Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw uniwersalny do DX

    Cześć! Podobnych pytań pewnie były już setki, ja sam od kilku dni siedzę na necie i niczego sensownego nie wymyśliłem więc postanowiłem zapytać tutaj.

    Chcę kupić coś uniwersalnego do D5600 w zakresie powiedzmy 18-200. Najwięcej robię zdjęć krajobrazów ale i zoom się przydaje.

    Pytanie: czy lepiej kupić używany NIKKOR AFS 18-200/3.5-5.6 ED DX VR II za 1,2k czy coś nowego typu Tamron 18-200 (lub 270)? Będę wdzięczny za konstruktywne opinie i ewentualne polecenie innych obiektywów w cenie do +- 1,5

  2. #2

    Domyślnie

    Lepiej kupić Sigmę 17-50 2.8 i Nikkora 70-300 AF-P DX, a jak nie jest kompatybilny z aparatem, to Tamrona 70-300 VC USD. Używana Sigma z Tamronem to jakieś 1600 zł, jakość bezkonkurencyjnie lepsza w każdym zakresie niż w takim 18-200...

  3. #3

    Domyślnie

    Obecnie mam zestaw 18-55 i 70-300 i chciałbym to zastąpić jednym ale o większym zakresie

  4. #4

    Domyślnie

    Masz już szkło "długie" - 70-300 spokojnie Ci wystarczy do podstawowych zbliżeń, w krajobrazie też się przyda i sprawdzi. Poza tym to nie jest ciężkie szkło więc nie kłopot je dodatkowo nosić.
    Jak dla mnie - brakuje Ci szerokości - 18mm po cropie to już sporo i szukałbym szkła żeby uzupełnić tę lukę.
    Większość doradza tu zazwyczaj Sigmę 17-50 - przede wszystkim ze względu na stałe światło 2.8 i świetny stosunek jakości do ceny.
    Ale jako że sam też głównie fotografowałem krajobraz to szkło o zakresie 17-50mm oznacza, że co chwila trzeba je przepinać - te 50mm to strasznie "krótko".
    Dlatego polecałby spojrzeć na szkła Nikona 16-80 (jak masz trochę więcej kasy do wydania) albo na 16-85 (tutaj używane szkła są w bardzo przyjaznych cenach).
    A jak już koniecznie chcesz coś o dużym zakresie - to popatrz może na Tamrona 16-300?
    Nikon FX i Olympus m4/3

  5. #5

    Domyślnie

    Problemem ze szkłami 18-200 czy 18-300 są kompromisy w kwestii jakości, na jakie idą konstruktorzy. Najczęściej jest to kiepski obrazek na 200-300 mm, na matrycy 24 Mpix dostaniesz tzw. Mydło, czyli mało ostre zdjęcie. Dochodzą jeszcze duże zniekształcenia, często też beznadziejna praca pod światło. Możliwość wycięcia fragmentu obrazka w zasadzie nie wchodzi w rachubę (dodatkowe cyfrowe zoomowanie). Mimo wszystko najlepszy w tym zakresie jest Nikkor 18-200. Wydaje mi się, że mimo wszystko lepszy optycznie i przy okazji tańszy jest N18-140, lub wymienione N16-80 (to najlepszy ale drogi) czy N16-85. Ja szybko wyleczyłem się z takiego zakresu po Sigmie 18-200, podobno najlepszej wersji. Wszystko w zasadzie można zrobić zestawem S17-50 i N70-300, przepinanie jest mniejszym kompromisem niż kiepski obrazek. Poza tym z takich zdjęć typu tu budynek, tam ptaszek niewiele wychodzi, zwykle zostaje to w komputerze bez wykorzystania. Chodzi o to, że warto nastawić się na jakiś temat, fotografując np. przyrodę nie potrzeba szerokiego końca do architektury i na odwrót. Krajobraz to ciekawy temat ale szeroki, można w zasadzie wykorzystać każdy zakres od 10 do 300 (i więcej mm). Trudno to mieć w jednym szkle.

  6. #6

    Domyślnie

    Skłaniam się do używki Nikkor 18-200 f/3,5-5,6 VR II. Pytanie czy jest sens dołożyć parę zł do nowej Sigma 18-200 mm f3.5-6.3 DC MACRO OS HSM?

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli robisz zdjęcia w JPG, to tylko Nikkor, z Sigmą nie będziesz miał automatycznej korekcji dystorsji i winietowania bezpośrednio w aparacie.

    Aczkolwiek jeśli te obiektywy, które masz, to wersje AF-P to szedł bym za powyższymi radami i z nich nie rezygnował bo jakość obrazka jaki produkują na pewno będzie lepsza niż z dowolnego super-zooma. No ale jak tam chcesz...

  8. #8

    Domyślnie

    Jak zastąpisz to co masz jednym superzomem pomijając to, że będzie słabiej optycznie może ci się nie spodobać waga i wielkość całego zestawu. Moja propozycja jest taka, że rób sobie krajobrazy czy co tam robisz obiektywami do tego dedykowanymi, a do fotografii ogólnej zamiast superzoma spraw sobie jakiś lekki zestaw. Może nawet kompakt załatwi temat. Jak nie będzie lepiej optycznie to na pewno będzie lżej.

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar Nduro
    Dołączył
    10 2019
    Miasto
    Dolny Śląsk
    Posty
    86
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Najlepiej prześledzić jakieś strony z fotami i porównać sobie obiektywy jak rysują.Fakt ze dużo na takich stronach zależy od obróbki. Ja zamieniłem spacerowy zestaw kitowy 18-55 i 55-300 na tamrona 18-200di II vc. Chwalę sobie z d7200

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
    Nikon D7200 & D5200 & Sony A6000

Podobne wątki

  1. Uniwersalny obiektyw do DX i FX
    By Endymion in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-06-2020, 23:26
  2. Obiektyw uniwersalny
    By msmusic16 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-12-2015, 13:38
  3. obiektyw uniwersalny....2k
    By ukasz81 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 15-02-2009, 22:56
  4. Uniwersalny obiektyw do D90
    By e-cezar in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 10-12-2008, 23:50
  5. Obiektyw uniwersalny do D40
    By nismo in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 03-01-2008, 15:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •