Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34
  1. #1

    Domyślnie Czy warto kupować drogą lustrzankę?

    Witam wszystkich użytkowników forum.

    Fotografuje od kilkunastu lat, głównie w ramach hobby. Od pięciu lat używam Nikona d5300 z Sigmą 17-50 i stałką Nikkor 35mm F1.8 Zdarzyły się na tej przestrzeni pojedyncze zlecenia, które same do mnie przyszły (nie jestem profesjonalistą i nie mam odwagi się ogłaszać), tych kilku przypadkowych klientów było bardzo zadowolonych. Jednak kiedy ja patrzę na swoje zdjęcia dochodzę do wniosku, że brakuje im czegoś, jakby głębi. Zdjęcia wydają mi sie "płaskie". Wyglądają moim zdaniem jak wykonane przy użyciu dobrego smartfona, tzn. ekspozycja w porządku, kadrowanie ok, naturalne kolory ale brak tego czegoś. Wiem, że wpływ na to ma światło i oczywiście pomysł na kadr ale zastanawia mnie jedna rzecz. Czy pelnoklatkowy aparat za kilka/kilkanaście tysięcy złotych daje zupełnie inna plastykę i odczucie przestrzeni na zdjęciu niż dosyć już stary model mojego aps-c? Chciałbym rozwijać się w fotografii i chętnie w przyszłości nabylbym tą magiczną pełną klatkę ale pytanie brzmi, czy różnica w jakości obrazka naprawdę jest tak odczuwalna? Pomijam kwestię działania czujników AF i ergonomii bo to jest z pewnością lepsze ale chodzi mi o sam obrazek, jaki da każdy z aparatów. Oglądam wiele testów w których fotografowie porównują tanią lustrzankę z profesjonalną i autorzy tych filmików twierdzą, że jedna i druga matryca jest w stanie dać wspaniały obrazek ale czy na pewno?

    Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam wszystkich,
    Piotrek

  2. #2

    Domyślnie

    A obrabiać umiesz?
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    Tak ale nie wiele da się wyciągnąć ze zdjęcia, jeśli istnieje konieczność pociągnięcia ISO powyżej 600, a lubię fotografować w trudnych warunkach oświetleniowych.

  4. #4

    Domyślnie

    Wypożycz sobie droga lustrzankę z dobrym szkłem na dzień czy weekend, sam się przekonasz.

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie taki mam plan ale jestem ciekaw co na ten temat myślą osoby które być może same miały podobne dylematy.

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem szum oczywiście na plus z ff na wysokich czułościach (choć zależy też od rodzaju matrycy). GO mniejsza, ale zależy od szkła i odległości więc to będzie widoczne znowu w konkretnych przypadkach.

    Podsumowując, czasem będzie widoczna różnica, czesciej nie, zwłaszcza dla tzw. przeciętnego odbiorcy.

  7. #7

    Domyślnie

    Moim zdaniem mylisz pojęcia. Dobre wysokie ISO ma mało wspólnego z magiczną plastyką.
    Obstawiam, że jeżeli z D5300 granicą jest dla ciebie ISO 600, to masz jeszcze duże rezerwy w obróbce. Na moje oko tak do ISO 1600 przynajmniej.
    Obstawiam też, że obiektyw klasy Sigma 18-35/1/8 może sporo dać.
    Warto kupić porządny korpus dla dobrego AF, dla dobrego wysokiego ISO, dla wybitnej optyki i płytkiej GO jeśli ktoś potrzebuje.
    Ale magię da pomysł, światło i obróbka. D850 nie dało mi grosza magii.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #8

    Domyślnie

    Oczywiście ISO 600 nie jest dla mnie absolutną granicą, mam tylko na myśli, że od tej wartosci zauważam już spadek jakości, zdjęcie staje się coraz bardziej płaskie, traci szczegóły ale w pewnych sytuacjach nawet ISO 2500 daje akceptowalne zdjęcie, choć są to rzadkie przypadki, 1600 raczej wolałbym nie przekraczać.

  9. #9

    Domyślnie

    Muszę też napisać, że jak się przesiadłem 5 lat temu z APSC na FF to tzw. funfactor był bardzo duży.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja bym chciał zobaczyć to "płaskie" zdjęcie i o co chodzi, przypuszczam że znajomość sprzętu masz, rozumiesz jak działa głębia i jak wykorzystać ten jasny obiektyw jaki masz.
    Pobaw się jakąś jasną stałką na na D5300 żeby zobaczyć co zmienia małą głębia ostrości.
    Sama pełna klatka da ci spokojnie 2EV w ISO.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Czy warto dzisiaj kupować N17-55 2,8
    By achpiotr in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-07-2018, 11:12
  2. Z kompaktu na lustrzankę, czy warto?
    By don_marcinos in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 109
    Ostatni post / autor: 26-02-2016, 12:05
  3. Czy warto kupować ten obiektyw?
    By offthe in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-07-2010, 15:55
  4. Jak kupować używaną lustrzankę cyfrową?
    By MarviN in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 01-06-2007, 22:13
  5. Warto kupować?
    By darko in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-10-2006, 10:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •