Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Rodzaj aparatu a magia analogowej fotografii?

    Może głupie pytanie zadam, ale rozważam kwestię jak w temacie
    Chodzi mi po głowie pobawić się trochę analogową fotografią. Ostatni raz takie zdjęcia robiłem wieki temu dziecięciem będąc Wtedy parę filmów na wycieczkach i wakacjach się dokonało ojca Exactą a później jakimś kompaktem Kodaka. Z Kodaka wychodziły lepiej, co z pewnością było kwestią nie do końca rozumienia jak tą Exactę poustawiać

    Teraz nie powinno w.w. być problemem, ale... Jak rozumiem na efekt końcowy największy wpływ ma rodzaj filmu jak wybierzemy i oczywiście obiektyw w aparacie (wiadomo, w pewnym uproszczeniu bo mistrz i pudełkiem z dziurką dokona świetną fotografię a beztaleńciu i najlepszy sprzęt nie pomoże)?
    A co z rodzajem aparatu? Chodzi mi tu o kwestię jeśli aparat analogowy będzie zaawansowany, powiedzmy w większości zautomatyzowany to jest jeszcze przyjemność robienia zdjęć analogowych czy już nie bardzo?

    Żeby było jaśniej jeszcze napisane (bo ciężko może wyjaśnić o co mi dokładnie chodzi) - czy aparatem jak Olympus IS 3000 da się pobawić i poczuć tą magię?

    Kupiłem wczoraj owo ustojstwo za śmieszne pieniądze i wygląda, że działa. Tylko, że on w sumie sam (prawie) wszystko robi Spust do połowy, ustawi ostrość, przesłonę, kropeczką potwierdzi i po zabawie Pewnie zdjęcia wyjdą poprawne technicznie ale czy "analogowe? To może lepiej jednak taką Exactą, bo dalej w domu jest.

  2. #2

    Domyślnie

    "Analogowość" nie jest tożsama z ustawianiem wszystkiego manualnie. To samo możesz na cyfrze robić.

  3. #3

    Domyślnie

    Pozwól zrozumieć, posiadasz już oba analogi ale wolisz pytać obcych ludzi w necie którym zacząć? Gdzie tu sens?
    Ale dzięki mimo wszystko, bo własnie się dowiedziałem o istnieniu tak glupiego aparatu jak ten Olympus xD Lustrzanka ze stałym zoomem, dzizas..

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matbe Zobacz posta
    Ale dzięki mimo wszystko, bo własnie się dowiedziałem o istnieniu tak glupiego aparatu jak ten Olympus xD Lustrzanka ze stałym zoomem, dzizas..
    Olympus miał jeszcze przynajmniej dwa takie "wynalazki": E-10 i E-20.

  5. #5

    Domyślnie

    O to ja kojarze takie same Fujifilm, to było już w czasach gdy zaprezentowali pierwsze bezlustra

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jo44 Zobacz posta
    Olympus miał jeszcze przynajmniej dwa takie "wynalazki": E-10 i E-20.
    I były to znakomite aparaty. Zdjęcia z E10 dalej mnie cieszą. BTW - nie było tam lustra, tylko pryzmat.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #7

    Domyślnie

    To prawda, ale w dzisiejszych czasach daje to chyba pewną "wartość dodaną" Świadomość, że trzeba wszystko ustawić, dobrze pomyśleć zanim naciśnie się spust (bo zdjęć na kliszy mało ) itp.
    To tak w kontekście tego manualnego ustawiania wszystkiego.

    A co do reszty. No Olympus takie wynalazki faktycznie miał. Jeszcze niedawno posiadałem w zbiorach E-20 i całkiem ciekawa maszyna to była do pobawienia się.
    Ostatnio edytowane przez RMC ; 08-09-2020 o 22:25

  8. #8

    Domyślnie

    Analog to analog, ale dla mnie większa frajda jak coś lustrem klapnie i można obiektyw portretowy przykręcić ( u mnie Nikon FG-20).
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Jak dla mnie to satysfakcja jest gdy używam czegoś bez AF, z ręcznym naciagiem filmu. Lubie jednak mieć pomiar światła TTL. Preselekcja przysłony też jest OK. Czyli ideał małoobrazkowy to Nikon FE w jednej z jego wersji, może też być któryś FM i FA.
    Ale .. to tylko mały obrazek. Jeszcze więcej frajdy daje MF (jednak nie 645) Może być nawet TLR (Yashica, Rollei), Hasel 503, Bronica, Fuji GX680, Linhof (któryś z 6x9, najlepiej z TS). Choc Fuji to kobyła, podobnie jak Mamiye RB RZ.. Linhof jest malutki, po złożeniu.
    MF polecam też przez .. skanowanie. Dostajemy większe pliki. Z malego obrazka są.za małe pliki.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 08-09-2020 o 23:18
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Podobne wątki

  1. UWAGA - gdzie pisać o analogowej fotografii, sprzęcie itd
    By Jacek_Z in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 20-11-2018, 23:22
  2. filtr ND do fotografi analogowej (sredni format)
    By canoniarz6 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-03-2013, 09:45
  3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej puszki analogowej?
    By Doe in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-07-2010, 19:08
  4. z analogowej na cyfrową lustrzankę, co wybrać?
    By olas in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 31-07-2007, 14:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •