Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Nikon D600 i balans bieli

    Mam nowy sprzęt - nikon d600 + nikkor 70-200 mm f/2.8G VR II, poprzednio miałam nikon d5200 + nikkor AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6G

    na poprzednim sprzęcie biel po prostu była biała, teraz biel mam zazwyczaj niebieską, zwłaszcza w miejscach zacienionych. czy to normalne?

    zdjęcie robione w jpg, balans bieli ustawiony na auto. oryginalnie pies jest biały :P



  2. #2

    Domyślnie

    hej... nikt nic? może mam źle skalibrowane sprzęty, że aż tak mnie to razi? :P będę wdzięczna za odpowiedź !

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Dobre pytanie
    Posty
    159

    Domyślnie

    Cześć.
    Przetestuj przy włączonym ADL na normal - oprogramowanie manipuluje krzywą tonalną w zależności od wyboru ustawień Active D-Lighting mając wpływ na światła i cienie.
    http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d610/9

    Ponadto białe na fotografii bardzo często odbija niebieskie niebo. Raczej przyjrzałbym się czerniom i pomarańczom w serii D600/610.
    Zawsze pozostaje do wyboru manualny WB.

    Fajny, zadowolony piesek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sasankasa Zobacz posta
    hej... nikt nic? może mam źle skalibrowane sprzęty, że aż tak mnie to razi? :P będę wdzięczna za odpowiedź !
    Po pierwsze to masz 2 ustawienia auto ISO, wypróbuj, jak nie lubisz niebieskiego to może "zachowaj ciepłe kolory" będzie ok.
    Po drugie, nie dostałaś za bardzo odpowiedzi, bo problem jest sztuczny. Najprościej rozwiążesz swój "problem" robiąc zdjęcie w RAW i ustawiając sobie balans bieli w programie do wywoływania zdjęć.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sasankasa Zobacz posta
    na poprzednim sprzęcie biel po prostu była biała, teraz biel mam zazwyczaj niebieską, zwłaszcza w miejscach zacienionych. czy to normalne?
    Tak. Cienie sa niebieskie. Zobacz, że tył zdjęcia jest ciepły. Masz na zdjęciu dwa obszary - jeden (tył) gdzie jest światło ciepłe, a drugi (przód) gdzie jest światło zimne. Nie da się ustawić jednocześnie poprawnie kolorystyki obu planów. Aparat musi coś wybrać. Wybrał tak, że pies jest zimniejszy. Gdyby go zrobił białym to tło by było zdecydowanie bardziej ciepłe.
    Możliwe, że ty byś tak wolała, no ale tego aparat nie wie. Uroki automatyki.
    Wywołując RAW ustaw inaczej suwak WB.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Dobre pytanie
    Posty
    159

    Domyślnie

    Jacek, mowa o jasnych obszarach zdjęcia - o bieli. Z pewnością jakiś kompromis AWB musi być, tak jak napisałeś.
    Akurat czernie za bardzo nie przeszkadzają - znając szkołę Barbizone wiesz, że nie używali koloru czarnego jedynie niebieskiego z domieszkami innych kolorów - a obrazki palce lizać.
    Z tego co TOP kiedyś napisał (i ma rację), ustawienia ADL wpływają na WB niektórych aparatów. I ja się z nim zgadzam.

    Porównywałem zdjęcia i MZ D600 ma lepszy WB jak ``poprawione`` D610.
    Ale, sami wiecie jak jest z tymi kolorami.
    Każdemu co innego smakuje.
    Ostatnio edytowane przez Tamitu ; 27-07-2020 o 18:39

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tamitu Zobacz posta
    Jacek, mowa o jasnych obszarach zdjęcia - o bieli. Z pewnością jakiś kompromis AWB musi być, tak jak napisałeś.
    Akurat czernie za bardzo nie przeszkadzają
    Tu nie ma czerni. Jest kompromis. Tzn to, co programiści wydumali, że ma być.
    Trochę dziwne, że algorytm jak widac nie uznaje za ważniejsze tego co zajmuje duży obszar w kadrze, w jego centrum i jest ostre. To będzie w następnej generacji AWB

    sasankasa - popatrz na zdjęcia śniegu. Takie zdjęcia gdzie część śniegu jest w słońcu, a część w cieniu (np budynku). To co w cieniu będzie zawsze niebieskie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi! Z ciekawości pokombinuję jeszcze trochę z ustawieniami. Podsumowując jednak: jeśli dalej miałabym wykonywać zdjęcia w amatorskim formacie jpg - to zdjęcie w przedstawionym klimacie barwowym nie jest błędem a kolory są przedstawione w sposób możliwie naturalny? Innymi słowy - bazując na wcześniejszej fotografii - automatyka balansu bieli w aparacie jest na przyzwoitym poziomie? Reszta jest kwestią przyzwyczajenia bądź gustu? (stawiam na to pierwsze; pierwszy raz życiu zmieniam sprzęt - po wielu latach).

  9. #9

    Domyślnie

    Tak w ogóle to zależy też na czym oglądasz zdjęcie. Teraz patrzę na jako tako skalibrowanym monitorze i nie widzę jakiegoś zaniebieszczenia, trochę brudna biel to wszystko. Wygląda naturalnie, jak to w cieniu.

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie podobnie, nie rzucilo niebieskim po oczach, chociaz drugi ekran mam troche chlodniejszy i delikatnie cos widac. Colorpicker i pipeta... no troche dominacji na niebieskim. Radze jak wyzej, przynajmniej jpg+nef. Jak trafisz w jarzeniowe oswietlenie, domowka, impreza etc to WB moze cie mocno zaskoczyc, a nef + suwak uratuja ci przegrzane/wychlodzone zdjecia.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. balans bieli w D600
    By excubitor in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-05-2015, 12:42
  2. Balans bieli.
    By mirko33 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-07-2010, 07:57
  3. Balans bieli w NX2
    By fumio in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 16-03-2010, 20:27
  4. Nikon D50 vs Nikon D90 balans bieli ...
    By enkipenki in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-01-2010, 01:06
  5. NIKON D40 balans bieli NOCĄ - pomocy
    By wendy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 17-01-2010, 22:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •