Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Prośba o porady

    Przy okazji plam na matrycy, zrobiłem 3 "wariacje" kolorystyczne zdjęć.
    Prosiłbym znawców tematu o podpowiedź, w którym kierunku iść z obróbką zdjęć podobnych do tego.
    Fota jest robiona na szybko, bez szczególnych starań, gdy sobie siedziałem na tarasie. Mam to szczęście, że sporo samolotów lata w okolicy, na różnych wysokościach bo lotnisko mam ok.30km ode mnie więc czasami jak podchodzą do lądowania to już zniżają pułap, albo go jeszcze w pełni nie osiągną po starcie. To co na zdjęciu to chyba relacja Wrocław-Warszawa z tego co pamiętam, ale był dość wysoko.
    To jest robione 600mm + konwerter 1.4x
    zdjęcie bez obróbki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1730-1.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	467,7 KB
ID:	43017

    zdjęcie z automatyczną korektą tonów (tutaj plamy najbardziej widać)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1730-2.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	730,7 KB
ID:	43018

    no i opcja z użyciem "prosto z pozytywu z podbitym kontrastem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1730-3.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	433,8 KB
ID:	43019

    Osobiście szedłbym w kierunku wyostrzenia samolotu tak jak to się stało na fotce 2, ale z zachowaniem koloru nieba mniej więcej jak na 3.
    Dobrze myślę?
    Obróbka była zrobiona na szybko do celów pokazania plam na matrycy, a przy okazji postanowiłem Was zapytać o rady, jako, że ostatnio zacząłem mocniejszą zabawę z Tamim 150-600 i samolotami oraz ptakami. Mam go od dobrych kilku miesięcy, ale był taki brak czasu, że leżał w pudełku
    Ostatnio edytowane przez Bartolini82 ; 11-09-2020 o 11:37
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  2. #2

    Domyślnie

    Nie do końca rozumiem o co pytasz. Chcesz taką obróbkę koloru żeby nie było widać zabrudzeń z matrycy? Jeśli tak to nie tędy droga.
    Obróbka ma dać takie kolory jakie chcesz pokazać a usuwanie ewentualnych brudów z matrycy to osobna część postprocesu. Większość zaawansowanych programów posiada specjalne opcje umożliwiające łatwe ich usuwanie.
    Zagrypiony D7200, Sigma 150-600 Sport, S 18-35 1.8, S 10-20 3.5, N35 1.8 i wskrzeszony Jupiter, pare(set) fotek

  3. #3

    Domyślnie

    @mori, nie, nie zrozumiałeś mnie Chodzi mi o to, że te obróbki zostały stworzone nie jako docelowe dla tego zdjęcia, a jedynie na potrzeby pokazania plam na matrycy w innym wątku.
    Przy okazji chcę je już wykorzystać i podpytać Was, w jakim kierunku iść z obróbką takich zdjęć lotniczych. Chodzi głównie o kolory. W LR wiem, że jest opcja usuwania plam matrycy i już sobie z tym radzę.
    Nie wiem jednak czy kolorystyka na fotce 3 jest ok, czy może za niebiesko. Zdjęcie 1 jest surowe. 2 to moim zdaniem przegięcie choć podoba mi się ostrość samolotu i jego ciemniejsza tonacja.
    Nie wiem jednak czy mam dobry gust i w tym kierunku podążać bo foty samolotom dopiero zacznę robić.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  4. #4

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc to ja jestem noga z postprocesu ale jedno przez kilka lat się naumiałem. Obrabiaj zdjęcia tak, aby się TOBIE podobały. Przegięcie koloru jest całkiem OK jeśli taka jest twoja wizja. Sam lubię to łączyć ze sztuczną winietą.
    A ostrość samolotu możesz korygować lokalnie zaznaczając do ostrzenia/kontrastu tylko latacza bez reszty tła.

    Ja zaczynałem obróbkę swojego fotoloto tylko od przyciachania zdjęcia do końcowego formatu. Teraz mam już kilka/kilkanaście kroków zanim uznam że nadaje się to już do pokazania. Najważniejsze to zmusić się aby to robić jak najczęściej. I próbować, próbować, eksperymentować ...
    Postanowiłem kiedyś aby CODZIENNIE wrzucać publicznie JEDNĄ fotkę. To wymusiło codzienną pracę z postprocesem (u mnie to akurat Affinity Photo). I codziennie nabierałem wprawy i pewności siebie. Znajdywałem też nowe opcje i ich zastosowania. Obecnie jestem na etapie wywalania starych zdjęć i obrabiania ich od nowa bo widzę jak je zmasakrowałem pierwszym podejściem. To daje satysfakcję bo czujesz postęp w tym co już umiesz.

    Jak chcesz zobaczyć moją drogę rozwoju i masz trochę cierpliwości to przewiń mój profil do początku i zobacz różnicę https://500px.com/p/boguckimarcin?view=photos
    Zagrypiony D7200, Sigma 150-600 Sport, S 18-35 1.8, S 10-20 3.5, N35 1.8 i wskrzeszony Jupiter, pare(set) fotek

  5. #5

    Domyślnie

    @mori, dzięki za porady. Widzę, że sprzęt masz prawie jak ja (to samo body, Sigma 18-35). Widzę tylko, że zamiast Tamiego masz Sigmę. W sumie zaczynam się zastanawiać czy nie zrobiłem błędu kupując Tamrona zamiast Sigmy. Niby w testach wypadał raczej lepiej, ale tak do końca coś mi w nim nie pasuje. Muszę go potestować w bardziej słoneczny dzień. Ostatnio wybrałem się na ptaszyska, ale o złotej godzinie więc przy krótszych czasach wpadało większe ISO i z ostrością nie do końca jest jak chciałem. Wczoraj udało mi się nawet pierwszy raz w życiu sfotografować zimorodka! A dopiero drugi raz w życiu go widziałem (wcześniej 2 tygodnie temu w locie).
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  6. #6

    Domyślnie

    Może na początek wyczyść matrycę.
    ...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikodemo Zobacz posta
    Może na początek wyczyść matrycę.
    Wybacz ale Ty chyba nigdy nie miales D7200?
    Ten model brudzi matryce chyba nawet lezac wylaczony w plecaku. Mialem kilka Nikosi ale 7200 jako jedyny po wyjeciu z kartonu mial juz uwalona matryce. Trzeba by go pewnie czyscic po kazdej imprezie. Ja robie to raz na rok bo szkoda mi kasy a usuniecie brudow w Affinity to moment.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mori Zobacz posta
    Wybacz ale Ty chyba nigdy nie miales D7200?
    Ten model brudzi matryce chyba nawet lezac wylaczony w plecaku. Mialem kilka Nikosi ale 7200 jako jedyny po wyjeciu z kartonu mial juz uwalona matryce.
    Chyba masz pecha Ja swojego D7200 czyściłem po 3 latach raz, przed sprzedażą - a i to dla porządku, a nie żeby koniecznie tego potrzebował.

  9. #9

    Domyślnie

    O matrycy wiem bo pisałem o tym nawet w 1 poście Może pod koniec tygodnia uda mi się spotkać z jednym z forumowiczów aby to przeczyścił. Zna się na rzeczy, a ja wolę tego nie spaprać.
    Póki co, na f40 matryca wygląda tak.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2249 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	2,27 MB
ID:	43068

    Dodam, że aparat ma dopiero 2600 zdjęć przebiegu. O sprzęt dam. Obiektywów nie wymieniam gdzieś na wietrze czy pyle. Nie rzucam tym wszystkim. Sam się dziwię skąd to się wzięło, ale czytałem faktycznie o tym modelu, że nawet olejem potrafi chlapać dość mocno na matrycę. Z tego co oglądam na wcześniejszych fotach, to plamy stały się widoczne już po 1600.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  10. #10

    Domyślnie

    @Bartolini82
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...=1#post3865131

    Od tamtego czasu nawet nie sprawdzałem.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Prośba o porady - ust. lampy
    By daria88 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-05-2013, 12:43
  2. Sandra, prośba o porady obróbkowe
    By kowalmen in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-05-2012, 12:53
  3. [ Przyroda ] Listek + prośba o porady techniczne
    By Shafa in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-12-2010, 12:41
  4. Pierwszy ślub - prośba o porady
    By Locter in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-02-2009, 22:55
  5. Fotografia na chrzcie - prośba o porady
    By Art in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 09-03-2005, 11:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •