Czy mógłbyś ocenić pracę Z5 z wysokim ISO? W sensie jak wypada w stosunku do innych Nikonów (wiem, że masz d810 ale pewnie wcześniej były też inne) i jak uważasz do jakiego poziomu ISO szum w Z5 jest dla Ciebie akceptowalny?

Przyznam, że sam zakupiłem pod koniec grudnia Z5 wraz z obiektywem 50 mm 1.8s i po przesiadce z D7100 (D610 też przez chwilę miałem, ale zbyt krótko żeby porównywać do niego) to jestem pod mega wrażeniem tego aparatu (chociaż pewnie też duża zasługa samego obiektywu). Generalnie jestem amatorem fotografii, ale pozwolę sobie dodać moje odczucia co do Z5.

Aparat świetnie się trzyma w ręce, przyciski w zasięgu i można zaprogramować jak się chcę. Naprawdę dużo frajdy miałem podczas pierwszych oględzin i zabaw z nim.

W stosunku do D7100 jedyne co na minus bym dał dla Z5 to brak górnego wyświetlacza (przyzwyczaiłem się do tego, że zaraz po włączeniu aparatu sprawdzam ustawienia AF,ISO itp ) oraz brak funkcji easy ISO z której często korzystałem - to wszystko.

AF ciężko mi ocenić, ale na pewno mam więcej celnych zdjęć niż w poprzedniku - znacznie więcej. Wykrywanie twarzy i oka jest, nie wiem jak działa w Sony Czy Canonie ale tutaj jak jest czapka na głowie to potrafi zgubić twarz (a jest zima więc nie trudno o to).
Genialną opcję jest możliwość zrobienia zooma - chciałem zrobić zdjęcia gołębia z odległości i AF nie dawał rady ustawić ostrości na nim bo było pełno przedmiotów w tle. Włączyłem zoom, ustawiłem ostrość i jest.

Widziałem wcześniej opinię , że jpeg obrazek z Z5 jest tragiczny, natomiast mi się podoba - na tyle, że w slot 2 ustawiłem kopię jpeg i przestałem przerabiać na siłę wszystkie zdjęcia.

Jeżeli chodzi o zestaw Z5+N50 1.8S F to jest mega celny i mega ostry w stosunku do D7100 i N35 1.8g - także jak ktoś rozważa przesiadkę to szczerzę polecam.
Długo myślałem nad przejściem z DX na FX i finalnie zdecydowałem się na D610, ale w moim odczuciu to zmiana nie dała mi za wiele (oprócz większego ISO), natomiast przy Z5 czuję, że jest to krok do przodu.