Close

Strona 38 z 93 PierwszyPierwszy ... 2836373839404888 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 371 do 380 z 929
  1. #371

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tonacja Zobacz posta
    Cześć! wiem, że pewnie wyskoczę teraz jak Filip z konopii z moim pytaniem, ale... .
    Wybierz obiektywy jakie chcesz mieć, dokup puszkę. Wszystko kalkuluj, co da najlepszy af kiedy szkło będzie byle jakie. Obsługę ogarniesz, czy to będzie Z czy Sony, i tak będzie trochę inaczej niż z d700. Jak chcesz zostać z dotychczasowymi szkłami, to lustrzanki jakby co dalej robią zdjęcia

  2. #372

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tonacja Zobacz posta
    Cześć! wiem, że pewnie wyskoczę teraz jak Filip z konopii z moim pytaniem, ale... również rozważam zmianę body, ale mentalnie zatrzymał się na moich D700, które są już meeega wysłużone i wręcz prehistoryczne patrząc na oststnie osiągnięcia w możliwościach sprzętowych. A jako, że prócz fotografii rodzinnej zaczęłam wykonywać zlecenia ślubne, to trochę mi brakuje sprawniejszego AF, dwóch slotów na karty i wyższych wartości ISO. Jestem tutaj na forum od około 10 lat..może nie jestem super czynnym członkiem, ale zwykle wczytując się w posty rozwiewałam wszystkie swoje wątpliwości dotyczące sprzętu. I teraz tez mam dylemat..z początku vhcialam po prostu kupić d750, ale potem zaczęłam czytać....i teraz mam już mętlik w głowie jaki aparat wybrac...czy Z5 nada się do ślubniaków? czy lepiej dołożyć do Z6II? rozważam tez (o zgrozo) przejscie na sony, ale na samą myśl serce mi pęka...
    Wysłużona i prehistoryczna jest cała branża foto, która wreszcie zaczęła się budzić z letargu ocknęli się, jak się rynek zaczął walić. Co do wyboru body to rozważ między innymi: czy wolisz solidny, pancerny sprzęt, który przeżyje wiele upadków jak D700 (wtedy DSLR), czy jednak wygodniej będzie Ci hasać pomiędzy weselnikami z lekkim, filigranowym wręcz bezlusterkowcem. Gdybym był zawodowcem to pionowy grip byłby dla mnie obowiązkiem, nie wiem czy to też Twoja opinia, ale jeśli tak to zostają Ci lustrzyce albo druga generacja Zetek (skandal, chyba nigdy nie przestanie mnie to bulwersować). Wydaje mi się, że sprawny eye-AF też by się mógł przydać, a tu się zapowiada, że druga generacja Zetek będzie się w końcu czymś odróżniać (poza gripem oczywiście, hurr durr) od pierwszej. Karty pomijam, przez lata zdarzyło mi się raz, że karta zdechła (olympusowa XD) z tym, że pierwszy z brzegu program do odzyskiwania danych dał radę odzyskać wszystkie dane. No i weź pod uwagę obiektywy - widać, że obecnie nikon raczej dość ordynarnie wyłożył lagę na lustrzanki pod tym względem. Obiektywy zetkowe są doskonałe optycznie (i często nieprzyzwoicie drogie), na szczęście powoli buduje się rynek wtórny (niedawno udało mi się wyhaczyć rewelacyjne 35/1.8 za ~2000), gdzie ceny robią się już bardziej cywilizowane. Poczytaj sobie też o współpracy Twoich obiektywów z FTZ, bo może być różnie, a wymienić wszystkie szkła na raz to raczej grubszy biznes. Na koniec policz co Cię bardziej satysfakcjonuje finansowo i wybieraj uch, ale epopeja, mam nadzieję, że w czymś to pomoże

    PS. Też korzystałem przez lata z D700 i jak na razie przesiadki na Z5 nie żałuję, choć brakuje mi normalnego chwytu, poczucia solidności i... gripa.

  3. #373

    Domyślnie

    ... i zastanów się nad jednym. Jak piszesz, nie zmieniasz sprzętu zbyt często, bo D700, to już prawie "model muzealny". Należy więc zakładać, że o następnej wymianie pomyślisz za jakieś 10-15 lat. Warto więc rozglądać się za czymś, co za te 10-15 lat ma szansę na jakieś w miarę normalne funkcjonowanie. Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że lustrzanki praktycznie już się skończyły. Wyprzedadzą to co mają w magazynach, może coś tam jeszcze doprodukują i będzie koniec. A za kilka lat skończy się serwis, części zamienne i takie tam. Lustrzanki będa tym, czym dziś są stare analogi - ciekawostką. Niektórym się wydawało, że stare szkła są nieśmiertelne i są bardzo dobrą inwestycją na przyszłość. Kiedyś tak było. Do współczesnej lustrzanki można podpiąć stary śrubokręt od analoga i działa. Można wymienić puszkę, a obiektywy zostają. Tyle, że to też się już skończyło. Z nowymi bezlustrami to się już nie sprawdza, bo nie ma tam śrubokręta, bez FTZ nawet nie podłączysz starych szkieł. A co będzie za 10-15 lat? Pytanie retoryczne. Pozmieniają soft w puszkach, przestaną produkować FTZ, bo nie będzie potrzebny i koniec zabawy. Jeśli planujesz długoterminowo to takie drobiazgi tez trzeba brać pod uwagę. Trudny wybór, bo lustrzanki coraz tańsze, szkła do nich też, ale niestety trzeba się na coś zdecydować.
    Jacek

  4. #374

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że produkowane dziś sprzęty nie mają szansy wytrzymać 10-15 lat eksploatacji, więc chyba bym sobie tym głowy nie zawracał... Taka trwałość jak D700 czy starych szkieł raczej pozostanie marzeniem...

  5. #375

    Domyślnie

    Bo co? Bo wydaje ci się, że współczesne tworzywa sztuczne i inne kompozyty są mniej wytrzymałe? Skąd takie śmiałe teorie? Mój znajomy odgrzebał starego Zenka i od czasu do czasu robi zdjęcia, fajne zdjęcia - a tam jest przecież szmaciana migawka. Wytrzymała tyle lat. Myślisz, że Z-ki są gorzej wykonane? Pożyjemy, zobaczymy.
    Jacek

  6. #376

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Pożyjemy, zobaczymy.
    Dokładnie tak... Nawet jeżeli współczesne materiały są solidne, to elektronika ze swoją trwałością, precyzja wykonania, kontrola jakości i założenia producentów nawet nie zbliżają się do tego, co było wiele lat temu. Też mam sprawnego i świetnego Nikona FE z 70 lat z optyką nonAi z 60 lat, ale nie ma szans, żeby Z6 czy jakiekolwiek szkło do niego wytrzymało tyle lat, szczególnie pracując, a nie leżąc. Telewizory z dawnych lat też działają cały czas, stare Mercedesy jeżdżą po drogach, a jak wygląda nowe, dobrze wiemy

  7. #377

    Domyślnie

    No jak wyglądają? Tak samo. Chyba, że producent "zaplanował" awarie, ale to dość śliska sprawa. Problemem nie jest trwałość, tylko takie projektowanie sprzętu, że majsterklepka niczego sam nie naprawi - trzeba wymieniać całe podzespoły. Dziś w elektronice zasada jest prosta - jeśli coś ma się zepsuć, to się psuje w ciągu kilku pierwszych miesięcy. Jak się nie zepsuje, to działa latami. Jakoś mi się jeszcze nie zepsuł żaden telewizor, żaden monitor, itp.. Nawet mam działającego notebooka z 1996 roku. I co? I nic. Do dziś działa na Windows 98 i pewnie jeszcze długo podziała.
    Jacek

  8. #378

    Domyślnie

    Hehe, no masz sporo szczęścia, mi tam kilka LCD już padło po gwarancji lub niewiele później Ale oczywiście ciężko prognozować w każdą stronę. Jednak jak patrzę na ścierającą się farbę z pokrętła śruby na gripie Z6, to nie prognozuję żeby to mogło wytrzymać tyle, co MB-D10 swego czasu... A przez te korona czasy ja jeszcze dobrze Zetki nie zdążyłem zmęczyć pracą Na trochę mocniej wyeksploatowanym gripie MB-D18 z D850 przestał działać przycisk Fn, na szczęście na gwarancji naprawione, ale jednak. Jak już pisałeś - pożyjemy, zobaczymy

  9. #379

    Domyślnie

    Wracając do pytania czy warto z5.

    Ja wybrałem z5 chociaż tez myślałem o z6. Różnica cenowa była taka, że w cenie nowego z5 mogłem mieć używanego z6. Nowy z6 to już różnica na poziomie ceny dodatkowego obiektywu (rozumiem, że z5 bierzesz po uwagę ze względu na cenę dlatego nie piszę nic o z7 który wiadomo będzie najlepszy ale za to cenowo najgorszy).

    Co do z5 w stosunku do z6 to oprócz wymienionych już różnic odnośnie rodzaju kart i ilości slotów to ja podkreślałbym te różnice które były poruszane już w tym wątku:

    - brak górnego LCD (niby pierdoła ale jednak jak ktoś się przyzwyczaił to czasem brakuje do szybkiego podglądu)

    - gorsze ISO (dla wielu bez różnicy bo i tak używają małe ISO)

    - gorszy jpeg z puszki (podobno można w picture control ustawić aby był na poziomie z6, nawet jak ktoś robi rawy to wydaje mi się że dobrze mieć dobrego jpeg prosto z puszki bo zawsze można coś szybko przesłać przez snapbridge)

    Także jak powyższe nie ma dla Ciebie większego znaczenia to bierz z5
    Jak ma i nie przeszkadza Ci używane body to bierz z6 - ewentualnie poczekaj na jakaś dobrą promocję/wyprzedaż.
    Ostatnio edytowane przez ojacie ; 23-02-2021 o 12:41

  10. #380

    Domyślnie

    Na tę chwilę przy cenie Z5- 6 tyś, a Z6 - 6700 zł to nawet nie ma się nad czym zastanawiać...

Strona 38 z 93 PierwszyPierwszy ... 2836373839404888 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Z50 oficjalnie
    By TOP67 in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 442
    Ostatni post / autor: 09-04-2024, 13:20
  2. Nikon Df oficjalnie
    By shaolin in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 1718
    Ostatni post / autor: 09-09-2016, 13:08
  3. Nikon D4s oficjalnie
    By shaolin in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 585
    Ostatni post / autor: 27-06-2016, 14:57
  4. Nikon 1 V3 oficjalnie
    By shaolin in forum Nikon - System 1
    Odpowiedzi: 142
    Ostatni post / autor: 09-09-2014, 17:34
  5. Nikon V2 - oficjalnie
    By shaolin in forum Nikon - System 1
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 07-01-2013, 23:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •