. Ale jeśli przesiadka dotyczy problemu, że nie możesz otworzyć plików z nowej puszki w starym LRZe - to oczywiście zmienia całą sprawę, przejście na DNG nie tylko ma sens, ale wydaje się jedyną możliwością.

    W wypadku takiego przejścia, jeśli dalej pozostaniesz w LRze - w sumie patrząc z zewnątrz nic się dla Ciebie nie zmieni; cały workflow, przyzwyczajenia, struktura folderów, tagowanie, sposoby, tricki i patenty zostaną te same, ale nie dlatego, że metadane z pliczku xml przejdą po pliku DNG, tylko z takiego, że dalej LR będzie trzymał wszystkie informacje o edycjach w swoim Catalogu. Po prostu - cała kolekcja dotychczasowych zdjęć pozostanie jak była, te nowe będą od tej pory składowane jako DNG, a wszystko to LR zapamięta w swojej bazie (zwanej Catalog).

    Ostrzegam tylko przed pochopnym pomysłem na to, żeby uznawać metadane za wystarczające do backupu swojego dorobku zdjęciowego (o tym był mój poprzedni post). Zamiast tego wyeksportuj Catalog i będziesz miał kopię wszystkiego, co zrobiłeś, w dodatku łatwą do zbackupowania, przeniesienia, po reinstalacjach, itp.

    Miłych backupów!







    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Oczywiście dopóki mam katalog LR to nie ma sensu tego wykorzystywać ale jak wyjdzie jakaś konieczność przeniesienia zdjęć z ustawieniami (czyli import do innych programów)z wykorzystaniem plików XMP to może się przydać. Dzięki.
    Wierz mi, od dawna z uwagą i gorliwie szukałem alternatywy dla LRa, ale pomimo tego, że niektóre programy oferują nawet wbudowane mechanizmy do przesiadki - taka alternatywa się jeszcze nei pojawiła, i z biegiem lat coraz bardziej wątpię, czy to w ogóle jest możliwe.

    Upraszczając - cóż bowiem z tego, że gdziekolwiek (np. w pliczku xml) zostanie zapisana cała obróbka do ostatniego suwaczka, i że te ustawienia jakiś inny program zdoła przeczytać?... Musiałby mieć identyczny silnik jak LR, nie tylko te same suwaczki, ich ilość, nie tylko taką samą czułość każdego z nich, ale również te same mechanizmy działania tych suwaczków. Wystarczy, że w jednym z nich jakiś mechanizm (np. ekspozycji, krzywych czy niwelowania CA lub beczki) będzie działać troszeczkę inaczej - a cała obróbka się posypie... Już nei wspominając o całym naprawdę skomplikowanym mechanizmie demozaikowania - jeśli będzie troszkę inaczej zaimplememtowany niż w LRze - dalsze próby ustawianie suwaczków na identycznych poziomach i oczekiwanie że to przyniesie identyczne efekty stoi na wyjątkowo kruchych podstawach.

    Przykro mi, że odzieram Cię ze złudzeń, ale nie liczyłbym na to, że pewnego pięknego dnia Adobe ujawni cały kod źródłowy i powie światu: macie, dajemy wam, teraz wy zarabiajcie na naszym zdobytym ciężką harówą know-how.

    Chociaż podobno cuda się zdarzają.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 20-09-2020 o 18:50
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    w sumie patrząc z zewnątrz nic się dla Ciebie nie zmieni; cały workflow, przyzwyczajenia, struktura folderów, tagowanie, sposoby, tricki i patenty zostaną te same, ale nie dlatego, że metadane z pliczku xml przejdą po pliku DNG, tylko z takiego, że dalej LR będzie trzymał wszystkie informacje o edycjach w swoim Catalogu. Po prostu - cała kolekcja dotychczasowych zdjęć pozostanie jak była, te nowe będą od tej pory składowane jako DNG, a wszystko to LR zapamięta w swojej bazie (zwanej Catalog).
    tak, tak, tak, o to właśnie chodziło, stare zdjęcia nef+xmp zostają, historie, snapy, obróbka, wszytko dokładnie tak jak było tak będzie
    jedyne co się zmieniło to nowa puszka, której pliki się nie wczytują do starego poczciwego LR, stąd DNG i tylko stąd
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    tak, tak, tak, o to właśnie chodziło, stare zdjęcia nef+xmp zostają, historie, snapy, obróbka, wszytko dokładnie tak jak było tak będzie
    jedyne co się zmieniło to nowa puszka, której pliki się nie wczytują do starego poczciwego LR, stąd DNG i tylko stąd
    W sytuacji którą przedstawiasz jedyna różnica w obróbce zdjęć ze starej i nowej puszki polega na tym, że teraz bedziesz musiał dodatkowo dokonać na początku konwersji NEF na DNG. Kiedy to zrobisz dalsza obróbka w LR i jej konsekwencje nie będą się niczym różnić od tego co robiłeś dotychczas, jeżeli oczywiście nie zmienisz ustawień LR. Konieczność dokonania konwersji NEF do DNG to tylko dodatkowa motywacja Adobe do zakupu nowej wersji LR. Ja z tym wytrzymałem kilka miesięcy po zakupie D500.
    Inna kwestia to sprowadzanie zastosowania LR wyłącznie do obróbki, kiedy jest to program o dużych możliwościach w zakresie zarządzania bazą swoich zdjęć i informacją o wszystkich dokonanych na nich czynnościach zapisywanych w Catalog. LR przy każdym uruchomieniu może być załadowany z innego. Można prosto przenosić informacje z jednego Catalog do innego, co razem daje duże możliwości przenoszenia swojej pracy z jednego komputera na inny bez jakiejkolwiek utraty informacji o tym co robiliśmy wcześniej, niezależnie od wcześniejszej wersji LR i systemu operacyjnego.
    Dlatego pomimo mojej wielkiej antypatii do polityki Adobe wymuszania na klientach zakupu abonamentu, pozostałem przy LR bo inne rozwiązania wyglądają dość koszmarnie. Ale tu zaczyna się OT.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  4. #14

    Domyślnie

    @mmluty - dzięki za uzupełnienie, zgadzam się, przyzwyczaiłem się do LR na tyle, że nie chcę go zmieniać, aczkolwiek na razie wolę zainwestować swoje skromne środki w sprzęt a nie w abonament na LR, aczkolwiek nie wykluczam tego, niemniej nawyki obróbki i zarządzania plikami zostają
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #15

    Domyślnie

    Jeżeli jesteś "skazany" jak ja na LR to mogę jeszcze polecić podręcznik LR napisany przez Martina Eveninga. Jest to 700 stron bardzo dobrej instrukcji do tego programu. Kupiłem kilka lat temu i często do tej książki wracam, szczególnie kiedy wystąpią jakieś problemy albo trzeba przenosić zdjęcia na inne dyski czy komputery. Najbardziej kompleksowy podręcznik do tego typu oprogramowania jaki spotkałem, warto go mieć chyba, że ktoś posiada taką wiedzę jak nasz forumowy kolega @2pompony który sam może takie książki pisać.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  6. #16

    Domyślnie

    Mam aparaty, które natywnie robią DNG. Nie ma żadnej różnicy w obróbce pomiędzy NEF.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Keek Zobacz posta
    Mam aparaty, które natywnie robią DNG. Nie ma żadnej różnicy w obróbce pomiędzy NEF.
    Odkopię.
    Ja tylko z komórki mam dng i z darmowych programów tylko darktable chyba to obrobi. Czy coś oprócz lr i ps? Chciałem się tylko pobawić.

    Jakie aparaty dają dng? Hasselblad, Leica?

  8. #18

    Domyślnie

    Zoner, raw therapee też dają radę. Myślałem że to jakieś cuda trzeba

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    Odkopię.
    Ja tylko z komórki mam dng i z darmowych programów tylko darktable chyba to obrobi. Czy coś oprócz lr i ps? Chciałem się pobawić
    Capture One Pro. Można ściągnąć wersję do testowania.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. lightroom 6
    By Niebieskooki1984 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-10-2017, 16:23
  2. Lightroom 7 kiedy? Czy warto jeszcze kupić Lightroom 6?
    By Crystalline in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 04-10-2017, 19:31
  3. Lightroom 5, a aktualizacja lightroom 6 - beta
    By fumberas in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-08-2014, 14:38
  4. Lightroom 2
    By Fear in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 22:25
  5. Lightroom 2.x
    By muchografia in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-07-2010, 01:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •