Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie DNG vs NEF - Lightroom

    Takie mam pytania odnośnie obróbki zdjęć w LR i plików NEF/DNG
    1. Nowy aparat i stary LR - czy dobrze rozumiem, że wystarczy przekonwertować NEFy na DNG w np. DNGConverter i LR będzie już wczytywał te pliki, mimo, że NEFów nie chce wczytać bo są zbyt nowe?
    2. Czy cała historia zmian jaką zrobiłem podczas edycji zdjęcia w LR będzie zapisywana w pliku DNG? (bo jak pracuję na NEFach to się zapisuje drugi plik xmp gdzie są zapisywane zmiany, ale podobno nie wszystkie zmiany, do tego gdzieś w innym folderze LR sobie zapisuje jeszcze jakieś inne pliki)
    3. Czy jeśli obrobiony plik DNG komuś udostępnię to będzie widział moje zmiany? Czyli obrazowo mówiąc w jego LR suwaki się ustawią tak jak u mnie?
    4. I przy okazji jeśli formatuję dysk (albo kupuję nowy komputer) to wystarczy zarchiwizować i przenieść tylko pliki DNG z mojego folderu np na dysku D a nie bawić się w szukanie i kopiowanie innych plików tworzonych przez LR które program zapisuje "gdzieś na dysku C"
    5. Czy są jakieś przeciwwskazania do używania DNG zamiast NEFów? Jakieś zalety/wady używania DNG zamiast NEF?

    wiem, że pytania brzmią trochę "łopatologicznie" ale nie chcę się naciąć na jakieś problemy jak miałbym utracić swoje zdjęcia albo jak będę je konwertował a się okaże że nie będę miał wszystkich dostępnych opcji które miałbym przy nefach
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  2. #2

    Domyślnie

    Ad1. Tak, zgadza się.
    Ad2. To zależy od Ciebie czy historia zmian ma być zapisana w pliku DNG. Wystarczy po zakończonej obróbce kliknąć na zdjęciu (PPM) i wybrać: Metadata / Save Metadata to File
    Ad3. Jeśli zrobisz jak powyżej wówczas LR powinien automatycznie ustawić suwaki tak jak było w momencie zapisu.
    Ad5. Nie znam przeciwwskazań do używania DNG, wadą może być konieczność konwersji.

    PS.
    Dla RAW pliki .xmp nie zapisują się automatycznie, musi to być zaznaczone w ustawieniach LR. Lightroom i tak przechowuje historię obróbki w swoich katalogach.
    Xmp, może się przydać jak chciałbyś komuś przesłać RAW wraz z historią obróbki. W DNG to ("xmp") zapisuje się wewnątrz tego pliku DNG.

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki,
    ad 2. a można ustawić żeby samo zapisywało, tak jak w przypadku XMP miałem ustawione autozapisywanie???
    ad 5. i tak muszę robić konwersję, bo nie mam ochoty na nowego LR a kupiłem nowy aparat

    [qoute]W DNG to ("xmp") zapisuje się wewnątrz tego pliku DNG[/quote]
    o to mi właśnie chodzi, że jak przenoszę czy udostępniam to jeden plik DNG. A nie muszę myśleć o xmp oraz "tych innych tworzonych przez LR w jakimś dziwnym miejscu, które się mogą skasować jak mi padnie dysk C, którego nie archiwizuję"
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    2. Czy cała historia zmian jaką zrobiłem podczas edycji zdjęcia w LR będzie zapisywana w pliku DNG? (bo jak pracuję na NEFach to się zapisuje drugi plik xmp gdzie są zapisywane zmiany, ale podobno nie wszystkie zmiany, do tego gdzieś w innym folderze LR sobie zapisuje jeszcze jakieś inne pliki)
    NIE. I uważaj na to.

    Nie cała historia zostanie zawarta, a wyłącznie ostatni, aktualny stan. Jeśli z jednego pliku stworzysz dwa zdjęćia (np. jedno czarnobiałe, a drugie kolorowe, ale kwadratowe dla przykłdu) - xmp przeniesie wyłącznie jedną, najbardziej aktualną wersję. Drugą - i wszystkie inne, jeśli masz, jak różne kadrowania czy obróbki typu kolor, cyjnotypia, zafarby, itp - stracisz nieodwołalnie*.




    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    4. I przy okazji jeśli formatuję dysk (albo kupuję nowy komputer) to wystarczy zarchiwizować i przenieść tylko pliki DNG z mojego folderu np na dysku D a nie bawić się w szukanie i kopiowanie innych plików tworzonych przez LR które program zapisuje "gdzieś na dysku C"
    Stracisz wszystko, poza najbardziej aktualnymi, końcowymi wersjami. Jeśłi Ci to nie przeszkadza (bo nie masz innych wersji), to można tak robić.





    ------------------
    *Jest obejście, ale przy tym poziomie lenistwa jakie zdajesz się wykazywać ( ), chyba nie zadziała.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    @2pompony dzięki za uszczegółowienie

    xmp przeniesie wyłącznie jedną, najbardziej aktualną wersję. Drugą - i wszystkie inne, jeśli masz, jak różne kadrowania czy obróbki typu kolor, cyjnotypia, zafarby, itp - stracisz nieodwołalnie*.
    ale piszesz o xmp? a ja chcę przejść na DNG

    Stracisz wszystko, poza najbardziej aktualnymi, końcowymi wersjami. Jeśłi Ci to nie przeszkadza (bo nie masz innych wersji), to można tak robić.
    tu też mam wrażenie że piszesz o xmp

    a ja właśnie chcę pozbyć się tych problemów z plikami xmp i przejść na DNG
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    *Jest obejście, ale ...
    Chętnie bym poznał to obejście. Wprawdzie na ten moment nie mam takiego problemu o którym pisze notdot ale to tylko kwestia czasu, bo pojawi się na pewno przy mojej absolutnej niechęci do abonamentowego LR.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Chętnie bym poznał to obejście.
    Oczywiście, ja też, z ciekawości i walki z lenistwem
    Ale tak jak napisałem i tak będę przechodził na używanie DNG a nie NEF + XMP
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    @2pompony dzięki za uszczegółowienie

    ale piszesz o xmp? a ja chcę przejść na DNG

    tu też mam wrażenie że piszesz o xmp

    a ja właśnie chcę pozbyć się tych problemów z plikami xmp i przejść na DNG

    To jest jedno i to samo, tylko że raz w postaci osobnego pliczku xmp obok pliku głownego (NEF+xmp), raz w postaci metadanych zapisanych do pliku głównego (DNG). Obsługa tych metadanych zresztą jest zasadniczo taka sama: program typu LR, ACR czy inny ze stajni Adobe je wczytuje i zachowuje się odpowiednio do tego, co w nich jest zapisane. To, czy program wczyta te dane z osobnego pliczku xmp czy z metadanych zapisanych w pliku głównym jest kompletnie bez znaczenia.

    Dlatego mnie akurat dziwi chęć czasochłonnego przechodzenia na DNG, skoro zmiana mechanizmu jest tak mikroskopijna, a zysku nie widzę żadnego. No bo chyba nie jest zyskiem, że w miejsce jednej pary (NEF+xmp, oba tej samej nazwy) ma się do ogarnięcia jeden plik DNG zamiast tejże pary. A jeśli się weźmie pod uwagę, że wewnętrzne menadżery plików siedzące np. w LRze traktują taką parę jako jeden plik i nie trzeba się o takiego sidecara w ogóle martwić (bo LR sam się o niego martwi, przenosi, kopiuje, usuwa, itd sam) - to już zupełnie ten zysk do mnie nie przemawia.

    Z tym że każdy sobie wybiera co lubi, bo każdy sam sobie sterem, żeglarzem i DNGiem.





    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Chętnie bym poznał to obejście. Wprawdzie na ten moment nie mam takiego problemu o którym pisze notdot ale to tylko kwestia czasu, bo pojawi się na pewno przy mojej absolutnej niechęci do abonamentowego LR.

    Wytłumaczenie tego jest śmiesznie proste, ale nie da się tego powiedzieć w jednym zdaniu, więc jeśli ktoś nie zna sposobu, trzeba go opisać. A zatem...

    Sidecary xmp (czyli metadane DNG również) nie zawierają ani historii, ani kopii wirtualnych, ani całej masy potrzebnych rzeczy (np. flag - choć może już to nadrobili), ale na szczęście zawierają snapshoty. Jeśli ktoś jest biegły, już wie co zrobić, jeśłi nie tłumaczę dalej.

    Przykład: mamy zdjęcie, które jest na tyle dobre, że udało się nam z niego wykroić kwadrat, czarnobiały prostokąt, kolorową panoramkę i ekstra crossa. Albo jedno zdjęcie mamy skadrowane pod format 9x15, 30x40, pod telewizor (16x9) i na pokaz projektorem 16x10. Albo mamy jedno zdjęce grupki, z czego mamy skadrowane 4 osobne popiersia - czyli we wszystkich przykłądach mamy jeden plik podstawowy i trzy kopie wirtualne, razem 4 osobne, ale ważne byty. Plik xml (obojętne czy sam w sobie czy zapisany w DNG) zapisze nam wyłącznie jeden z czterech bytów - ten najbardziej na końcu. Ponieważ w takich metadanych nie mamy ani historii ani wirtualnych kopii - jeden byt jest zapisany, trzy pozostałe idą w diabły i są bezpowrotnie stracone.

    Naszej pracy nie da się odtworzyć, więc jeśli chce się te utracone byty zobaczyć, trzeba wszystko zrobić jeszcze raz.

    Obejściem tego bolesnego problemu o jakim wspominam jest zapisanie tych pozostałych bytów jako poszczególne snapshoty - te snapshoty są przekazywane w sidecarach xmp, więć będzie je można odtworzyć po przeniesieniu. Co trzeba zrobić? Bagatela - pamiętać o tym na przyszłość, a z dotychczasową kolekcją: mozolnie znaleźć każdą wirtualną kopię, skopiować jej parametry, wrócić do pliku podstawowego, wpejstować parametry, zapisać snapshota, odnaleźć następną kopię, znów skopiować parametry, znowu wrócić do pliku podst., znowu wpejstować, znowu zapisać następnego snapa, i tak dla dosłownie wszystkiego, czego nie chcemy utracić.

    Dla mnie byłoby to katorżniczą, niepotrzebną pracą (samych wirtualnych kopii mam ponad 3000) w imię jakiegoś zysku, którego nie widzę... No ale powiadam, jeśli ktoś ma taką fantazję - niechże sobie wybiera: albo co chce stracić, albo co mozolnie chce zapisywać.








    PS
    W LRze jest śmiesznie prosta komenda File > Export Catalog, która wszystko co potrzebne (absolutnie wszystko: całą edycję ze wszystkimi szczegółami, historię, kopie, flagi, tagi, kolory i inne cuda) zapisuje w ustalonym miejscu, które można przenieść na byle pendrivie i otworzyć na nowym sprzęcie, mając od razu po otwarciu dokładnie wszystko to co było w poprzednim systemie, miejscu, kompie... Dla mnie to jest najprostsze wyjście, ale powtórzę po raz trzeci - co kto lubi i jak ma ochotę spędzać czas, to już nei moja sprawa.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    @2pompony - dzięki za (znów) obszerne i jakościowe wyjaśnienie, mądrego to i miło posłuchać jak to mawiają
    co do "zysków czy strat" przejścia na DNG - do tej pory działałem na NEF+XMP i byłem zadowolony, ale że nie chce uaktualniać LR, a tym bardziej przechodzić na jakieś abonamenty, oraz przesiadłem się na nowy aparat, to nijako jestem zmuszony konwertować nefy z nowej puszki na DNG i tymi plikami się bawić w LR (bo LR nie widzi plików z nowej puszki). Inaczej bym nie rezygnował z xmp+nef. Jak dla mnie one działają wystarczająco do moich potrzeb. Więc spokojnie, bez nerwów, muszę to przejdę na DNG, ale dlatego też pytam o szczegóły, bo do tej pory sobie z xmp radziłem a dng praktycznie w ogóle nie używałem (chyba że gdzieś z netu pobrałem jakiś przykładowy plik do nauki).

    W LRze jest śmiesznie prosta komenda File > Export Catalog
    a widzisz, nie znałem tego i jak chciałem zrobić backup czy reinstlkę systemu to z poziomu windowsa robiłęm kopię katalogów, a tu trzeba było LR wykorzystać
    dzięki
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Wytłumaczenie tego jest śmiesznie proste, ale nie da się tego powiedzieć w jednym zdaniu, więc jeśli ktoś nie zna sposobu, trzeba go opisać. A zatem...

    Sidecary xmp (czyli metadane DNG również) nie zawierają ani historii, ani kopii wirtualnych, ani całej masy potrzebnych rzeczy (np. flag - choć może już to nadrobili), ale na szczęście zawierają snapshoty. Jeśli ktoś jest biegły, już wie co zrobić, jeśłi nie tłumaczę dalej.
    Aaaaa no widzisz. Miałem wiedzę że xmp przechowuje tylko ostatnie ustawienia bez kopi wirtualnych ale od snapshotach nie wiedziałem. No to dzięki za informację. Dalej już będę wiedział co z tym zrobić. Oczywiście dopóki mam katalog LR to nie ma sensu tego wykorzystywać ale jak wyjdzie jakaś konieczność przeniesienia zdjęć z ustawieniami (czyli import do innych programów)z wykorzystaniem plików XMP to może się przydać. Dzięki.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. lightroom 6
    By Niebieskooki1984 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-10-2017, 16:23
  2. Lightroom 7 kiedy? Czy warto jeszcze kupić Lightroom 6?
    By Crystalline in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 04-10-2017, 19:31
  3. Lightroom 5, a aktualizacja lightroom 6 - beta
    By fumberas in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-08-2014, 14:38
  4. Lightroom 2
    By Fear in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 22:25
  5. Lightroom 2.x
    By muchografia in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-07-2010, 01:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •