Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw mocowanie i adapter

    Hej. Mam pytanie totalnego laika. Chce kupić obiektyw jednak ciężko mi znaleźć ten którego sobie wybrałam. Jednak ten sam obiektyw z innymi mocowaniami niż nikon F jest dużo łatwiej dostępny (i to w lepszej cenie) Stad moje pytanie czy może kupić obiektyw z mocowaniem do canona albo sony i podpiąć adapter do nikona. Czy są takie adaptery, czy to w ogóle będzie działać?

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    1. Będzie bez AFu.
    2. Pkt 1 jest nieważny bo i tak nie zgadzają sie odległości, rejestr. Nikon jest "najgrubszy", obiektywy by musiały wchodzić do wnętrza komory lustra, a to sie nie da, bo Nikon ma najmniejszy otwór bagnetu. No i lustro by zahaczało.
    3. Nie wspominasz jakie obiektywy Canona, EF czy R, ale to też mało ważne, bo żadnego nie użyjesz do Nikon F.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 28-08-2020 o 09:20
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok a co w przypadku kiedy będę chciala kupić nowy aparat? Aby nie stracić szkieł bedzie musiał być to Nikon?

  4. #4

    Domyślnie

    W drugą stronę jest trochę lepiej, ale szczegóły zależą od połączenia konkretnego obiektywu przez konkretny adapter do konkretnego aparatu. Trzeba mocno szukać w necie. Podłączałem kilka szkieł z mocowaniem Nikon F do Sony przez proste adaptery. Oprócz tego, że ostrzy się manualnie i można zrobić zdjęcie, aparat ma też ułatwienia do ręcznego ostrzenia, to w dłuższym używaniu nie jest to mimo wszystko zbyt wygodne. Ponadto w zależności od obiektywu trudne lub niemożliwe jest sterowanie przysłoną (przy prostych adapterach) a niektórych obiektywów, np. af-p poza Nikonem chyba w ogóle się nie użyje.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MagKnor Zobacz posta
    Ok a co w przypadku kiedy będę chciala kupić nowy aparat? Aby nie stracić szkieł bedzie musiał być to Nikon?
    Na Canona - bez AFu, na bezlusterkowce Sony jest przejściówka, ale większość obiektywów z mocowaniem Nikona i z AF-S działa na nich kiepskawo (AF), gorzej niż gdy są podpięte do body Nikona. Jeśli masz tzw śrubkrętowe szkła Nikona to ich nie podepniesz z obsługą AF do niczego innego, tylko do Nikonów F.
    Obiektywy Nikon F z AF-S możesz podpiąć do bezlusterkowców Nikon Z przez przejściówkę i AF będzie działał bardzo dobrze. Może Nikon Z50 (DX) albo Z5 (FF) ci podpasuje, jesli myslisz o bezlustrach.
    Generalnie mając Nikkory najlepiej siedzieć dalej w systemie Nikona. Mając AF-S możesz przejść bezboleśnie na Nikon Z, kupując adapter o nazwie FTZ (często w zestawie z body Nikon Z)

    Pisz konkretniej jakie modele aparatów masz na mysli, ciężko sie odpowiada na tak ogólnie postawione pytania.
    Jakie masz obiektywy? Konkretnie. Okaże się, że masz jakiś typu śrubokrętowego a my tu sie gimnastykujemy rozważając 10 opcji.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 28-08-2020 o 09:31
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Podobne wątki

  1. odwrotne mocowanie - 1 obiektyw a 2 obiektywy
    By ~lxs in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-06-2012, 22:54
  2. Stary obiektyw, jakie mocowanie?
    By zbyss00 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 14-01-2010, 11:04

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •