Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Przesiadka z d5200 na d610? Pytania...

    Hej.
    Odkąd pojawił się na rynku aparat d5200, czyli około 7 lat temu, używam go, i jestem bardzo zadowolona. Mam też niego różne obiektywy (nikkory), używam głównie 35mm i 50mm.

    I tutaj mam pytania od osób, które posiadają model d610.

    1. Czy odczuję jakąkolwiek różnicę przy przesiadce z apsc na pełną klatkę?
    2. Czy obiektywy które posiadam będą pasować?
    3. Mam np. obiektywy z f1.8. Czy na pełnej klatce uzyskam np bardziej rozmyte tło, aniżeli na apsc?
    4. Czy kadr z tego samego obiektywu będzie szerszy na pełnej klatce?
    5. Czy obiektywy które posiadam, będą jaśniejsze na pełnej klatce?

    Chciałabym się dowiedzieć co nieco, bo te aparaty d610 mają obecnie całkiem przystępną cenę, ale jeśli różnice mają być bardzo subtelne, to szkoda wydawać pieniądze .

    Fotografuję głównie ludzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Zmienić aparat zwykle warto, pytanie czy na d610
    Ad:
    1- Tak, ogólnie masz mniejszy szum przy wyższym ISO oraz mniejszą GO.
    2- Napisz, jakie posiadasz
    3- Generalnie tak bo mniejsza GO, choć...
    4- ...Będzie szerzej
    5- Nie

  3. #3

    Domyślnie

    1. Na pewno szerszy zakres tonalny, bardziej "elastyczny" plik NEF, co pozwoli lepiej wyciągać z cieni czy gasić światła. Lepszy AF z możliwością korekty w korpusie. Dużo funkcji które obecnie masz w menu, w D610 masz po dedykowanymi przyciskami na obudowie. Różnic jest sporo, kwestia czy są Ci potrzebne.
    Ale
    Waga i rozmiar korpusu wzrosną. O tym trzeba pamiętać, jeśli chodzi się z nim kilka godzin.

    2. Jaka jest to 35? Jeśli AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, to obraz z niej nie pokrywa całej matrycy małoobrazkowej. Najczęściej będziesz miała winietę, ale niektórym to nie przeszkadza.
    Z 50 nie powinno być problemów.

    3. Tło będzie bardziej rozmyte, przy takim samym kadrze. Ale to oznacza, że musisz być bliżej.

    4. Zmienia się kąt widzenia obiektywu. Na małym obrazku widzi szerzej niż na DX. Jeśli chcesz zachować kąty, musisz mieć obiektywy o 1,5 raza dłuższej ogniskowej. Zamiast 35mm możesz w przybliżeniu użyć 50 mm, dla kata jaki teraz masz 50 mm, będziesz potrzebować 75 mm (najlepiej kupić 85 mm, które dadzą zupełnie inny obraz, moim zdaniem lepszy do portretów niż 50).

    5. Światło obiektywu pozostaje takie samo, ale ponieważ masz lepszy obraz przy wysokim ISO, ułatwi to fotografowanie przy mniejszej ilości światła.

    Do ludzi uważam ze warto, ale musisz sobie doliczyć koszt obiektywu portretowego.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Obiektywy które mam nie są dedykowane do pełnej klatki, więc czekałyby mnie dodatkowe wydatki. Chyba jednak zrezygnuję. Jestem bardzo zadowolona ze zdjęć z d5200, kupować na siłę inny aparat mija się z celem.

  5. #5

    Domyślnie

    Z tego co wiem, nie ma 50/1.8 na bagnecie nikon F która była by tylko DX...
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie ma sensu kupować na siłę. D610 to akurat ceglowka, która ma swoje wady. A d5200 jest tani i lekki. I ma fajny monitorek odchylany i szkoda kasy na d610. Podsumowanie: miałem oba. Wiem co piszę.

  7. #7

    Domyślnie

    Mieć może i miałeś, ale zdjęć chyba nie robiłeś.

    Różnica jest kolosalne. Wystarczy, że tam gdzie z D610 zrobisz dobre, a z całą pewnością akceptowalne zdjęcie, tam D5200 nie zrobi wcale lub będzie to zdjeciebdo kosza. Tylko od Ciebie zależy, czy potrzebujesz lepszego sprzętu czy nie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pypeszt Zobacz posta
    Nie ma sensu kupować na siłę. D610 to akurat ceglowka, która ma swoje wady. A d5200 jest tani i lekki. I ma fajny monitorek odchylany i szkoda kasy na d610. Podsumowanie: miałem oba. Wiem co piszę.
    Aż przeczytałem to trzy razy, czy dobrze zrozumiałem
    Chociaż jak ktoś uprawia fotografię pamiątkową/rodzinna, gdzie kadry są statyczne, nie wymagają wysokiego ISO, etc., to faktycznie szkoda kasy na D610
    Ostatnio edytowane przez stachmuszel ; 26-08-2020 o 21:54
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stachmuszel Zobacz posta
    Aż przeczytałem to trzy razy, czy dobrze zrozumiałem
    Chociaż jak ktoś uprawia fotografię pamiątkową/rodzinna, gdzie kadry są statyczne, nie wymagają wysokiego ISO, etc., to faktycznie szkoda kasy na D610
    Oni i tak robią zdjęcia telefonami bo są lżejsze i są pod ręką i robią "lepsze" zdjęcia.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nachzehrer Zobacz posta
    Oni i tak robią zdjęcia telefonami bo są lżejsze i są pod ręką i robią "lepsze" zdjęcia.
    Ale są i tacy, co chcą mieć "lustrzankę"
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D7200 vs D610 przesiadka z D5000
    By radek9569 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 99
    Ostatni post / autor: 01-03-2019, 15:19
  2. d5200+ 18-55 vs d610+ 28-85
    By satanica in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25-05-2015, 19:48
  3. D600 a D610 pytania
    By indepedente in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-03-2015, 19:51
  4. Przesiadka na fx???
    By neo1977 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-06-2013, 15:20
  5. przesiadka z F80 na D70
    By penny in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 19-09-2007, 15:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •