Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Repo ze ślubu - przestrzeń barw

    Drodzy Nikoniarze

    Zwracam się do Was ino z zapytaniem natury technicznej - tylko nie zjedzcie mnie za to.

    2 tygodnie temu robiłem swój pierwszy reportaż ślubny: od fryzjera o 9 po oczepiny o północy. Zdjęcia będę oddawał na pendrive, bo w takiej formie chcieli młodzi.

    A pytanie brzmi: w jakiej przestrzeni barw oddajecie zdjęcia w formie elektronicznej? Czy jest to adobeRGB, czy sRGB? W aparatach miałem ustawioną przestrzeń barw adobeRGB bo zawsze przy obróbce można z tego zejść to sRGB.
    Wiem, że pod wydruki przygotowuje się fotki w adobeRGB, a do wrzucania w sieci raczej w sRGB. Problem w tym, że nie wiem, które zdjęcia młodzi będą chcieli sobie wydrukować. Do tego tematu mają bardzo luźne podejście, nie za bardzo zależało im w ogóle na zdjęciach, dla mnie była to oczywista okazja, by spróbować swoich sił w repo ze ślubu.

    Drugie pytanie: ile procentowo zdjęć z repo ślubnego konwertujecie do BW (o ile w ogóle konwertujecie jakieś)? Czy ustalacie sobie z góry proporcje BW/kolor, czy raczej wybieracie pojedyncze klatki, które najbardziej wpadną Wam w oko do BW?
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  2. #2

    Domyślnie

    Może po prostu zrób dwa foldery - jeden nazwij "do druku", drugi "na monitor" i po kłopocie.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raziel79 Zobacz posta
    .....

    A pytanie brzmi: w jakiej przestrzeni barw oddajecie zdjęcia w formie elektronicznej? Czy jest to adobeRGB, czy sRGB? W aparatach miałem ustawioną przestrzeń barw adobeRGB bo zawsze przy obróbce można z tego zejść to sRGB.
    Wiem, że pod wydruki przygotowuje się fotki w adobeRGB, a do wrzucania w sieci raczej w sRGB......?
    a) skoro zadajesz pytanie, to rozumiem, że obrabiasz pliki na skalibrowanym monitorze obsługującym adobeRGB?
    b) skąd informacja, że zdjęcia pod wydruki przygotowuje się innej przestrzeni?

    Generalnie pracujesz w przestrzeni, którą umiesz kontrolować. I jeśli dobrze przygotujesz pliki w sRGB, to wydruki będą dobrej jakości.
    Nikt nie będzie później sprawdzać zdjęć z użyciem profilu koloru z labu, więc warto ograniczać ryzyko popełnienia błędu kogoś w łańcuchu obróbki zdjęcia.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    @NimnuL - to jeden z konceptów. Dwa foldery: jeden to moja opowieść o ich dniu, drugi to wszystkie fotki łącznie z tymi których nie wykorzystam w swoim repo bo i takich trochę będzie. Tylko zastanawiam się, czy ten mój folder robić w adobeRGB a drugi w sRGB
    @Kojocisko
    a) tak, używam monitora skalibrowanego z przestrzenią barw adobeRGB
    b) np tu: https://www.eizo.pl/baza-wiedzy/adob...gamut-kolorow/

    własnie moja logika podpowiada mi, aby przygotować fotki w sposób bezpieczny dla odbiorcy, czyli w sRGB. Natomiast wolałem się upewnić i sprawdzić jak to robią inni. Zdjęcia w adobeRGB umiem przygotować, ale nie wiem czy jest sens bawić się w to jeśli odbiorca i tak będzie oglądał na laptopie a jakieś pojedyncze kadry sam sobie wybierze do druku.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  5. #5

    Domyślnie

    Moim zdaniem na tej stronie nie jest napisane, że lepiej drukować z adobeRGB, jest napisane, że wszystkie urządzenia w łańcuchu obróbki muszą być zgodne, żeby wynik był przewidywalny.
    Piszą też, że szeroki gamut zapewnia właściwy podgląd i przygotowanie do druku. Przygotowanie do druku to CMYK. A w labie konwersja RGB na CMYK jest automatyczna. Ciekawe, czy użycie szerokiego gamutu ma większe szanse coś poprawić czy sknocić? Nie wiem.

    Jest natomiast napisane:
    "przestrzeń sRGB jest niezwykle wszechstronna, ponieważ obsługują ją niemal wszystkie standardowe aparaty fotograficzne i drukarki. Publikując zdjęcia w formacie Adobe RGB na stronach www czy w mediach społecznościowych, nie mamy pewności, czy będą się dobrze wyświetlać na urządzeniach innych użytkowników – po konwersji gamutu kolory mogą wyglądać zupełnie inaczej. Taki sam problem może wystąpić w druku, powodując przekłamanie barw na odbitkach. Stosowanie przestrzeni sRGB jest więc dużo bezpieczniejsze, ponieważ gwarantuje prawidłowe wyświetlanie obrazów na większości urządzeń."

    Nie robię zdjęć komercyjnie, ale drukuję na własne potrzeby (lub przyjaciół) fotoksiążki. Po obróbce wszystkie pliki jpg generuję w sRGB i nie mam żadnych zastrzeżeń do reprodukcji kolorów np. przez Saal Digital, nphoto czy cewe.
    Ale obrabiam w AdobeRGB, pewnie niepotrzebnie, ale skoro mogę...
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  6. #6

    Domyślnie

    Obróbkę robię w AdobeRGB, a następnie konwersja do SRGB. Niestety większość labów chce zdjęcia w SRGB, a nie w AdobeRGB. Zdjęcia do druku jak i do przeglądania powinieneś oddać wg mnie tylko w SRGB. W AdobeRGB wywołuje tylko zdjęcia, które sam będę drukował.
    Poza tym nie dawaj wszystkich zdjęć. Powinieneś wcześniej mieć umówione ile tych zdjęć dajesz 100 czy więcej.

    Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka
    Nikon D90 + Nikor 18-105 VR; Nikor 35 1,8; samyang 14/2,8 i kilka drobnostek

  7. #7

    Domyślnie

    OK, dzięki za opinie. Dostosuje się. wszystko wyeksportuję w srgb. Co do ilości zdjęć to spokojnie, nie oddam wszystkich. Zrobiłem solidną selekcję i zostawiłem około 30%. Tyle oddam, przy czym mój reportaż będzie jeszcze ocięty tylko do tych najważniejszych.
    Jakbym oddał wszystko to bym sobie reputację zepsuł.

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] Paleta barw ...
    By raftik in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-10-2016, 08:02
  2. Jaką wybrać przestrzeń barw?
    By aklu03 in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-10-2014, 23:13
  3. D90 - wzmocnienie barw?
    By wopiga in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 18-04-2013, 21:36
  4. D90 i przestrzeń barw adobe
    By rafciowie in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 12-08-2009, 12:29
  5. NEF a przestrzenie barw
    By Hiro in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 18-07-2006, 14:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •